Erciyes Üniversitesi Erciyes Üniversitesi

Tarihçe

Erciyes Üniversitesi, 1978 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversite adını şehrin güneybatısında bulunan Erciyes Dağı’ndan almıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi, İç Anadolu Bölgesinde bulunan Kayseri’dedir. Üniversite bünyesinde; diş hekimliği, eczacılık, edebiyat, eğitim, fen, güzel sanatlar, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, ilahiyat, iletişim, mimarlık, mühendislik, sağlık bilimleri, tıp, veterinerlik ve ziraat fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kayseri ili Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde ülkenin büyük şehirlerinden birisidir. Kayserinin sembolu Erciyes Dağıdır. Kayseri ilinin ayrıca pastırma,sucuk ve mantısı meşhurdur. Karyseri ili 700 bin'i aşkın nüfusuyla ülkenin büyük şehirlerindendir. Kayseride gezilecek yerler arasında Erciyas Dağı, Sultansazlığı, Derebağ Çağlayanı, Fraktin Anıtı, Develi Kalesi, Huand Hatun Külliyesi, Keykubadiye Sarayı, Mollaoğulları Konağı, Çifte Sarnıçlı Kümbetler, Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri Etnorafya Müzesi bulunmaktadır. Binlerce yıldan beri Orta Anadolu’nun ticaret ve sanayi merkezi, kara ve demiryollarının kavşak noktası olan Kayseri, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra önemli bir cazibe merkezidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kızılay Gençlik Müdürlüğü , Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kayseri’de, çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 1500 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.Ayrıca üniversiteye ait öğrenci evi de mevcuttur.

Spor Olanakları

Üniversite kültür sitesi, kongre ve sergi sarayı ile öğrencilerine tüm sosyal aktiviteleri için olanak tanımaktadır. Öğrenciler Kampuslardaki açık ve kapalı 4 spor sahalarında tüm branşlarda spor yapma imkânına sahiptir.Olimpik ölçülerdeki kapalı yüzme havuzu, 4 açık tenis kortu, fitness salonu, sauna odaları ile öğrencilere, bölge sporcularına ve vatandaşlara hizmet vermektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Tesisleri ile 500 kişilik kapasite ile açık spor ve kültürel etkinlikler sahasının da tesislerin arasına katılmış olması etkinliklerin artmasında bir başka neden olmuştur. Ayrıca Erciyes Dağı Tekir Yaylasında yüksek irtifa ve spor bilimleri araştırma merkezinin inşaatı sürmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı zamanlarını değerlendirme amacına yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 62 Kulüp ve 27 Topluluk bulunmaktadır. Her yıl üniversite tarafından düzenlenen spor ve bahar şenlikleri öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. Her yıl rektörlük kupası müsabakaları için geniş kitleli bir organizasyon yapılmaktadır.

Kütüphane

Erciyes Üniversitesi, Merkez Kütüphanesi 1975 yılında Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Kütüphanesi olarak kurulmuştur. 18 Kasım 1978 yılında Kayseri Üniversitesi kurulunca Rektörlüğe bağlı olarak merkezi bir kütüphane haline getirilmiştir. Kadir Has Merkez Kütüphanesi 10.400 m² kapalı alana sahiptir. Kadir Has Merkez Kütüphanesinde 128 kişilik konferans salonu ve 50 kişilik özel çalışma odaları bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonumuzda 12000 adet tıp olmak üzere toplam 74000 adet kitap, 4040 adet uzmanlık, doktora ve yüksek lisans tezi, 71.000 adet ciltli ve ciltsiz dergi mevcuttur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Mediko Sosyal Merkezi'nde yapılmaktadır.Bu merkezde yeterli sayıda doktor, diş hekimi, psikolog ve hemşireden oluşan sağlık personeli görev yapmaktadır. Sağlık problemi için başvuruda bulanan öğrenciye ilk tıbbi müdahale bu ünitede yapılmakta, ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi halinde hasta, ileri tetkik ve tedaviler için üniversitemizin Gevher Nesibe Hastanesine sevk edilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere üniversitenin çıkarmış olduğu sağlık karneleriyle muayene imkânı tanınmaktadır. Bu öğrenciler ilaçlarını katılım ücretini ödeyerek alabilmektedirler.

Erciyes Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Erciyes Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan