Ege Üniversitesi Ege Üniversitesi

Tarihçe

Ege Üniversitesi, 1955 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Ege Bölgesinin incisi İzmir'dedir. Üniversite bünyesinde; diş hekimliği, eczacılık, edebiyat, eğitim, fen fakültesi, hemşirelik, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mühendislik, su ürünleri, tıp ve ziraat fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Anadolu yarımadasının batısında, Ege kıyılarının tam ortasında bulunmaktadır. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezlerin yanı sıra, antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’in varlığı çok önemlidir. Gezilecek yerler arasında İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti, Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır.Teleferik Tesisleri spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunuyor. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde keyif ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı) her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alacak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Mehmet Zorlu Vakfı, Nevzat Özgörkey başarı bursu, Hüsamettin Tuğaç Vakfı bursu, İzmir Ticaret Odası, Türkiye Noterler Birliği, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Sabancı Vakfı tarafından burs verilmektedir. Ayrıca Ege Üniversitesi ihtiyacı olan öğrencilere yemek bursu da vermektedir. YURT OLANAKLARI: Ege Üniversitesi 10 bloktan oluşan ve 1550 öğrenciye hizmet veren bir öğrenci köyüne sahiptir. Ayrıca 13 bloktan oluşan 5210 kapasiteli kız ve erkek öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak atletizm, badminton, basketbol, cimnastik, eskrim, futbol, güreş, Türk halk dansları, hentbol, judo, karate, kayak, masa tenisi, okçuluk, salon futbolu, satranç, su topu, teakwando, triatlon, tenis, voleybol ve yüzme gibi branşlarda üniversite içi ve üniversitelerarası müsabakalar düzenlemektedir. Olimpik yüzme havuzu, 8 tenis kortu, atletizm sahası, 3 spor salonu olup tüm branşlarda hizmet vermektedir. Ege Üniversitesi bünyesinde 72 öğrenci topluluğu ve 103 öğrenci kulübü bulunmkatadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrencilerin serbest zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre sanat ve kültür çalışmaları yapmaları için, Resim, Fotoğraf, Halk Oyunları, Klasik Dans, Müzik, Radyoculuk, Tiyatro, Arama-Kurtarma, İlk Yardım, Münazara, Dağcılık ve Spor Tırmanış gibi benzeri birçok faaliyet alanlarında kurslar açılmakta ve eğitim verilmektedir. Öğrencilerin; çalışma gurupları, öğrenci kulüpleri, korolar, müzik gurupları ve toplulukları kurmalarına yardımcı olunmakta ve yapmak istedikleri faaliyetlerine daire tarafından destek verilmektedir. Üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergiler düzenlemeleri ve üniversiteler arasında yapılmakta olan yarışmalara katılmaları sağlanmaktadır. Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde yer alan 37 öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Kütüphane

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 10.000 m2 Merkez Kütüphane, 750 m2 kapalı alanı olan Basımevi atölyesi ve Arşiv İstatistik Yayınlar Hizmet Biriminden oluşmaktadır. Ege üniversitesi tez yayınlarına 2001 yılından itibaren ulaşılabilecek elektronik ortam mevcuttur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı binasında hizmet veren poliklinikte yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrenciler, üniversiteden ücretsiz sağlık hizmetleri için çıkarttıkları karne ile muayene olup ilaçlarını ücretsiz temin edebilmektedirler

Ege Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ege Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan