İstanbul Aydın Üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Aydın Üniversitesi 2003 yılında Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) tarafından Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu olarak kurulmuştur. 2007 yılında ise Meslek Yüksekokulununa ek olarak, Aydın Üniversitesi kurulmuştur. Aydın Üniversitesi bünyesinde 4 kampüs bulunmaktadır. Eğitim-öğretim hizmetleri Florya ve Bahçelievler kampüslerinde verilmektedir. Üniversitede eğitim öğretim hizmetleri ücretlidir. Üniversite bünyesinde; fen edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar, iletişim, hukuk, mühendislik, mimarlık, eğitim ve diş hekimliği fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI:Tübitak'ta derce alanlara burs, lise ve dengi okulların birincileri İstanbul Aydın Üniversitesinin önlisans ve lisans programlarını 1. 2. 3. 4. ve 5. sırada tercih edip, kayıt yaptıran öğrencilere, yerleşme sırası ne olursa olsun, öğretim ücretinin % 30’u kadar burs verilecektir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin önlisans ve lisans programlarından birini; birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada tercih ederek, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonucu tercih edilen bölüme yerleşme sırasına bakılmaksızın, öğrencilerin öğrenimleri süresince % 30 oranında destek bursu verilecektir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin tüm lisans programlarına kesin kayıt yaptıran: Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı ve Milli Eğitim Mensuplarının çocuklarına, Şehit (Terör şehidi hariç) ve Gazi çocuklarına ve kardeşlere önlisans programlarınin öğretim ücretinin % 10’u burs olarak verilecektir. YURT OLANAKLARI: Üniversitenin yurdu konusunda çalışmalar devam etmektedir. Ancak üniversitenin kampüsü yakınında bulunan 3 özel yurt yönetimi ile yapılan sözleşme ile öğrencilerin yurt ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Spor Olanakları

Kapalı ve açık spor salonlarında öğrencilere basketbol, voleybol, hentbol ve futbol gibi sporları yapabilme imkanları sağlanmaktadır. Kapalı spor salonunun yanı sıra kampüslerde, aletli sporlarla ilgilenen öğrenci ve öğretim görevlileri için, 2 adet fitness merkezi de bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

İstanbul Aydın Üniversitesi, öğrencilerin sosyal kişiliklerinin gelişmesine özel bir önem vermektedir. Bu gelişim için gerekli olan sosyal iklimin yaratılmasında önemli rol oynayan Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu öğrenci meclisi ve kulüpleri, kuruldukları tarihlerden itibaren, birer sivil toplum kuruluşu anlayışı içinde yakın ve uzak çevresine yararlı olacak çeşitli etkinlikler yapmaktadırlar.

Kütüphane

İstanbul Aydın Üniversitesi kütüphanesi, eğitim-öğretim faaliyetlerine ve bireysel gelişime katkı sağlamak amacıyla, ilgili bölümleri ve kişisel gelişimi destekleyebilecek binlerce kitap, süreli yayın, cd ve benzeri yazılı ve görsel materyalleri içermektedir. Kütüphanenin elektronik ortamında, online olarak Ulaknet (Akademik Ağ Bağlantısı), YÖK Tez Arama Kataloğu, Milli Kütüphane gibi birçok veri tabanı bulunmaktadır. Ayrıca milyonlarca kitap, dergi, gazete, araştırma raporu, tez, ansiklopedi, sözlük ve atlas gibi basılı materyallere erişim olanağı sağlanmaktadır. Kütüphanede aynı zamanda sesli kitap üretimi yapılmakta ve belirlenen günlerde huzurevlerinde okuma günleri organize ederek, sosyal-kültürel etkinliklere katkı sağlamaktadır. Günün 18 saati hizmet veren kütüphanede, internet tarama hizmeti sayesinde, üniversitenin bütün personeline, öğrencilerine, idari kadrosuna ve yönetimine her türlü bilgi desteği sunulmaktadır.

Sağlık

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin öğrencilerine sağlık hizmeti sağlamak için bir revir bulunmaktadır. Üniversite öğrenci ve personeline acil durumlarda müdehale için revirde 4 doktor ve 4 hemşire bulunmaktadır.Öğrenciler bölümlerinin birinci sınıfını tamamlayınca, bölümleriyle ilgili bir pozisyonda yerinde uygulama yapmak zorunda oldukları staj için , staj yaptıkları kuruluş tarafından da düşük bir ücret karşılığında 1 ya da 2 yıllık sağlık sigortaları yapılmaktadır.

İstanbul Aydın Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Aydın Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan