İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından kurulmuştur. 3 Mart 1975 tarihinde kurulan TDV, senedindeki amaçlara uygun olarak, ülkemizin eğitim-öğretim ve bilim alanındaki gelişime katkı koyacak, önemli faaliyet ve projelere imza atmıştır. 2008-2009 öğretim yılı itibarıyle, ortaöğretim ve yükseköğretim (lisans ve lisansüstü) aşamalarındaki toplam 111.010 öğrenciye burs vermiştir. Buna ilaveten, ülkemizin farklı şehirlerinde 10 adet yükseköğrenim öğrenci yurdunu gençlerimizin hizmetine sunmuştur. Ayrıca TDV, eğitim-öğretim desteğini, başta Orta Asya olmak üzere, Kafkasya ve Balkanlarda bulunan dost ve akraba topluluklara da ulaştırmıştır. TDV’in bilimsel faaliyetler alanında destek verdiği en önemli proje, İslâm Araştırmaları Merkezi projesidir (İSAM).

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yerleşme önceliklerine göre, % 100 ve % 50 burs olanakları vardır. Bunların yanında, peşin ödemelerde % 8, ayrıca % 25 bölge bursu vardır. Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir olan öğrencilere; Atçılık ve Antrenörlüğü, Geleneksel El sanatları, Organik tarım, Mimari Dekorasyon, Şarap Üretim Teknolojisi ve Turist Rehberliği bölümleri için burs imkanları sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: 150 kız, 150 erkek kapasiteli, tek, iki ve üç yataklı oda seçenekleri ve yemekhanesi bulunan öğrenci evleri bulunmaktadır. Öğrenci evlerinde kalmayan öğrencilere, tabldot yemek imkanı sunulmaktadır. Ayrıca birçok alternatif sunan geniş kafeterya bulunmaktadır.

Spor Olanakları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde akademik etkinliklerle, sosyal ve kültürel yaşamın birbirinden kesin çizgilerle ayrılmadığı bir düzen içinde yürütülmektedir. Ayrıca, kampüsde bir sağlık ünitesi ve spor sahaları vardır.

Kültürel Etkinlikler

Kampüsde her türlü bilimsel ve kültürel etkinliğe elverişli bir konferans salonu bulunmaktadır ve bu salon, tüm öğretim elemanları ve öğrencilerin hizmetindedir. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri, kültür, sanat ve spor alanlarındaki beceri ve birikimlerini, kendi kurdukları öğrenci kulüplerinde, birbirleriyle paylaşma olanağı bulmaktadırlar. Böylece, akademik ve bilimsel yoğunluktan kurtularak, kültürel etkinliklerle dolu fırsatlarla zamanlarını değerlendirmektedirler.

Kütüphane

İSAM Kütüphanesinin koleksiyonunda, Türk tarihi, kültürü ve edebiyatı başta olmak üzere, İslâm kültürü ve tarihi ile sosyal bilimlerin birçok alanını kapsayan zengin kitaplar ve süreli yayınlar yer almaktadır. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından bazı özel koleksiyonları da bünyesine katmıştır. Kütüphanede 2010 yılı itibariyle yaklaşık 230.000 kitap, 3500 değişik dergiye ait yaklaşık 130.000 sayı bulunmaktadır. 2009 yılında kütüphaneden yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 100.000’e yakın araştırmacı yararlanmıştır. Yaklaşık 17.000 dosyasının bulunduğu Dokümantasyon Bölümü, TDV İslâm Ansiklopedisi (DİA) madde yazarlarına kaynak sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bununla birlikte muazzam bir bilgi hazinesi olan bu dosyalar, günümüz itibariyle sosyal ve beşeri bilimlerde araştırma yapanların istifadesine de sunulmaktadır. Türkiye ve İslâm dünyasıyla ilgili her çeşit matbu veya yazma eser barındıran kütüphane kataloglarını, tek bir programla, bilgisayar ortamına aktarma projesi devam etmektedir. 2009 yılı itibariyle İSAM Kütüphanesi de dâhil, 119 kütüphanenin yaklaşık 1.000.000 kitaplık katalog kaydının dijital ortama aktarımı tamamlanmıştır. 22 yıllık tecrübesiyle İSAM, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nin kuruluşunda önemli bir paya sahiptir.

Sağlık

Kampüste bir sağlık ünitesi, yeterli spor sahaları ve her türlü bilimsel ve kültürel etkinliğe elverişli bir konferans salonu, bulunmaktadır ve tüm bunlar öğretim elemanları ve öğrencilerin hizmetindedir.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan