Haliç Üniversitesi Haliç Üniversitesi

Tarihçe

Haliç Üniversitesi, 1998 tarihinde İstanbul ‘da eğitime başlamış olan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversitenin, Mecidiyeköy, Şişhane, Bomonti, Fulya ve Okmeydanın’nda kampüsleri bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrencilere sağlanan burslar ; Üniversiteye Giriş Başarı Bursları,Mütevelli Heyeti Bursları; Üniversitede öğrenim gören ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere Mütevelli Heyeti tarafından verilen karşılıksız burslardır. Başarı Bursları; ÖSS sonucunda, puan türündeki sıralamada ilk 250 ile 251-2000 arasında yer alarak, Üniversitenin bölümlerine yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere, öğretim ücretlerine ek olarak dokuz ay süre ile verilen karşılıksız burslardır. Ayrıca sanat, spor ve kültür bursları ile destek bursları vardır. YURT OLANAKLARI: Haliç Üniversitesinin Fındıkzade’de bulunan 60 kişi kapasiteli öğrenci yurdu, İstanbul dışından gelen veya barınma ihtiyacı olan öğrencilere hizmet sunmaktadır. Kız ve erkek öğrencilerin temel ihtiyaçları düşünülerek planlanmış yurt binası, çağdaş altyapısı ve modern görüntüsü ile öğrencilere temiz ve sıcak bir aile atmosferi sunmaktadır. Restoran ve kafeterya hizmetleri, merkezi ısıtma, sürekli sıcak su, çamaşır yıkama ve ütü servisi, 24 saat güvenlik ve gözetmen hizmeti, telefon imkanı, aktivite salonu ve öğrencilerin tüm dünyaya ulaşabileceği 24 saat internet bağlantısı yurt hizmetlerinden bazılarıdır. Ayrıca İstanbul pek çok yerinde bulunan özel yurtlarda da barınma ihtiyaçlarını giderebilecek kapasiteye sahiptir.

Spor Olanakları

Haliç Üniversitesi’nin her geçen gün daha mükemmel sonuçları hedefleyerek ulaştığı başarı ivmesi, yoğun öğrenci katılımıyla gerçekleşen sayısız bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ve gençlerin kendilerini birebir ifade ettikleri öğrenci kulübü faaliyetleri ile desteklenmektedir. Üniversite bünyesinde bulunan öğrenci spor takımlarının (basketbol, futbol, voleybol, hentbol) antreman yapabilmeleri ve öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirip, ilgi duydukları spor branşlarında faaliyette bulunabilmeleri için son derece modern ve donanımlı spor tesisleri ile anlaşmalar yapılmıştır.

Kültürel Etkinlikler

Haliç Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı öğrencilerin boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif çalışmalar yapabilmelerini, yeni ilgi alanları kazanmalarını, birlikte çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıkları edinerek yetenekli ve kişilikli bireyler olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir eğitim kurumudur. “T.C Haliç Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Tüzüğü” çerçevesinde kurulan öğrenci kulüpleri şunlardır: Atatürkçü Düşünce Kulübü, Spor Kulübü, Güzel Sanatlar Kulübü, Turizm, Doğal Yaşamı Koruma ve Çevre Kulübü, Psikoloji, Rehberlik ve Sosyal Dayanışma Kulübü, Uzakdoğu Sporları Kulübü, Bilim ve Teknik Kulübü , Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Kulübü , Bilgisayar Mühendisliği Kulübü, İnternet Kulübü. Bu kulüplerin etkinliklerini sürdürmelerinde öğretim üyeleri ve görevliler kulüplere danışman/rehber hoca olarak öğrencilere yardımcı olmakta, gerektiğinde üniversite tarafından, yarı zamanlı uzman çalıştırıcılar sağlamaktadır. Üniversitede kültürel, sanatsal ve sportif kulüp faaliyetlerinin yürütülmesinde saha, malzeme, alet ve ekipman temininde gereken giderler de üniversite tarafından karşılanmaktadır. Kulüp çalışmaları çerçevesinde çeşitli gezi, sergi, konser, söyleşi ve paneller düzenlenmekte, okul takımları özel ve resmi turnuvalarda yer alarak okulu temsil etmekte, çeşitli tesislerle anlaşmalar yapılarak öğrencilerin tenis, yüzme, yelken, binicilik gibi spor dallarında bir antrenör eşliğinde kendilerini geliştirebilmeleri sağlanmaktadır.

Kütüphane

Üniversitenin eğitim ve öğretime başladığı 1998-1999 akademik döneminde kurulmuş olan Haliç Üniversitesi Kütüphanesi üniversite binası içinde hizmet vermektedir. Kütüphane; Üniversite'nin amacı bilimsel alanda çalışmalarını desteklemek için gerekli olan materyal ve yayınları temin ederek, öğretim üyesi ve öğrencilerin hizmetine sunmaktır.

Sağlık

Haliç Üniversitesi’nde, iki doktor ve dönüşümlü olarak iki hemşirenin sürekli hazır bulunduğu ve öğrencilerin acil sağlık müdahale ihtiyaçlarının karşılandığı bir revir bulunmaktadır. Burada müracaat eden öğrencilerin tedavileri yapılmakta, acil ilaçları revirden sağlanmakta, ileri müdahale gereken durumlarda ise hastanelere sevkleri yapılmaktadır.

Haliç Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Haliç Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan