Giresun Üniversitesi Giresun Üniversitesi

Tarihçe

2006 yılında kurulmuş olan Giresun Üniversitesi, Türkiye’deki devlet üniversitelerinden biridir. Giresun Üniversitesi’nin bazı birimleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlıyken Üniversite’nin resmi olarak kurulmasıyla birlikte kendi bünyesinde toplanmıştır. Üniversitenin merkez kampüsü Karadeniz Bölgesinde bulunan Giresun ilindedir.Üniversite bünyesinde; Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Görele Güzel Sanatlar Fakültesi, Tirebolu İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Giresun Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir yarımada üzerine kurulmuş bir ilimizdir. Giresun, Anadolu'nun kuzeydoğusunda, yeşille mavinin kucaklaştığı kentlerden birisidir. Giresun adına ilk olarak Hitit kaynaklarında rastlanmaktadır. Şehir kıyıdan 2000 m yükseltide zengin bir orman örtüsü ile kaplıdır. Şehrin görülmeye değer yerleri arasında başta Giresun Kalesi geliyor. Bir diğer tarihi kalıntı ise eski lonca üzerinde, Hristiyanlığın bölgede yeni yayılmaya başladığı yıllarda yapılmış olan Meryem Ana Kaya gömütü. Özgün mimarisi ile dikkat çeken şehirdeki Gogora Kilisesi ise Hacı Hüseyin Mahallesi’nde bulunan ve 18. yüzyılından kalma bir Rum kilisesidir.Dağlar ve Karadeniz’in suları arasında sıkışmış olan Keşap, Tirebolu, Görele, Vakfıkebir ve Akçaabat kasabaları Giresun - Trabzon yönünde yer almaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere verilen bursların yanında, üniversite tarafından da sınırlı sayıda öğrenciye burs verilmektedir.Ayrıca üniversite tarafından belirlenen 80 öğrenciye yemek bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Giresun’da öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna da ait toplam 1230 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri açık spor alanları ve çok amaçlı uygulama salonu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 11 farklı Öğrenci Kulübü kurmuşlardır. Kulüpler aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite bünyesindeki öğrenci kulüpleri tarafından eğitim-öğretim yılı boyunca başta bahar şenlikleri , sempozyum , panel , gezi , tiyatro gösterileri gibi aktiviteler düzenlenmektedir.

Kütüphane

--

Sağlık

Öğrencilere sağlık hizmetleri Giresun üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık ünitelerinde verilmektedir. Ayrıca öğrenciler üniversite bünyesindeki tıp fakültesinden de yararlanabilmektedirler.

Giresun Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Giresun Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan