Girne Amerikan Üniversitesi Girne Amerikan Üniversitesi

Tarihçe

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk yüksek öğrenim kurumu olarak 1985 yılında kurulmuş olan Girne Amerikan Üniversitesi bir özel üniveristedir. Eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Hukuk Fakültesi, İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Mimarlık Tasarım Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Akdeniz'in Sicilya ve Sardunya'dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Doğu Akdeniz'de bulunmaktadır. En yakın kıyı noktalarından Turkiye’ye 40 mil, Suriye’ye 60 mil ve Mısır’a 250 mil uzaklıktadır. Tarih boyunca tarihte iz bırakmış birçok medeniyetin ve kültürün izlerini günümüze kadar taşıyan Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Lefke ve İskele-Karpaz bölgelerinde gezilebilecek birçok tarihi ve kültürel yer ile eğlence mekanları vardır. Tarihi ve kültürel dokusunun yanında, eşsiz güzellikteki sahilleri ve doğası da Kuzey Kıbrıs’ın kendine özgü değerleridir. Girne kenti Kıbrıs Adasının kuzey kıyısındadır. Deniz kenarında yer alan kentin hemen gerisinde, Beşparmak sıradağlarının adanın iç bölgelerine geçişe imkan verdiği bir boğaz yer alır. Kentin kurulduğu nokta Beşparmak dağlarından doğan bir derenin oluşturduğu derin ve geniş bir vadinin içinde yer almakta ve doğal bir liman olmaya elverişli bir koy merkezi konumundadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Gire Amerikan Üniversitesi tarafından sınırlı sayıda öğrenciye burs verilmektedir. TC uyruklu öğrencilere bazı bölümlerde 1000 dolar Devlet Katkı Bursu verilmektedir. KKTC uyruklu öğrencilere de burs kontenjanları açılmıştır. YURT OLANAKLARI: Kampüs içinde ve dışında isteyen tüm öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek yurtlar bulunmaktadır. Yurtlar 2 yataklı bir oda, salon ve mutfaktan oluşan stüdyolar şeklinde, öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak ölçüde donatılmıştır. Her stüdyo odada klima bulunmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi öğrencileri dilerlerse, Girne'nin merkezinde ya da kolayca ulaşılabilecek yakın bir mesafede, bağımsız olarak konaklayabilecekleri dairelerde bulabilirler.

Spor Olanakları

Üniversite her yıl eğitim-öğretim yılına öğrenci etkinliklerinin yer aldığı Akademik Yıl Açılış Şenlikleri ile başlamaktadır. Bu şenliğin amaçı yeni gelen öğrencilere oryantasyon programı süresince akademik konular, kampus yaşamı ve Girne'deki yaşam hakkında bilgilendirilmesidir. Üniversitede yıl boyu süren akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin yanısıra her yıl Mayıs ayında bir hafta süren bahar şenlikleri de düzenlenmektedir. Bu şenlikler üniversite bünyesindeki uluslararası öğrencilerin katılımıyla uluslararası bir festival havasında kutlanmaktadır. Küresel bir toplum hissinin var olduğu kutlama programında tam anlamıyla bir kültürel etkileşim yaşanmaktadır. GAÜ-FM, (105.7)Basın Yayın Bölümü'nün Radyo-Tv uygulama altyapısında GAÜ-FM 105.7 Kuzey Kıbrıs Girne şehrinden yayın yapan tek radyo kanalı olma özelliğine sahiptir. GAÜ Vision Club Üniversitede çeşitli toplantı salonlarının yanısıra her hafta en az bir gösterimin yapıldığı 150 kişilik bir sinema salonu mevcuttur. GAÜ öğrencilerini üniversite içinde ve dışında temsil eden GAÜ Öğrenci Birliği her akademik yılın başında seçimle oluşturulmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitelerde bulunan öğrenci kulüpleri üniversitenin sosyal yaşantısına renk katmaktadır. GAU’de bulunan öğrenci kulüpleri bir danışman önderliğinde açılmakta bu danışman bazı durumlarda üniversite dışından da olabilmektedir. Kulüp sorumluları demokratik seçimlerle göreve getirilmekte ve bir akademik yıl boyunca görev yapmaktadır. Kulüpler türlerine göre; 8 Akademik Kulüp, 8 Sosyal kulüpler ve 8 Sanat kulübü şeklinde 3 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kulüplere üye olmak için GAU öğrencisi olmanız yeterlidir. Öğrenci kulüplerinin başlıca ortak amaçlarından biri aynı ortamda öğrencileri bir araya getirmek ve kampüs hayatına hareketlilik katmaktır. Kulüpler kendi hedefleri doğrultusunda öğrencilere duyuşsal , bilişsel ve psikomotor davranışlar kazandırabilmek için aktiviteler ,toplantılar, eğitimler düzenlemektedirler.

Kütüphane

GAÜ "On-line kütüphane"si, gerek kampüs içerisindeki, gerekse global digital ortamdaki bilgi kaynaklarına erişim hizmeti vererek, alışmış olduğumuz kütüphane raflarındaki kitapların yanı sıra, daha hızlı, daha doğru ve güncellenmiş bir şekilde bilgi akışını sağlamaktadır. Kütüphane Bilgi teknolojileri destekli eğitim hizmeti sunumu, kimi zaman geleneksel sınıf ortamında uygulanan eğitim metodlarından daha etkin olabilmektedir. Yine Girne Amerikan Üniversitesi Karmi Kampüsü'nde, gerekse de yurtdışında iletişim içinde bulunulan üniversitelerle ortak araştırmaların yürütüldüğü araştırma merkezleri bulunmaktadır. Elektronik Kütüphane / Cybrary ile 13.000’ün üzerinde bilimsel dergi ve 25.000’nin üzerinde kitaba erişim sağlanmaktadır. Cybrary içerisinde ayrıca, İngiltere ve ABD’deki önemli üniversite kütüphanelerine erişim sağlayan Global Softlink Kütüphane de bulunmaktadır.

Sağlık

GAÜ öğrencilerine, idari ve akademik personeline,Girne Amerikan kreş, ilkokul, kolej öğrencileri ve personeline 2006 bahar döneminde hizmete başlamış Girne Amerikan Üniversitesi Sağlık Merkezi tarafından sağlık hizmeti verilmektedir. Sağlık merkezine müracaat eden hastaların ilk yardım hizmeti, ilk doz ilaçlar, nabız, tansiyon, ateş ve kan şekeri ölçümü gibi tedavi ve muayene hizmetleri yapılmaktadır. Ayrıca bu hizmetlere ek olarak pansumanlar, aşı, enjeksiyonlar, dikiş alma işlemleri de yapılmakta ve acil durumlarda hastalar hemşire refakatinde Dr.Akçiçek Hastanesine sevk edilmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan