Işık Üniversitesi Işık Üniversitesi

Tarihçe

Işık üniversitesi 1996 yılında İstanbul’da vakıf üniversitesi olarak açılmıştır. Işık Üniversitesi’nin Şile ve Maslak’ta olmak üzere 2 adet kampüsü vardır. Işık Üniversitesinde eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sabancı Vakfı tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Üniversitede LYS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içine girip Işık Üniversitesi'ni tercih eden öğrencilere verilen yüksek onur bursu bulunmaktadır. Bu bursu alan Öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz. Üniversitenin yurtlarında ücretsiz kalırlar.Her yıl 9 ay boyunca cep harçlığı bellibir miktarda para verilir. 2011-12 öğretim yılı için bu ücret 500 TL'dir. Bunun yanında onur bursu, kardeş indirimi, Işık lisesi ve şişli terakki lisesi bursu, tercih bursu, spor bursu ve sanat indirimi de bulunmaktadır.. YURT OLANAKLARI: Üniversitede öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilere, belirli kriterler çerçevesinde Öğrenci Yurtları'nda konaklama olanağı sunulmaktadır. Şile Kampüsü içerisinde şuanda 1182 kişi kapasiteli 12 yurt binası bulunmaktadır. Bu binalardaki yurt odaları 2, 3 ve 4 kişilik olarak düzenlenmiştir. Yurtlarda her blokta etüt odaları, TV salonları, çamaşırhane, ütü odaları ve mutfak bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Işık üniversitesi Şile kampüsünde öğrencilerin yararlanması için açık ve kapalı birçok spor tesisi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yarı olimpik yüzme havuzu mevcuttur. Öğrenciler spor salonlarında, voleybol, basketbol, masa tenisi, bilardo, uzakdoğu sporları ve fitness gibi sportif faaliyetler yapabilmektedirler.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 37 farklı öğrenci kulübü oluşturmuşlardır. Bu kulüpler arcılığı ile sanat ve bilim adına birçok etkinlik yapma fırsatını elde eden gençler, seslerini üniversitelerarası etkinliklerde de duyurmaktadırlar.

Kütüphane

Üniversite Kütüphanesi’nin amacı öğrencilerin, akademik, idari personelin ve mezunların her türlü bilgi ve belge gereksinmelerini karşılamaktır. Işık Üniversitesi dışından araştırmacılar da, kütüphane üyelik şartlarını yerine getirerek, kütüphane kaynaklarını kullanabilirler ve ödünç kitap alabilirler. Kütüphane bünyesinde kitap, dergi, gazete gibi basılı kaynakların dışında CD-ROM, videokaset, ses kaseti, slayt gibi kitap dışı yayınları da bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin Şile Kampüsü’nde bulunan Sağlık Merkezi; hekim, hemşire ve tam donanımlı bir ambulans ve şoföründen oluşan sağlık ekibiyle, 24 saat kesintisiz olarak, normal poliklinik ve acil poliklinik olarak hizmeti vermektedir. Sağlık Merkezi’nde; poliklinik hizmeti esnasında, hasta için uygun görülerek reçetelenen ilaçların, hasta tarafından temin edilinceye kadarki ilk dozları, ücretsiz olarak verilmekte; tedavinin sürekliliği sağlanmaktadır. Maslak Kampüsünde ise Feyziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Lisesi Sağlık Merkezi'de sağlık hizmetleri verilmektedir.

Işık Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Işık Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan