İstanbul Bilgi Üniversitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Bilgi Üniversitesi,1994'te Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim öğretim hizmetleri ücretlidir. Üniversitenin Kuştepe, Dolapdere ve Alibeyköy olmak üzere 3 adet kampüsü bulunmaktadır. Lisans eğitimleri Dolapdere ve Alibeyköy kampüslerinded verilmektedir. Üniversite bünyesinde; fen edebiyat, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mimarlık, mühendislik fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İstanbul Bilgi Üniversites, burs yönetmeliği çerçevesinde, öğrencilere çeşitli burs olanakları sunmaktadır. Öğrencilerin yararlanacağı burslar, ÖSYS kapsamındaki burslar, IB bursları, spor bursları, ve başarı bursları olarak sıralanmaktadır. Öğrencilerin, öğrenimlerini başarıyla devam ettirdikleri takdirde bursları da devam etmektedir. Ayrıca üniversitede yarı zamanlı çalışma imkanı öncelikle burslu ve ihitayacı olan öğrencilere sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: Bilgi Üniversitesi'nin gerek il içinden gerek il dışından gelen öğrencilere yönelik Tophane Binası ve Balta Limanı Binası olamak üzere 2 adet yurdu bulunmaktadır. Yurtlardan kampusa öğrencilerin düzenli ulaşımını sağlamak için belli aralıklarla servisler kalkmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrenciler, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, spor tesislerinden faydalanmaya teşvik edilmektedirler. Bilgi Üniversitesi'ndeöğrenciler, bir çok dalda spor yapma olanağına sahiptirler. Kuştepe spor tesisleri basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton ve masa tenisi gibi sporlar için gerekli alt yapıyı sunmaktadır. Dolapdere kampüsünde bulunan spor tesisleri, kapalı yüzme havuzu, basketbol sahası ve dans salonunu içermektedir. Bu tesislerin kullanımıyla kendini geliştiren öğrenciler vasıtasıyle çeşitli spor dallarında düzenlenen yarışmalarda çeşitli dereceler elde etmişlerdir.

Kültürel Etkinlikler

Öğrenci kulüpleri, kampüs yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bağlamda, üniversitede 30'dan fazla kulüp bulunmaktadır. Kulüpler, tamamıyla öğrenciler tarafından; bireysel yetenekleri geliştirmek, takım halinde çalışabilmek, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamak üzere ders dışı etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan demokratik yapılanmalardır. Öğrencilerin katıldıkları birçok kulüpte de spor faaliyetleri sürdürülmektedir. Kış sporlarına ilgi duyan öğrenciler biraraya gelerek, diğer öğrencileri de kapsayacak şekilde, kayak ve kar merkezlerinde çeşitli turlar düzenlemektedirler. Bunlardan biri Kayak Kulübü'nde düzenlenen snowboard turlarıdır. Rock kulübü ise, rock kültürünü tanıtmak ve birikimlerini paylaşmak amacıyla kurulmuştur. Rocksever gençlerin kurduğu bu kulüp, üniversite bünyesinde şenlik ve festivallerde konserler vermektedir. Yine öğrenciler tarafından kurulan Sualtı Topluluğu, sualtı dünyasını keşfetmeyi ve korumayı amaçlamaktadır. Bu kulüp sualtı sporlarına ilgi duyan öğrenciler için eğitim çalışmaları yapmakta ve dalış tekniklerini öğreten dalışlar düzenlemektedir.

Kütüphane

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi, öğretimi, araştırmayı ve öğrencilerin entelektüel gelişimini doğrudan desteklemektedir. Kütüphanede kitap, e-kitap, dergi, e-dergi, nota, caz CD'leri, DVD ler, video kaset ve akademik internet kaynaklarından oluşan zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Enformasyon Uzmanları araştırma yöntemleri, e-kaynaklara erişim ve akademik amaçlı internet kullanımı konularında, her düzeyde uygulamalı dersler vermektedir. Ayrıca, öğrencilere proje çalışmalarında ve tez yazım aşamalarında bireysel enformasyon hizmetleri de verilmektedir.

Sağlık

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde hafta içi her gün Kuştepe, Dolapdere ve Santral kampüslerinde, 09: 00-17: 30 arasında, öğrencilere sağlık hizmeti vermekte olan birer revir bulunmaktadır. Daha ciddi hastalıklar için anlaşmalı kuruluşlarla indirim konusunda ortak çalışmalar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Kuştepe ve Dolapdere kampüslerinde hizmet veren bir psikolojik danışmalık birimi de bulunmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan