Gediz Üniversitesi Gediz Üniversitesi

Tarihçe

Ege bölgesinin İzmir ilinde 2008 yılında kurulmuş olan Gediz Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Üniversite kampüsü İzmir’in kuzeyinde yer alan Menemen ilçesindedir. Üniversitenin Çankaya ve Seyrek olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Ege kıyılarının tam ortasında bulunan bir ilimizdir. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır.Ayrıca şehir antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti, Kemeraltı Çarşısı Gezilecek yerler arasındadır. Teleferik Tesisleri spor ve doğa meraklıları için çeşitli olanaklar sunmaktadır. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı) her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Bölümlere burslu yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs karşılıksız olup, eğitim-öğretim ücretinin burs türüne göre tamamını veya P’sini içermektedir. Bunun dışında kalan öğrencilerin barınma, beslenme, kitap vb. gibi konular öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır. Burs, Zorunlu Hazırlık Sınıfı uygulanan lisans ve önlisans programlarında Hazırlık Sınıfı dahil lisans eğitimi için beş, önlisans eğitimi için üç yıl; Zorunlu Hazırlık Sınıfı uygulanmayan lisans ve önlisans programlarında lisans eğitimi için dört, önlisans eğitimi için iki yıl süreyle ve öğrencinin başarı durumuna bakılmaksızın devam etmektedir. Üniversitede verilen burslar; üstün başarı bursu, Akademik başarı bursu ve spor bursu olmak üzere 3 farklı alandadır. Ayrıca üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere Murat Reis Eğitim ve Kültür Vakfı,Adalet ve Eğitim Kültür Vakfı,Alarko,İzmir Ticaret Odası,Halis Toprak Vakfı,Vehbi Koç Vakfı,Türk Eğitim Vakfı tarafından burs olanakları sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: İzmir’de, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek her türlü kapasiteye sahip çok sayıdaki özel yurtların yanında,stüdyo tipi öğrenci evleri ve Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 18000 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitenin bünyesinde de kendine ait yurt bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan yurtlar; 2,3 ve 4 kişilik odalardan oluşmaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan yurtlarda öğrencilerin gereksinim duyacakları etüt salonları, televizyonlu dinlenme salonları, kafeterya, çamaşırhane, ütü odası, internet, fitness salonu ve cep sineması gibi bir çok olanaklar vardır. Ayrıca dileyen öğrenciler için Çankaya ve Seyrek kampüslerinden servis ile ulaşım olanağı sağlanmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde; spor ve diğer çeşitli aktiviteler için 800 m2’lik 250 kişi izleyici kapasiteli kapalı spor salonu ve 200 m2 alana sahip 40 kişilik fitness merkezi bulunmaktadır. Ayrıca üniversitede voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi hentbol ve go kart turnuvaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 15 farklı Öğrenci Kulübü oluşturmuşlardır. Üniversite öğrencileri tarafından İzmir’in kültür ve turizm şehri olması nedeniyle de bölgeyi gezmek amacıyla sık sık geziler düzenlenmektedir. Üniversite öğrencileri uluslar arası özellikle eğitim içerikli fuarlara da katılmaktadır.

Kütüphane

1350 m2’ lik alanda kurulmuş olan merkezi kütüphanesinin 350 kişi kapasitesi bulunmaktadır. Kütüphane bilgisayar ve internet destekli altyapısı ile öğretim elemanları ve öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayabilmektedir.

Sağlık

Öğrencilere sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak iki kampüsde de verilmektedir. Sağlık Merkezi, gerekli muayene ve tetkikleri yaparak tedavileri düzenlemekte ve gerektiğinde ileri tetkik ve tedavi için hastaların uygun sağlık kuruluşlarına nakletmektedir.

Gediz Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Gediz Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan