İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu

Tarihçe

İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu 2009 yılında Kavram Eğitim Vakfı tarafından kurulan bir vakıf meslek yüksekokuludur. Kavram Meslek yüksekokulu, İstanbul’ da Şişli merkez kampüsü ve Ümraniye kampüsü olmak üzere, eğitim ve öğretim hizmetleri sunmaktadır. Kavram Melsek Yüksekokulunda eğitim ücretlidir.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Kavram Eğitim Kurumları’ndan gelen öğrenciler için indirim uygulanmaktadır. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanacak burs, sadece öğrenim ücretini kapsamaktadır. Üniversite sınavında alınan başarıya göre çeşitli burslar verilmektedir. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır. Burslar, programın öğrenim süresince devam etmektedir. Ancak, ağırlıklı not ortalaması 2.75’in altına düşen ve disiplin cezası alan öğrencilerin bursu kesilir. YURT OLANAKLARI: Öğrenciler; İstanbul’da, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlardan yararlanabilirler. Üniversitenin kendi bünyesine ait yurdu bulunmamaktadır.

Spor Olanakları

Bahar döneminde her yıl geleneksel olarak üniversite içi spor şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenlikler Şişli yerleşkesinde yapılır. Etkinlikler çerçevesinde fotoğraf sergisi, öğrenci müzik grup konserleri, çeşitli yarışmalar (masa tenisi ,futbol) söyleşiler ve sinema gösterimleri yapılmaktadır. Sosyal Yaşam Şişli yerleşkesinde öğrencilere ayrılan mekanlar da devam ettirilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Yüksekokul bünyesinde öğrenci kulüpleri ve aktiviteleri Öğrenci İşleri Ofisi danışmanlığında yürütülmektedir. Öğrenci kulüplerinin birinci amacı Yüksekokul öğrencilerinin akademik yeteneklerinin yanında kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Bu kulüpler öğrencilerin sosyal değerlerini birbirleriyle paylaşacakları ve bu şekilde sosyal yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamaktadır.

Kütüphane

Yüksekokulda iki kütüphane mevcuttur. Şişli ve Ümraniye yerleşkelerindeki kütüphanelerde toplam 3200 cilt kitap bulunmaktadır.

Sağlık

Meslek Yüksekokulunda sağlık hizmeti, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak yürütülmektedir. Meslek Yüksekokulunda sağlık hizmeti, öğrencilerin doğrudan sağlık merkezine başvurarak ücretsiz olarak muayene edilip, gerektiğinde sağlık kurumlarına sevk edilmesi ile yürütülmektedir. Meslek Yüksekokulun öğrencileri ve personeli her türlü muayene ve acil yardım hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Acil durumlarda ilk müdahaleden sonra, gerekirse ileri tedavi hizmeti veren hastanelere nakil sağlanmaktadır.

İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan