Erzincan Üniversitesi Erzincan Üniversitesi

Tarihçe

Erzincan Üniversitesi 1976 yılında temeli atılan Eğitim Fakültesinin 2006 yılında üniversiteye dönüştürülmesi ile kurulmuştur. Üniversitenin i merkez yerleşkesi Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzincan ilinin Yalnızbağ Beldesi'nde bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; eğitim, fen edebiyat, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, tıp ve ilahiyat fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Erzincan Doğu Anadolu Bölgesinin Kuzey Batı bölümünde yukarı Fırat havzasında yer almaktadır. Bölgede gezilip görülecek birçok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Coğrafi yapısı itibariyle genel olarak kış sporları, su sporları ve doğal güzellikleri olan mesire alanları ile de turizm için çok yönlü özellikler taşımaktadır. Erzincan Baraj Gölü ve Tercan Baraj Gölünde su sporları yapılmaktadır. Karasu Nehrinde rafting, Küçük Çakirman Köyünde yamaç paraşütü, Esence Yedi Göllerde doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti, kaya tırmanışı, kayak, dağ kampları, şelale buzul tırmanışı, cirit ve camel trophy diğer turizm aktivitelerini oluşturmaktadır. Ayrıca; Esence Yedigöller, Ergan Dağı üzerinde Melenkoç Yaylası, Bayırbağ Çamlık ve Soğanlı Yaylaları bulunmaktadır. Her yıl Esence Dagı ve Yedigöllere dağ tırmanışı yapılmaktadır. Bayırbağ Tekçam yaylasına yürüyüş ve kamp, Yaylabaşı Ardıçlı gölü mevkiinde yürüyüş ve kaya tırmanışı ve tüm izcilik faaliyetleri yapılmaktadır. Altıntepe ilin en önemli sit alanıdır. Urartulardan kalan bu antik yerleşim alanı tapınak, saray, kabul salonu mezarlar, depo binalarıyla arkeolojik değerini hala korumaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kredi ve Yurtlar Kurumuma bağlı kız ve erkek yurtları yanında özel yurtlar da öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitede öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla değişik branşlarda sosyal kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Bunun yanında Bölge Müdürlüğünde koordineli olarak sportif turnuvalar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversitede tüm öğrencilerinin faydalandığı Kapalı Spor Salonu mevcuttur. Ayrıca salonda fitness-center merkezi vardir. Bu merkezden tüm öğrenciler ile akademik ve idari personeller faydalanmaktadır. Fakülte bahçesinde 1 adet voleybol, basketbol ve futbol sahası bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 5 Kulüp bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Esence Yedigöller Dağcılık Şenliğinde ise öğrenci kulüplerinin desteğiyle çeşitli etkinliker yapılmaktadır.

Kütüphane

Erzincan Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 2007 yılında kurulmuş ve 9000 civarında materyali ile Erzincan Sağlık Yüksekokulunun 3. katında hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanenin dışında 10 birim kütüphane de yer almaktadır.Şuan Üniveriste kütüphanelerinde 57000 basılı yayın bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere üniversite devlet hastanelerinde muayene imkânı sağlanmaktadır. Üniversitenin tıp fakültesi bölümü olmasına rağmen üniversiteye bağlı henüz bir hastane yoktur.

Erzincan Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Erzincan Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan