Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Üniversitesi

Tarihçe

2008 yılında kurulan Gümüşhane Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversite’nin resmi olarak kurulmasıyla birlikte üniversiteyi oluşturan Karadeniz Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Erzincan Üniversitelerine bağlı bazı birimler kendi bünyesinde toplanmıştır. Üniversitenin merkez kampüsü Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Gümüşhane ilinde yer almaktadır. Üniversitenin bünyesinde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Edebiyat Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Karadeniz Bölgesinin Doğu Kesiminde yer alan Gümüşhane İli, İpek Yolu geçiş noktasında bulunmaktadır. İlin adını bölgede yeraltı kaynağı olan gümüş madeninden almaktadır. Kent Karadeniz Bölgesi’nin tipik özelliği olan dağınık yerleşimin güzel örneklerini taşımaktadır. Ayrıca bölgede birçok yayla ve tarihi antik kentler bulunmaktadır. Karaca Mağarası, Santa Harabeleri, Zigana Dağı, Limni Gölü, Yedi göller, Örümcek Ormanları, Satala Antik Kenti, Meryem Ana Klisesi, Canca Kalesi, Tomara Şelalesi, Eski Gümüşhane en önemli gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere verilen bursların yanında, üniversite tarafından da sınırlı sayıda öğrenciye burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Gümüşhane'de, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi, Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim–öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için öğrenci Kulüpleri oluşturmuşlardır. Kulüpler aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kulüpler tarafından eğitim-öğretim yılı boyunca başta bahar şenlikleri , sempozyum , panel , gezi , tiyatro gösterileri gibi etkinlikler devam etmektedir.

Kütüphane

Üniversite kütüphanesinde, 11.000 basılı kaynak ve 22.000 veri tabanı bulunmaktadır. Ayrıca, web sitesiyle elektronik ortamda da hizmet vermektedir. Kütüphanenin oturma kapsitesi şimdilik 56 kişidir.

Sağlık

Öğrencilerre tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından verilmektedir.

Gümüşhane Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Gümüşhane Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan