İstanbul Bilim Üniversitesi İstanbul Bilim Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Bilim Üniversitesi, 28 Mart 2006 tarihinde Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversitenin merkez yerleşkesi İstanbul’un Şişli ilçesinin Esentepe Kampüsündedir. Diğer bir yerleşkesi de Gayrettepe’dedir. Mecidiyeköyde Üniversitenin bünyesinde Avrupa Florence Nightingale Hastanesi Araştırma Ve Uygulama Merkezi de bulunmaktadır. İstanbul Bilim Üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; tıp ve fen edebiyat fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Tıp Fakültesi ve Psikoloji bölümüne ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilere burs verilir. Bu burs öğretim ücretinin tümünün alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. ÖSYM Bursu, öğrencinin başarı durumuna bağlı olarak tüm eğitim süresi boyunca devam etmektedir. Üstün Başarı Bursu: Ağırlıklı not ortalaması 3.85 ve üzerinde olan Ön Lisans ve Lisans öğrencilerine bir sonraki eğitim-öğretim yılında verilir. Ayrıca, kardeş öğrencilerin üniversiteye kayıtlı olması durumunda, bu süre boyunca toplam olarak normal eğitim-öğretim süresini aşmamak kaydıyla, kardeşlerin her birinin öğrenim ücretinde indirim yapılır. YURT OLANAKLARI: Üniversitenin yurdu henüz kurulmamıştır. Öğrenciler, Yurtkur’a bağlı devlet ve özel yurtlardan yararlanarak barınma ihtiyaçlarını giderebilirler.

Spor Olanakları

Kapalı ve açık spor salonlarında öğrencilere basketbol, voleybol, hentbol ve futbol gibi sporları yapabilme imkanları sağlanmaktadır. Kapalı spor salonunun yanı sıra kampuslerde aletli sporlarla ilgilenen öğrenci ve öğretim görevlileri için 2 adet fitness merkezi de bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Satranç Kulübü, Tiyatro Kulübü, Müzik Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Çevre Sağlığı Eğitim Kulübü, Kültür ve Edebiyat Kulübü, Dans Kulübü, Turizm ve Gezi Kulübü ve Spor Kulübü aktif olarak faaliyet göstermekte olan kulüplerdir. Öğrenci kulüplerinin çalışmalarını destekleyici ve kulüpler arası iletişim ve etkileşimi sağlayan programlar da yapılmaktadır.

Kütüphane

Üniversitenin çok kapsamlı bir kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane Çalışma Saatleri, hafta içi; 08: 30 - 17: 30 arasıdır. Kütüphane, üniversite öğrencilerine , akademik ve idari personel ile diğer araştırmacılara hizmet vermektedir.

Sağlık

Mediko-Sosyal Birimi, tüm öğrencilerin ve üniversite mensuplarının sağlıklarını korumak, gerektiğinde tetkik ve tedavilerini sağlamak üzere kurulmuştur. Rektörlük ve eğitim hastanesinde organize olmuş birim, ilk başvuru merkezi olarak muayene ve tetkikleri gerçekleştirilmekte, gerektiğinde hastaların ilgili branşlar tarafından konsültasyonlarını ve cerrahi operasyonlarını organize etmektedir. Bu kapsamda üniversite mensuplarının acil sağlık hizmetleri de eğitim hastanesinin Acil Ünitesi'nde karşılanmaktadır.

İstanbul Bilim Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Bilim Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan