Iğdır Üniversitesi Iğdır Üniversitesi

Tarihçe

Iğdır Üniversitesi'nin altyapısını Iğdır Meslek Yüksekokulu oluşturmaktadır. Meslek Yüksek Okulu, 1995 yılında Kafkas Üniversitesi'ne bağlı olarak Iğdır Meslek Yüksekokulu olarak kurulmuştur. 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Iğdır Üniversitesi olarak eğitime başlamıştır. Üniversitenin merkez kampüsü Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Iğdır ilindedir. Üniversite bünyesinde; Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Iğdır, Doğu Anadolu Bölgesinde ve Türkiye’nin en doğusunda yer alan bir ilidir. Kars ilinin ilçesi iken 1992 yılında il olmuştur. Üç ülke ile sınır olan Iğdır ili Ağrı Dağınada komşudur. Yüzölçümü 3.588 Km.yi bulan bölgenin Ermenistan ile hududunu boydan boya Aras Nehri teşkil etmekte olup, hattı 51 km.dir. İl, Dünya coğrafyasında eşine ender rastlanabilecek bir özelliğe sahiptir. Bir yandan yurdumuzun en büyük ve dünyanın sayılı büyük dağlarından biri olan büyük Ağrı Dağı''nın 5165 metre yüksekliğindeki buzullarla kaplı sivri tepeleri ile diğer taraftan yüksek Doğu Anadolu platosunda ortalama rakımı 800-900 metre arasında değişen ve turunçgiller ile zeytin dışında her türlü meyve ve sebzenin bolca yetiştirilebildiği bereketli Sürmeli (Aras) çukurunu bünyesinde bulundurmaktadır. Iğdırda gezilecek yerler arasında başta ülkenin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı gelmektedir. Onun dışında Karakale Harabesi, Selçuklu Kervansarayı, Iğdır Kalesi, Koç Başı Mezarları, Tuz Mağaraları, Leylek Heykeli, Iğdır Ovası gezilip görülecek yerler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrenciler için bölgede bulunan özel yurtların yanında Iğdır Merkezde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi, Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim–öğretimin desteklenmesi amacıyla bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir. Bu merkez tarafından yıl içerisinde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme ve öğrencilerin ihtiyaçlarını üniversite ile paylaşmaya yönelik öğrenci senatosu oluşturmuşlardır. Bu senato öğrenci kulüpleri kurmaya yardımcı olmaktadır. Üniversite bünyesinde her yıl bahar şenlikleri düzenlenmektir.

Kütüphane

Üniversite bünyesinde bulunan kütüphane, eğitim - öğretim ve araştırma faaliyetleri için gerekli her türlü materyali sağlamak; bu materyalleri sistemli bir şekilde düzenleyerek bütün araştırmacıların, öğrencilerin ve çalışanların kullanımına sunmak; bilgi kaynaklarından en iyi şekilde yaralanmayı sağlamak üzere her düzeydeki kullanıcıya kurum içi ve dışı hizmet sunmaktadır. Ayrıca kütüphanede çok sayıda elektronik veri de bulunmaktadır.

Sağlık

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi, tarafından yürütülen sağlık hizmetleri şu şekilde uygulanmaktadır; ailesi tarafından herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere gerekli belgeler karşılığında sağlık birimi tarafından karne verilmektedir ve öğrenciler bu karne ile tüm sağlık kuruluşarından yararlanabilmektedirler.

Iğdır Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Iğdır Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan