Gülhane Askeri Tıp Akademisi Gülhane Askeri Tıp Akademisi

Tarihçe

1898’de Berlin’de Osmanlı Devleti Büyükelçiliği’nde yapılan anlaşma sonrasında “Gülhane Seririyat Hastanesi” adı ile Padişah II. Abdülhamit’in doğum günü olan 30 Aralık 1898 tarihinde törenle açılan hastane ile üniversitenin temelleri atılmıştır. 1947’de “Gülhane Askeri Tıp Akademisi” adını almıştır. 1953 yılından 1971 yılına kadar Bahçelievler'deki şimdiki K.K.K. ‘lığı binasının bir bölümünde ve Harpokulu’nun yanında bulunan o zamanki Mevki Hastanesi’nde hizmetlerine devam etmiştir. 1961 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Üniversiteler Kanununa bağlanmış ve 1971 yılında Gülhane Etlik’te yapılan yeni binasına taşınmıştır. 1981 yılında Gülhane’ye bağlı olan Askeri Tıp Fakültesi, eğitime başlamıştır. Bugün Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde görev yapan ve çeşitli illerde Hastane ve Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’da bulunan Gülhane Askeri Tıp Akademisi , bilimsel özerkliğe sahip , T.S.K.'nin sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olan , ön lisans , lisans , lisans üstü düzeyde eğitim-öğretim , bilimsel araştırma ve yayım yapan , T.S.K.'ne tabip ve gerektiğinde diğer sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir komutanlıktır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Devlet tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilerin; yiyecek, giyecek, barınma, genel eğitim-öğretim, kitap, kırtasiye vb. masrafları, harçlık ve istihkakları ile sağlık giderleri ilgili kanun ve yönetmeliklere göre karşılanmaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniveriste öğrencilerinin parasız yatılı olarak eğitim ve öğretimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri için akademinin kampüsü içinde Kır Gazinosu, 100. Yıl Vadisi Spor Tesisleri, Spor Salonları, Okuma Salonları, Tv Salonları, Bilardo Salonları yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Gülhane Askeri Tıp Akademisi tarafından Gülhane Askeri Tıp Akademisinde düzenlenen, yıllık bilimsel faaliyet planında belirtilen ve Genelkurmay Başkanlığınca onaylanan çeşitli seminer - toplantı ve konferanslar yapılmaktadır.

Kütüphane

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kütüphane ve Dökümantasyon Merkezi, 1898 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisiyle beraber kurulmuş, 18 MAYIS 2004 tarihinde şu an ki binasına taşınmıştır. Tıbbi yayınlar ağırlıkta olmak üzere, kütüphane koleksiyonu, 10,550 kitap, 107 video kaset, 256 ses kaseti, 2.910 tez, 303 cd ile 224 yabancı ve 100 yerli süreli yayın ile 18 veritabanı, 10.611 tam metin dergiden oluşmaktadır. GATA’ da görevli personel ile öğrenciler ödünç verme hizmetlerinden yararlanabilirler. Süreli yayınların (dergi, gazete) son sayıları ile sözlük, ansiklopedi, atlas, yıllık resmi gazete, kanunlar, tezler, indeksler, albümler, ciltli dergiler, askeri yayınların tek nüshaları, nadir eserler ödünç verilmez gerekirse fotokopi çekilebilir. Özellikle tezler tümüyle fotokopi yapılamaz, sadece 20 sayfaya kadar fotokopisi çekilebilir. Kitap dışı materyaller ( CD, Kaset,v.b.) öğrencilere ödünç verilmez, öğrenciler bu materyallerden sadece kütüphane ortamında yararlanabilirler.

Sağlık

GATA Komutanlığı'na bağlı Eğitim Hastaneleri'ne 2005 yılı içerisinde polikliniklere 1.034.194 personel başvurmuş olup , bu personelden 30.921'inin yatırılarak tedavileri yapılmıştır. Aynı yıl içerisinde toplam 11.726 ameliyat gerçekleştirilmiştir.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan