Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Tarihçe

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, 1970 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi İç Anadolu bölgesinde bulunan Eskişehir’dedir. Eskişehir merkezinde Meşelik, Bademlik, Çamlık ve Bağlar olmak üzere dört yerleşke ile Sivrihisar ve Mahmudiye ilçelerinde eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Üniversite bünyesinde; diş hekimliği, eğitim, fen edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, ilahiyat, mühendislik- mimarlık, sanat ve tasarım, tıp ve ziraat fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Eskişehir bir kültür beldesidir. Yedi bin yılı aşan tarihsel miras üzerine kurulmuş olan Eskişehir, bu süreçteki tüm uygarlıkların izini taşımakta ve bunları da yaşatmaktadır. Göç alan bir kent olması nedeniyle de farklı ülkelerin kültürleri Eskişehir’de yaşamını sürdürmektedir. Her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Eskişehir festivali, İstanbul ve Ankara festivalleri ile yarışacak düzeydedir. Yunus Emre kültür ve sanat merkezi, Büyükşehir belediyesi kültür merkezi, sürekli etkinliklere sahne olmaktadır. Kent, sosyal yaşamda büyük çeşitlilik göstermektedir. Hemen hemen, her yaş ve sosyal gruba hitap eden eğlence yerleri bulunmaktadır. Üniversitelerdeki spor salonları, tenis kortları, kapalı yüzme havuzu ve açık spor tesislerinin yanı sıra 25 bin kişilik Atatürk stadyumu, kapalı yüzme havuzu, Porsuk Spor kompleksi, Eskişehir’de spor etkinlikleri için önemli altyapı olanaklarını oluştururken bu tesislerde yetişen çok sayıda sporcu hem yurt düzeyinde hem de Avrupa düzeyinde başarılar elde etmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite yönetiminin, Üniversiteye giriş sınavında belli bir başarı oranını yakalayan öğrencilere burs vermesinin yanı sıra, üniversitede eğitim öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Eskişehir’de, çok sayıdaki özel yurt ve apar yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 5000 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Osmangazi Üniversitesinin Eskişehir’de dört farklı yerleşkesi olduğundan sportif etkinlikler tek bir merkezde toplanmak yerine şehrin çeşitli merkezlerine dağıtılmıştır. Spor salonunun çevresinde 2 adet 30x50 m. ölçülerinde Futbol Sahası, 2 asfalt, 3 sentetik olmak üzere toplam 5 adet Tenis Kortu, 1 adet çalışma duvarı ve 2 adet asfalt Açık Basketbol Sahası bulunmaktadır Ayrıca öğrencilerin yararlanabileceği Kondisyon Merkezi, Step-Aerobik Salonu, Sauna, Futbol Halı Sahası, Tenis Kortları bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı yardımı ile kurduğu 69 kültür kulübü bulunmaktadır. Öğrenciler ders dışı boş zamanlarını buralarda değerlendirebilme imkanına sahiptirler. Üniversiteye kayıt yaptıran her öğrenci, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının yardımı ve rehberliğinde ilgilerine uygun olan kulüp ve topluluklara yönlendirilmektedir.

Kütüphane

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 7200 m2’lik kapalı alana sahip binada, aynı anda 700 okuyucu faydalanabilmektedir. Kütüphane, Yüksek Öğretim amacı doğrultusunda, araştırma, öğretim ve eğitim gereksinmelerini karşılamak üzere; ilgili bilim dallarına ilişkin, her türlü yayın ve bilgi kaynaklarını öğrencilerin hizmetine sunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Mediko-Sosyal Merkezi’nde öncelikle yapılır. Gerekli durumlarda öğrenciler üniversiteye bağlı hastanede tedavi edilmektedir. Osmangazi Hastanesi, 1000 yatak kapasitesi ve poliklinikleri ile başvuranların tüm sağlık sorunlarına çağdaş yaklaşımlarla çözüm bulacak olanaklara sahiptir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan