İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Tarihçe

Bilkent Üniversitesi, 1984 yılında kurulmuş, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesidir. Üniversite, Türkiye'nin başkenti olan, Ankara'dadır. Üniversite bünyesinde; güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık, işletme, eğitim, mühendislik, hukuk, fen, müzik ve sahne sanatları, insani bilimler ve edebiyat, iktisadi idari ve sosyal bilimler fakültelerini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın tarihi bronz çağındaki Hatti uygarlığına kadar gitmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ankara’nın en belirgin noktasında yer alan yapı, Ulu Önder Atatürk için yaptırılan, ihtişamlı Anıtkabir’dir. Ankara’da gezilecek yerler arasında; Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı sayılabilir. Ankara, seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri ile hareketli bir sanatsal ve kültürel yaşamın merkezi olmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısı hiç düşmeyen, Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri Ankara’yı bir Eğitim merkezi haline getirmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Bilkent Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin yaklaşık üçte biri burslu olarak öğrenim görmektedir. Tam veya P burslardan yararlanmak için, üniversiteye girişte bu kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gerekmektedir. Tam burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin bursu, belirli koşullara göre doğrudan Kapsamlı Burs'a yükseltilir. Kapsamlı Burs; Tam Burs'a ek olarak 2012-2013 akademik yılı için 425 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 9 ay boyunca) ve iki kişilik odalarda ücretsiz yurt olanağını kapsamaktadır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 550 TL'ye yükseltilir. P Bursu; ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda P Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ve ÖSYM tarafından söz konusu programlara yerleştirilen öğrencilere verilmektedir. Üstün başarı bursu; Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış ve yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrencilere ve kendi programındaki P burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran P burslu öğrencilere verilmektedir. Üstün Başarı bursu almış öğrencilerin bursu, bir sonraki ders yılı için geçerlidir. Yetenek bursu; Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Müzik ve Tiyatro bölümler tarafından, bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilere verilmektedir.

Spor Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Merkezi, Bilkent Üniversitesi öğrencilerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandıracak ortamı hazırlamak, kampüs yaşantısını zenginleştirmek ve kaliteli beden eğitimi, spor ve kondisyon programları düzenlemektedir. Tüm bunlarla öğrencilere hayat boyu kullanabilecekleri spor becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır. Merkez Kampüsteki Spor Tesisleri, Öğrenci Yurtları Spor Salonununda; fitness/kondisyon salonu aerobik/step stüdyosu, çok amaçlı program stüdyosu, masa tenisi salonu, basketbol/voleybol/hentbol salonu, squash kortları, yürüyüş/koşu parkuru bulunmaktadır. Merkez Spor Salonunda fitness/kondisyon salonu, aerobik/step stüdyosu, çok amaçlı program stüdyosu, masa tenisi salonu, basketbol/voleybol salonu, badminton kortları, tenis kortu, açık tenis kortları, halı sahalar, standart çim futbol sahası bulunmaktadır. Doğu Kampüs Spor Tesislerinde ise fitness/kondisyon salonu, aerobik/step stüdyosu, masa tenisi salonu, basketbol/voleybol salonu, badminton kortları ve diğer spor tesisleri ise açık basketbol, voleybol, tenis sahaları ve mini çim futbol sahası bulunmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Merkezi tarafından aerobik, aikido , artistik buz pateni, badminton, binicilik, capoeira, eskrim, eşli danslar, fit-boxing, fitness / kondisyon, frizbi, halk oyunları, kriket, masa tenisi, oryantiring, squash, taekwondo, tenis ve voleybol kursları düzenlenmektedir. Bilkent Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan takımlar her yıl üniversitelerarası spor karşılaşmalarına katılmaktadır. Spor şenlikleri olarak farklı tarihlerde Cumhuriyet Koşusu, Interval Training(aerobik, step, tae-bo gibi) ve Fit Challenge(dayanıklılık ve kas kuvvetini geliştirici hareketler) düzenlenmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Kupası adı altında Basketbol Ligi, Basketbol Turnuvası, Badminton Turnuvası, Futbol Ligi, Masa Tenisi Turnuvası, Squash Turnuvası Ve Tenis Turnuvası düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Bilkent Üniversitesinin Sanat Galerisi birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde kurulan Radyo, Bilkent öğrencilerin en çok dinlediği radyolar arasındadır.

Kütüphane

Merkez ve Doğu Kampüslerinde olmak üzere iki tane kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede süreli, süresiz, görsel ve işitsel çok sayıda doküman mevcuttur. Geniş ağ bağlantısıyla da elektronik ortamdan bağlantı kurma imkanı sağlanmaktadır. Kütüphaneler herkes tarafından kullanılabilir ve halka açıktır.

Sağlık

Merkez ve Doğu Kampuslerinde bulunan Sağlık Merkezleri, öğrencilerin sağlık problemlerine cevap vermektedir. Başvurular, öğrenci kimlik kartı ile sekreterliğe yapılmaktadır. Hastalar, kendilerine çıkartılan dosyaları ile birlikte, muayene öncesi hazırlanmak üzere hemşire ofisine gönderilirler ve daha sonra doktorlar tarafından muayene edilirler. Her iki merkezde de çeşitli tıbbi analizlerin yapılabildiği, modern cihazlarla donanımlı laboratuar bulunmaktadır. Öğrenciler, verilen reçetelerin sini ödeyerek anlaşmalı eczanelerden gerekli ilaçları temin edebilmektedirler.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

p

pırıl Haydaroğlu

7 Nisan 2018 - 23:52

Ankara çankaya bilkent Üniversitesi merkez kampüsü aday öğrencisiyim tabii okumak istiyorum

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan