Gaziosmanpaşa Üniversitesi Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılnda kurulmuş olan Gazi Osman Paşa Üniversitesi bir devlet üniversitesidir.Üniversitenin merkez kampüsü, Orta Karadeniz Bölgesinde bulunan Tokat'a 7 km uzaklıkta yer almaktadır.Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Tokat ili Karadeniz Bölgesi'nin Orta kesimlerinde, İç Anadolu Bölgesinin Kuzey kesimlerinde kalmaktadır. Karadeniz Bölgesinin iklimsel özelliğini taşıyan bir şehir olma özelliğine sahiptir. Şehir yeşilin hakimiyetindedir. Tokatta Ballıca Mağarası, Sulusaray, Reşadiye Kaplıcaları, Yeşilırmak köprüsü , Turhal Kalesi, Zile Kalesi, Tokat Müzesi, Gökmedrese, Mevlevihane, Mahperi Hatun Kervansarayı gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: İl merkezindeki yurtlar toplam 6 blok olup, 3 ayrı yerleşim yerinde bulunmaktadır. Bu yurtlar 720 erkek, 1332 kız olmak üzere toplam 2052 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Kampüs içerisindeki ve şehir merkezindeki tüm yurtlarda belediye ve özel taşımacılık tarafından sağlanan toplu taşıma araçları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite içerisinde varolan tüm spor kompleksleri öğrenciler tarafından kullanılabilmekte ve zaman zaman tenis, basketbol ve step-aerobik gibi dallarda kurslar açılarak gerekli aktiviteler yürütülmektedir. Ayrıca tenis, basketbol ve voleybol branşlarında yaz okulları açılarak isteyenlere gerekli çalışmalara katılmaları konusunda yardımcı olunmaktadır. Bahar yarıyılında Gençlik Şölenleri etkinlikleri çerçevesinde çeşitli branşlarda personel ve öğrenci kategorilerinde turnuvalar düzenlenerek ödül verilmektedir. 2004-2005 akademik yılında üniversiteler spor federasyonunun düzenlediği çeşitli üniversitelerde 11 çeşit dalda spor faaliyetine katılmış ve üniversite farklı dereceler elde etmiştir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 26 farklı Öğrenci Kulüpleri oluşturmuşlardır. Bu kulüpler aktif olarak etkinliklerini sürdürmektedir. Akademik yıl boyunca başta bahar şenlikleri , sempozyum , panel , gezi , satranç turnuvası , halkoyunları , Çocuk Esirgeme Kurumu yurt gezileri , çeşitli amaçlı yürüyüşler , toplum anketleri , ağaçlandırma , İngilizce kursları ve film gösterimi gibi aktiviteler üniversite bünyesinde yapılmaktadır.

Kütüphane

4 katlı olan Merkez kütüphanenin zemin katında görsel-işitsel materyal salonu, güvenlik sistemi ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığına bağlı internet bağlantılı 65 bilgisayarlı bilgisayar laboratuvarı; 1. katında Daire Başkanlığı, danışma kaynakları salonu, 2. Katında 2 okuma salonu; 3. Katında süreli yayınlar salonu bulunmaktadır. Üniversite Kütüphanesi aynı anda 650 kişinin yararlanabileceği kapasiteye sahiptir.

Sağlık

Turhal da 1994 yılında GOP Üniversitesine bağlı olarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu açılmıştır. Öğrencilere sağlık hizmetleri sağlık ünitelerinde verilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan