Hakkari Üniversitesi Hakkari Üniversitesi

Tarihçe

Hakkari Üniversitesi 2008 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Hakkari İlindedir. Üniversitenin bünyesinde; Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneydoğusunda yer alır. Hakkari’de gezilecek yerler arasında Cilo Dağı, Gevaruk, Peştazare ve Trişin Kaya Resimleri, Dirheler, Bay ve Dez Kaleleri, Hırvata Kent Kalıntıları, Meydan Medresesi, Taş Köprü, Kırmızı Kümbet Mezarlığı, Kaya Resimleri, Koç Heykeli, Meydan Medresesi, Halil Kilisesi gibi yerler bulunmaktadır. Bunların dışında bu bölgede dağ turizmi ve yayla turizmi de öneli yere sahiptir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrenciler bölgede bulunan özel yurtların yanında Hakkari Merkezde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda da barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi, Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim–öğretimin desteklenmesi için bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir. Üniversite bünyesinde ilkbahar ayında Nevruz Kutlamaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için öğrenci kulüpleri oluşturmuşlardır. Üniversitede ilk bahar şenliği 2008 yılında düzenlenmiştir. Üniversitenin gelişimine paralel olarak kültürel faaliyetler, sempozyumlar ve paneller de hızla artmaktadır.

Kütüphane

Üniversite fakülte ve yüksekokullarında bulunan kütüphaneler öğrencilerine hizmet sunmakta ve bunu interaktif alanda da sürdürmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

Hakkari Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Hakkari Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan