İnönü Üniversitesi İnönü Üniversitesi

Tarihçe

1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde ilk olarak 1975 yılında Temel Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi kurulmuştur. 1977 yılında Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik, Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla da fiilen eğitim ve öğretime başlanmıştır. Üniversitenin merkez kampüsü Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Malatya ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Malatya; Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzasında ve Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van çöküntü alanının güneybatı ucunda yer almaktadır. Çevresini; doğuda Elazığ ve Diyarbakır, güneyde Adıyaman, batıda Kahramanmaraş, kuzeyde Sivas ve Erzincan illeri çevirir. Yeni Camii, Ulu Cami, Yusuf Ziya Paşa Camii, Taşhoron Kilisesi, Venk Kilisesi, Tahtalı Hamam, Atatürk Anıtı, İnönü Anıtı, Askerî Şehitlik,İnderesi Mağaraları, Aslantepe Höyük, Samanköy Höyük, Furuncu Höyük, Maltepe Höyük, Fethiye Höyük, Kuruçay Höyük (Hacı Höyük), Buzluk, Kaletepe Höyük,Karahöyük,İsahöyük, Roma Sur Kalıntıları, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Hamamı, Arga Tepesi, Levent Vadisi-Bağköy Kaya Kabartmaları, Daren İlçesi Roma Mezarı,Merkez Tümülüs, Daren İlçesi Doğal Akvaryumu, Aşudu (Günpınar) Şelalesi, Zengibar Kalesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı,Kırk Kardeşler Şehitliği şehirdeki gezilip görülebilecek yerler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite kampüsü içerisinde 1500 kişilik kız öğrencilerin barınabileceği 3 blok halinde inşa edilmiş ve modern düzenlenmiş yurt binalarının yanında, Malatya'da biri 2. ordu karargahı karşısında 1500 kişilik erkek, diğeri Temelli caddesinde 300 kişilik kız öğrencinin barınabileceği yurtlar bulunmaktadır. Devlet yurdunun dışında; Kampüste, biri 100 kişilik kız diğeri 100 kişilik erkek öğrenci yurtları da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Spor etkinliklerini destekleyen Üniversitede, öğrencilere spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları, futbol sahaları, voleybol-basketbol sahaları ve yarı-olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları sağlanmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrencilerin kültürel faaliyetlere katılımlarını sağlayarak kişilik gelişimlerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunmak için üniversitenin sosyal ve kültürel faaliyetleri Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Kültür Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yıl içinde çeşitli konularda konferans, panel, sempozyum, konser ve şenlikler organize edilmektedir. Özellikle Üniversitede geleneksel olarak her yıl düzenlenen bahar şenliği öğrencilerin kaynaşması için büyük bir olanaktır. Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla 11 farklı öğrenci toplulukları oluşturmuşlardır. Bu topluluklara üye olan öğrenciler yıl içinde yapılan etkinliklere katılarak bireysel veya ekip olarak kendi faaliyetlerini sergilemektedirler.

Kütüphane

Kütüphane hizmetleri üniversitenin kurulduğu günden bugüne kadar değişik alanlarda sürmüştür.1985 tarihine kadar Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren kütüphane, kampüse taşınmak suretiyle 1986 yılında Merkez Kütüphane kimliğini alarak merkezileştirilmiştir. 2003-2004 Eğitim Öğretim Dönemi başında yeni yapılan binaya taşınan beş katlı kütüphane; bodrum kat : Roman ve aktüel dergilerin okunduğu özel bir okuma salonu, depo, ofisler ve sistem odası , zemin kat : Ödünç verme servisi, referans bölümü, bilgisayar odası, okuma salonu, birinci kat : Sosyal Bilimler, Tarih İhtisas Kitapları Özel Koleksiyonu, Yönetim ofisleri, ikinci kat : Fen Bilimleri, Özel çalışma odaları, Seminer Odası, üçüncü kat : Süreli Yayınlar, Özel çalışma odaları, Günlük Gazeteleri Okuma odalarından oluşmaktadır.

Sağlık

Üniversite öğrencilerinin ve personelinin tüm sağlık hizmetleri Üniversite bünyesinde bulunan Mediko-Sosyal Merkezi’nde karşılanmaktadır. Mediko-Sosyal Merkezi’nde 2 doktor, 2 diş hekimi, 1 psikolog ve hemşireler tarafından öğrenci ve personele hizmet sunmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere üniversitenin çıkarmış olduğu sağlık karneleriyle muayene imkânı tanınmaktadır. Bu öğrenciler ilaçlarını katılım ücretini ödeyerek alabilmektedirler.

İnönü Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İnönü Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan