Gedik Üniversitesi Gedik Üniversitesi

Tarihçe

Gedik Üniversitesi’nde Atatürkçü düşüncenin ışığında, Cumhuriyet İlke ve İnkılâplarına tam bağlı, demokrasiyi özümsemiş, laik, çağdaş, araştırmacı ve yenilikçi bireyleryetiştirmek. Ülkemizin kalkınmasında toplum-endüstri ilişkilerinin işlevselliğine katkıda bulunma.Öğrencilerimizin teknolojik imkânları en iyi şekilde kullanabilecek kapasitede, yabancı dil bilen, sektörlerinin talep ettiği mesleki uzmanlık ve donanımda yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Hem ülke içinde hem de uluslararası rekabet ortamında aranan niteliklere sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflemektedir. Gedik Eğitim Vakfı bünyesinde kurulması amaçlanan Gedik Üniversitesi; yükseköğretim sistemimiz içerisinde hizmetler ve sanayi sektörünün gereksinimlerine yönelik bilgi ve becerileri kazanmış, birikimli, nitelikli, sektöründe ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Gedik Eğitim Vakfı (GEV) Tersaneler başta olmak üzere özellikle yoğun kaynak teknolojisi kullanan endüstrilerde iş kazalarının önüne geçmeyi kendisine görev saymaktadır. 1963 yılından bu yana gerek ülkede gerekse dünya çapında başarılı faaliyetleri olan GEDİK Holding, yılların tecrübesini yetişen yeni nesillere aktarmak, ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan alanlarda donanımlı, uluslararası standartlarda mesleki bilgi ve beceriye sahip gençler yetiştirmek için yeni bir atılımı dünyaya getirdi. Yüksekokul bünyesinde; Kaynak Teknolojisi, Tahribatsız Muayene (NDT), Mekatronik, Kimya Teknolojisi, Makine, Metalürji, Elektrik, Endüstriyel Kalıpçılık, Elektronik teknolojisi, Grafik Tasarım, Gıda Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Dış Ticaret, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Bankacılık ve Sigortacılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Muhasebe ve Vergi Uygulamları, Turizm ve Otel İşletmeciliği programları yer almaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç- Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece öğrenim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır. Burslar karşılıksız olup normal eğitim-öğretimine devam eden öğrencilerin bursu kesilmez. Burada sözü edilen öğretim ücreti bursu, sadece bu kılavuzda ’burslu’ öğrenci alınacağı belirtilen öğrencileri kapsamaktadır. Ayrıca bir de öğrenim yılında üstün başarı gösteren öğrencilere , o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız verilmektedir. Bu bursun miktar ve koşulları her akademik yıl için mütevelli heyetince belirlenir. Peşin ödemelerde , kamu çalışanları ve çocuklarına , kardeş indirimi , Gedik Holding çalışanlarına ve çocuklarına indirim uygulanmaktadır. Üniversite yerleştirme sınavında ilk beşbine giren öğrencilere, Gedik Üniversitesi’ni tercih etmeleri ve ücretli kazanmaları halinde % 50 burs verilmektedir. Şehit ve gazi çocuklarına, her program için % 50 burs verilmektedir. Öğrencilerimize verilen tüm burslar karşılıksız olup, fakültelerde 4 yıl, programlarda yıl süresince kesilmemektedir.

Spor Olanakları

Spor endüstrisi, teknlojik, toplumsal ve kültürel gelişimlere paralel olarak, sporculardan antrenörüne, yöneticisinden eğitimcisine kadar, pek çok kişiye istihdam sağlayan bir sektör olarak giderek önem kazanmaktadır. Üniversitemizde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümleri bulunmaktadır. Pendik ilçesinde bulunan Çamlık Spor Tesisleri, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin ve üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur. Bu tesiste kapalı Basketbol Salonu, Halı Saha ( 2adet), Tenis Kortu (2 adet), Açık Basketbol, Voleybol Sahası ( 2 adet), Tartan Zeminli Atletizm Pisti, çocuk oyun parkının yanı sıra kafeterya ve idari birimler ile 150 araçlık otopark bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Okulumuzun bünyesinde dans klubü, spor klubü, sosyal sorumluluk klubü ve girişimcilik klubü faaliyetlerini sürdürmektedir. Gedik Üniversitesi’nin Pendik Yerleşkesinde 450 kişilik koltuk kapasitesine sahip kongre salonunda, her türlü konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro ve konserler yapılabilmektedir.

Kütüphane

--

Sağlık

Sağlık Hizmetleri: Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlık hizmetleri yürütülmektedir. İlçedeki özel hastanelerle yapılmış protokollerle de desteklenmektedir.

Gedik Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Gedik Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan