Fatih Üniversitesi Fatih Üniversitesi

Tarihçe

Fatih Üniversitesi, 1996 yılında İstanbul’da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücretlidir. Üniversitenin İstanbul kampusu Büyükçekmece’dedir. Tıp fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu ise Ankarada’dır. Üniversite bünyesinde; eğitim, hukuk, ilahiyat, iktisadi ve idari bilimler, fen edebiyat, tıp, mühendislik fakültesi ile hemşirelik ve fizik tedavi ve rehabilitasyon yüksekokulu bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: ÖSYM tarafından Üniversitemize tam burslu statüde yerleştirilen öğrenciler eğitim ücreti ödemezler.Öğrenim bursuna yurt, yemek ve kitap dahil değildir. P burslu öğrenciler mütevelli heyeti tarafından ilgili bölüm için belirlenen ücretin yarısını, % burslu öğrenciler ise, dörtte üçünü öderler. Öğrenim bursu, öğrencinin disiplin suçu işlemediği ve öğrenimine devam ettiği sürece kesilmeden devam eder. İlk 100'e 500'e 1000'e ve 3000'e girenlere özel burs sağlanmaktadır. Ayrıca, akademik başarı bursu, sanat bursu ve spor bursu da vardır. YURT OLANAKLARI: Yurt bursu bulunmaktadır. Üniversitemizi burslu kazanıp Y-MF-1,2,3,4 , Y-TM-1,2,3 ve Y-TS-1,2 puan türünde ilk 750’ye giren öğrenciler ile Y-DİL-1,2,3 puan türünde ilk 200’e giren öğrenciler üniversite yurtlarından ücretsiz;Y-MF-1,2,3,4 ,Y-TM-1,2,3 ve Y-TS-1,2 puan türünde ilk 1000’e giren öğrenciler ile Y-DİL-1,2,3 puan türünde ilk 500’e giren öğrenciler ise üniversite yurtlarından P indirimli olarak yararlanırlar. Üniversite bünyesinde yurtlarda kalan öğrenciler için çeşitli oriyantasyon programları düzenlenmektedir. Öğrencinin memnuniyetini ölçen anketler yapılmakta olup öğrencilerin ders dışı vakitlerini daha iyi değerlendirebilmeleri için çeşitli geziler, sportif ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir. Yurtlarda ücretsiz barınma imkanı kazanan öğrencilerin bursluluk durumu Fatih Üniversitesi Yurtlar Yönetmeliği kapsamında disiplin cezası almadığı sürece devam eder. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere Üniversite yurtlarında kalabilmeleri için öncelik tanınır. Yurt ücretine sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olup, kampüs dışındaki yurtlarda kalan öğrenciler için yurt-Üniversite ulaşım hizmetleri ücretsizdir.

Spor Olanakları

Kapalı voleybol ve basketbol sahası ve açık spor tesisleri öğrencilerin kullanımına sunulmuş olup ayrıca fitness center ve halı saha hizmetlerinden ücretsiz olarak yaralanabilmektedirler. Sürekli eğitim merkezinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu her türlü sertifika programları ve kurslar düzenleyerek nitelikli insanlar yetiştirir. Kampus yaşantısını canlı tutmak için çeşitli kültürel sanatsal etkinlikler yapılmaktadır Akademik yıl içinde de bilimsel konferanslar, etkinlik ve sempozyumlar yapılmaktadır

Kültürel Etkinlikler

Öğrencilerin sosyal kültürel ve sanatsal etkinliklerle, kişisel gelişimlerini sağlamaları ile, toplumun ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip nitelikli bireyler olarak yetiştirilmeleri amaçlamıştır. Sosyal yaşam başlığında, Çeşitli konularda (sinema ,felsefe tiyatro,bilim,çevre edebiyat düşünce vs) 70 adet kulüp, topluluk, kurs mevcuttur. Kampus içindeki etkinlikler; öğrenci toplulukları, öğrenci kulüpleri tarafından yapılmaktadır. Öğrenci kulüpleri dergi gazete bülten yayınlamakta, gezi, kitap, resim sergisi gibi organizasyonlar yapmaktadırlar.

Kütüphane

Üniversite bünyesinde bulunan Kütüphane; Kütüphane içinde ya da internet üzerinden 7/24 kullanımı, 200 kişilik genel okuma salonu, Özel çalışma odaları , Kütüphaneler arası işbirliği ( ODTU, Boğaziçi, İTÜ, Koç, Marmara, Ankara ,Sabancı ,Bilkent,Gazi, Hacettepe gibi üniversitelerin kütüphanelerinden yararlanabilme imkanı verilmektedir) gibi olanaklara sahiptir.

Sağlık

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık Merkezinde, hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde ilkyardım, muayene ve sağlık konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir. Üniversitenin anlaşmalı olduğu hastanelerde öğrencilere sağlık hızmetleri verilmektedir.

Fatih Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Fatih Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan