İstanbul Arel Üniversitesi İstanbul Arel Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Arel Üniversitesi, 18 mayıs 2007 yılında, Kemal Gözükara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuştur. Üniversitenin Sefaköy ve Tepekent olmak üzere, 2 kampüsü bulunmaktadır. Üniversitede eğitim öğretim hizmetleri ücretlidir.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İlk tercih indirimi , Arel personel çocuklarına Pindirim, Arel Lisesi mezunlarına P indirimi bulunmaktadır. Ayrıca, öğretmen, polis ve asker çocuklarına indirim, şehit çocuklarına da P indirimi vardır. Bunlara ilaveten, Küçükçekmece ilçesi lise mezunlarına da indirim uygulanmaktadır. Kardeş indirimi , öğrenci birden fazla burs kazanmış ise en fazla orandan faydalanır. YURT OLANAKLARI: Üniversite bünyesinde öğrencilere barınma konusunda birçok seçenek sunulmuştur.Tepekent ve Sefaköy'de öğrencilerin her türlü konforunun sağlanacağı öğrenci evleri bulnmaktadır. Kız ve erkek yurtları ayrı binalarda olup, temizlik hizmetleri odalarda ve ortak yaşam alanlarında gün boyu karşılanmaktadır. Yurt Müdürlüğü güvenlik elemanları, sağlık ekibi ve teknik ekibiyle 24 saat hizmet vermektedir. Yerleşke içinde yer alan alış-veriş merkezinden öğrenciler günlük ihtiyaçlarını da karşılayabilmaktedirler. 600 öğrenci kapasiteli villa yurtlarda bir, iki ve üç kişilik oda seçenekleri olup, ücretler odalarda kalan öğrenci sayısına göre farklılıklar göstermektedir.

Spor Olanakları

Arel Üniversitesi bünyesinde öğrenci kulüp çalışmaları da düzenlenmektedir.Bu çalışmalar Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülmektedir. Öğrencilerin aktif olarak katılabilecekleri toplam 27 kulüp vardır.

Kültürel Etkinlikler

Arel Üniversitesi, öğrencilerinin ders dışı vakitlerde zaman geçirebilmeleri için kafe ve restorant hizmetleri vermektedir. Bu hizmetleri Sefaköy ile Tepekent yerleşkelerinde verilmektedir.

Kütüphane

Arel Üniversitesi'nin Sefaköy ve Tepekent olmak üzere, öğrencilerine hizmet veren iki kütüphanesi bulunmaktadır.Kütüphaneler 8: 30-17: 30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Öğrenciler araştırmaları, veri tabanı ve katalog tarama şeklinde yapılmaktadırlar. Aynı zamanda ILL(Kütüphanelerarası ödünç kitap alma) hizmeti de mevcuttur.

Sağlık

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak üniversitemiz, çalışanlarının ve öğrencilerinin kişisel sağlık sorunlarına yardımcı olmak amacı ile, sağlık hizmetleri sağlamaktadır. Üniversiteye bağlı tüm öğrenciler ve personel, her türlü muayene ve acil yardım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Üniversitenin her iki yerleşkesinde tam donanımlı revir ve sağlık ekibi sürekli sağlık hizmetlerini vermektedir. Acil durumlarda ilk müdahaleden sonra gerekirse ileri tedavi hizmeti veren hastanelere nakil sağlanmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan