Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi

Tarihçe

1967 yılında kurulan Hacettepe Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’dadır.Üniveriste bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişi Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Kastamonu Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere karşılıksız Hacettepe Üniversitesi bursları, bölüm- fakülte bursları, Hacettepe Üniversitesi'ni tercihe yönelik verilen burslar olarak 3 tip burs olanağı sağlanmaktadır. Tıp fakültesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada ilk 300'e giren öğrencilere ve bunun yanında üniversiteye genel sıralamada ilk 500'e giren ve programını ilk üç tercihte yazan öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Hacettepe Üniversitesi, Beytepe ve Merkez kampüslerinde öğrenciler için "Öğrenci Yurtları", "Öğrenci Evleri", "Öğrenci Misafirhaneleri" ve “Öğrenci Oteli” olmak üzere dört farklı tipte barınma olanağı sunmaktadır. Bunların dışında Ankara’da çok sayıda özel yurtlar ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitenin Merkez Kampüsünde, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Badminton oynamaya elverişli, 1 adet skorboard, havalandırma, 1 güç geliştirme salonu ve 500 kişilik tribün kapasitesine sahip bir salon mevcut olup, haftada iki gün öğrenci, akademik ve idari personele yönelik, hoca denetiminde yaşam boyu spor ve güç geliştirme dersi verilmektedir. Beytepe Kampüsünde ise 1 kapalı spor salonu, 1 güç geliştirme salonu, açık spor alanlarında, 2 tenis kortu, 1 voleybol, 1 basketbol sahası, 1 futbol halı sahası ve 1 çim sahalı stadyum yer almaktadır. Üniversite öğencileri Basketbol, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Judo, Yüzme, Atletizm, Jimnastik, Kros, Satranç, Aikido, Futbol, Karate, Tekvando, Badminton, Eskrim, Tenis branşlarında (Bayan-Erkek) takım olarak yıl içerisinde üniversiteler arası turnuvalara katılmaktadır. Ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlenen spor şenliğinde çeşitli dallarda (Basketbol, Voleybol, Hentbol, Futbol, Masa Tenisi, Badminton, Tenis) 200 civarında yarışmalar düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri boş zamanlarını değerlendirmek için 103 çeşitli öğrenci topluluğu kurmuşlardır. Bu topluluklar yıl boyunca öğrencilere, akademik ve idari personele yönelik çeşitli konser, panel, sempozyum, film gösterimleri düzenlemektedir. Ayrıca her yıl Kültür Sanat Şenliği, Gençlik Haftası etkinlikleri ve geleneksel Spor Şenlikleri yapılmaktadır. Yine Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce de yıl içerisinde değişik kültürel etkinlikler düzenlenmekte ve öğrenciler bu etkinliklerin tümüne katılabilmektedir.

Kütüphane

Beytepe ve Sıhhiye kütüphanelerinde açık raf sistemine göre kullanıma sunulmuş fen, mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, edebiyat, güzel sanatlar konularında yaklaşık 150 000, tıp ve sağlık bilimleri konusunda 45 500 basılı kitap, tez, cd-rom ve benzeri türde kaynaklar bulunmaktadır. Ayrıca kütüphane Beytepe’de 500, Sıhhiye’de 550 adet devam eden basılı dergi ve geçmiş yıllara ait sayıları ile ülkemizin tıp ve sağlık bilimleri konusunda en zengin dergi koleksiyonuna sahip kütüphaneler arasındadır. Web sayfası üzerinden, tıp, mühendislik, fen, sağlık ve sosyal bilimler gibi geniş bir konu yelpazesi içeren ve dünyanın önde gelen 47 veri tabanına ulaşılabilirken, 25.000’nin üzerinde tam metin dergiye erişim olanağı bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin sağlık sorunları Beytepe ve Sıhhiye Kampüsleri’nde ve Keçiören Sosyal Hizmetler Yüksekokulu ile Konservatuar’da bulunan Öğrenci Sağlık Merkezleri’nce, Öğrenci Sosyal Hizmetler Birimi bütçesinden Devlet Memurları Tedavi giderleri Uygulama Talimatı Hükümleri’nce çözümlenmektedir. Bu merkezlerde sağlık sorunları giderilemeyen öğrenciler Hacettepe Hastanesi’ne ve diğer ilgili hastanelere sevk edilerek tedavi edilmektedir. Sağlık Merkezleri’nden üniversite kimliği ile başvuran tüm öğrenciler yararlanabilirler.

Hacettepe Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

v

vefa

1 Nisan 2018 - 10:40

salam,hacettepe universitetinde ielts sertifikati ile eczaciliq fakultesi uzre magistr tehsili almaq mumkundurmu . Illik tehsil haqqi haqqinda melumat verin xaiw edirem, mumkunduse

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan