Hitit Üniversitesi Hitit Üniversitesi

Tarihçe

Hitit Üniversitesi, 2006 yılına kadar Çorum’da Gazi Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren üniversite 2006 yılında resmi olarak kurulmuş kendi bünyesinde hizmet veren bir devlet üniversitesidir. Üniversite’nin merkez kampüsü Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Çorum İlindedir.

Bulunduğu Şehir

Çorum ili topraklarının bir kısmı Karadeniz Bölgesi'nde bir kısmı ise İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Çorum'da İç Anadolu'nun karasal iklimi hakim olmakla birlikte, Karadeniz' in yumuşatıcı etkisi bir dereceye kadar etkisini gösterir. Yaz aylarında kendisini hissettiren sıcak ve kurak havalar kış aylarında ise yerini şiddetli soğuklara bırakmaktadır. Beşbin yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi şehir eskiden günümüze arkeolojik birçok yapıyı barındırmaktadır. Şehir Bozok Yaylası, Ilgaz Dağı ve Köroğlu Dağları arasında kalmaktadır. Alacahöyük, Figani Kaplıcası, İskilip Kalesi, Osmancık Kalesi, Melikgazi, Sinan Paşa Külliyesi, Alcahöyük Müzesi, Boğazkale Müzesi ve Koyun Baba Köprüsü gezilip görülecek yerler arasındadır. Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ Çorum’un ilçeleridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Her yıl belirlenen sayıda Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Yine diğer bir burs olanağı ise ücretsiz beslenmedir. Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin bursları karşılıksızdır. Ayrıca öğrencilerin özel kuruluşlardan da karşılıklı ya da karşılıksız olarak burs almaları mümkündür. YURT OLANAKLARI: Çorum’da, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitede hemen hemen her türlü spor etkinliğinin gerçekleştirilebileceği 3’ü kapalı 9’u açık olmak üzere 12 spor tesisi bulunmaktadır. Hitit üniversitesi bünyesinde futbol, hentbol, basketbol, voleybol takımları bulunmaktadır. Ayrıca masa tenisi,fitness, kort tenisi, kros güreş gibi etkinliklerde düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 18 farklı öğrenci kulübü oluşturmuşlardır. Her yıl düzenlenen öğrenci şenlikleri, bahar şenlikleri ve çeşitli eğlence programlarında bu öğrenci kulüpleri çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve kampüs yaşamlarını renklendirmektedirler. Üniversitenin gelişimine paralel olarak kültürel faaliyetler, sempozyumlar ve paneller de hızla artmaktadır.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, öğrencilerin görsel ve işitsel olarak kullanabileceği 10000 kitaba sahip bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır.

Hitit Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Hitit Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan