Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Üniversitesi

Tarihçe

Bugünkü adıyla Galatasaray. tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazid tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kurulmuştur. 1874 yılında Sultan Abdülaziz'in iradesiyle Mekteb-i Aliye-i Sultaniye adı altında toplanan ve Galatasaray Hukuk Mektebi, Galatasaray Mülkiye Mühendisliği Mektebi ve Galatasaray Edebi Mektebi'nden oluşan üç tane yüksekokul açılmıştır. Bu yüksekokulların idari örgütü ile ders programları Sorbonne Üniversitesi'ne uygun bir şekilde yapılmıştır. Özellikle Mekteb-i Hukuk, günümüzün hukuk fakültelerinin tarihi gelişimi bakımından Batı'daki emsalleri gibi öğretim veren bir okul olmuştur. Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu, 1994 tarihinde Galatasaray Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Öğrenim dili Fransızca olan Üniversitenin merkez yerleşkesi, 2010 Kültür Başkenti olan İstanbul’da Boğaz manzarası olan Ortaköy Kampüsündedir.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak ( üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan şehir İstanbul’dur. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Galatasaray Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Galatasaray Üniversitesi bünyesinde hizmet vermekte olan bir yurt yoktur. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında kalabilmektedirler.

Spor Olanakları

Galatasaray Üniversitesi’nde öğrenciler Galatasaray Spor Kulübünün tesislerinden yararlanabilmektedir. Bununla birlikte üniversite bünyesinde öğrencilerin; Basketbol Kız, Basketbol Erkek , Voleybol Kız , Voleybol Erkek , Futbol Erkek , Tenis Kız , Tenis Erkek , Masa Tenisi Kız , Masa Tenisi Erkek , Yüzme Kız , Yüzme Erkek olmak üzere toplam 6 branşta spor yapma imkanı bulunmaktadır

Kültürel Etkinlikler

Galatasaray Üniversitesi’nde öğrencilerin ders dışı faaliyetleri, Üniversite Yönetim Kurulu’nun kabul ettiği yönerge ve iç tüzük hükümleri uyarınca yürütülmektedir. Öğrenciler bir öğretim görevlisi başkanlığında ilgi alanlarına uygun konularda faaliyet göstermek amacıyla çeşitli kulüpler kurabilmektedirler. Üniversite bünyesinde yer alan 28 öğrenci kulübü bulunmaktadır. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen bahar şenlikleri öğrenci kulüplerinin desteğiyle pek çok ünlü ismin sahne almasıyla daha da renkli hale gelmektedir.

Kütüphane

Galatasaray Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi 1993 yılında kurulmuş ve kütüphane 2004 Mayıs ayından itibaren kampüsteki yeni binasında hizmete geçmiştir. Kütüphanedeki toplam kitap, tez sayısı yaklaşık 90213, akademik bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı 1091’dir. Bununla birlikte 60 adet elektronik veritabanı ile 6 adet e-kitap koleksiyonuna erişim imkanı vardır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca yapılmaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan sağlık birimi tarafından öğrencilerin bütçe imkanları ölçüsünde ilaç, gözlük, ortopedik cihaz vb. ihtiyaçları sağlanmaktadır.

Galatasaray Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Galatasaray Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan