Fırat Üniversitesi Fırat Üniversitesi

Tarihçe

Fırat Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Fırat Üniversitesinin çekirdeğini Veterinerlik Fakültesi oluşturmuştur. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Elazığ’dadır.

Bulunduğu Şehir

Elazığ, tarihi Harput Kalesinin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir Doğu Anadolu kentidir. İli, doğudan Bingöl, kuzeyden Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıdan Karakaya Baraj Gölü vasıtasıyla Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerinin arazileri çevrelemektedir. İl Sınırları içindeki en önemli akarsu Fırat ve kollarıdır. 86 Km2 yüzölçümü olan Hazar Gölü, İl merkezine 30 Km. mesafededir. Ayrıca İl, Keban, Karakaya, Kralkızı ve Özlüce gibi önemli baraj gölleri ile çevrilidir. Elazığdaki turistik yerler arasında,Harput ve yöresi: Urartular döneminden kalma Harput Kalesi (birkaç kez onarım görmüş, eklemeler yapılmıştır); Anadolu’daki en eski Süryanî kiliselerinden Meryem Ana Kilisesi; Artuklular döneminden Ulucami (12. yüzyıl), Alacalı Cami (1202-1204), Selçuklular döneminden Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Sara Hatun Camii (15. yüzyıl, 1843’te yeniden yapılmış), Osmanlı dönemi eserlerinden Kurşunlu Cami, Ağa Camii (1559), Ahmed Bey Camii, Ahi Musa Mescidi ve Türbesi. Ağın ve yöresi: Arapkir Çayı üzerinde Karamağara Köprüsü (Anadolu’nun en eski sivri kemerli köprüsü). Keban ve yöresi: Ermeni Kilisesi, Surpkevork Manastırı, Yusuf Ziya Paşa Külliyesi, Bağdat yolunda Denizli Kervansarayı, Hacı İbrahim Şah Kervansarayı. Palu ve yöresi: Palu Kalesi, kilise, Ulucami ve Merkez Camii bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Fırat Üniversitesi’nde eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere FÜGEM tarafından her yıl 9 ay boyunca burs verilmektedir. Ayrıca maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yılda bir sefere mahsus olmak üzere maddi yardımda bulunulmaktadır. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Elazığ Öğrenci Yurdu ile Fırat Öğrenci Yurtlarında 1044 kız,1397 erkek öğrenciye barınma sağlanmaktadır. Elazığ-Maden-Erzincan-Kemaliye MYO öğrenim gören öğrenciler için üniversiteye ait yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitedeki spor faaliyetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Spor Kolları Genel Koordinatörlüğüne bağlı kulüpler tarafından yapılmaktadır. Mevcut spor tesisleri, Mühendislik kampüsünde 500 seyircilik kapalı spor salonu, çim futbol sahası,6 adet açık basketbol sahası,halı saha,2 adet toprak futbol sahası,Tıp fakültesi önünde voleybol, basketbol, futbol ve tenis kortundan oluşan spor kompleksi, basketbol tesisleri, plaj voleybol sahası, kondisyon aletleri ve jimnastik salonundan oluşan Fitness salonu, kapalı spor salonu önünde spor kompleksinde hizmet verilmektedir. Üniversite sporları federasyonu faaliyetlerinde yer alan 13 branş bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede her öğretim yılında birçok kültürel faaliyet düzenlenmekte ve bu kültürel faaliyetler çerçevesinde konser, tiyatro ve benzeri organizasyonlar yapılmaktadır.Bu kapsamda bahar şenlikleri gerçekleştirilmektedir.Üniversite bünyesinde yer alan 37 öğrenci kulübü ve 3 öğrenci topluluğu bulunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite merkez kütüphanesinde; Bingöl, Muş ve Tunceli ile birlikte 101.956.000 adet Türkçe ve yabancı dilde basılmış kitap bulunmaktadır. Bununla birlikte kütüphane 45 yabancı, 525 yerli toplam 570 süreli yayına abonedir

Sağlık

Öğrencilerin ilk muayene ve tedavileri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık Birimi tarafından yapılmaktadır. Birimde 2 pratisyen hekim, 1 diş hekimi, 1hemşire görevini sürdürmektedir. Sosyal güvencesi olmayan ve 25 yaşını geçmiş öğrencilerin giderleri üniversitenin bütçe imkanları çerçevesinde karşılanmaktadır.

Fırat Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Fırat Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

İbrahim halil hurma

23 Aralık 2017 - 19:18

Fırat üniversitesinin Türkiye de basri sıralamasında kaçınçı

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan