İstanbul Kültür Üniversitesi İstanbul Kültür Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Kültür Üniversitesi 1997 yılında İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Bakırköy ilçesinde, Ataköy kampüsüdür. Kültür Üniversitesinde eğitim, ücrete tabidir. Üniversitenin Şirinevler ve Ataköy olamak üzere 2 adet kampüsü vardır. Üniversite bünyesinde; fen edebiyat, hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, mühendislik, sanat ve tasarım fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İlk Tercih Avantajı: İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ön lisans ve lisans programlarına, birinci tercihlerinden yerleşenlere % 15 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca, 1’inci sıradan itibaren, hiç ara vermeden, İKÜ’ni tercih edip bu tercihlerinden kaçıncıya yerleşilirse yerleşilsin, ilk tercih indirimi yapılmaktadır. Ebeveynlerin mesleklerine ya da kardeş eğitimine göre belirlenen “Katkı Payı İndirimi”:Öğrencinin anne ya da babasının, öğretmen, hâkim, savcı veya öğretim üyesi veya emeklisi olması halinde, öğrenci katkı payından % 20 oranında burs verilmektedir. Kültür Koleji Mezunu ve Mezunlar derneğine üye olan kişinin kendisine, çocuğuna, kardeşine, eşine, torununa; dernek yazısını ibraz etmesi koşulu ile, katkı payından % 10 oranında, öğrencinin kardeşlerinden birinin daha önce Kültür Üniversitesi programlarının herhangi birinden mezun olması durumunda -İKÜ Mezunlar Derneği’ne üye olması koşuluyla - katkı payından % 10 oranında, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin bölüm veya programlarında aynı anda birden fazla kardeşin eğitim görmesi durumunda her bir kardeşin katkı payından % 10 oranında indirim uygulanmaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniversite bünyesinde bulunan erkek yurdunun toplam kapasitesi 150 kişiliktir. Kız yurdunun toplam kapasitesi ise 105 kişiliktir. Yurt imkanları mevcut Dört Kişilik odalarda, ve öğrencinin kazandığı bursa göre indirim uygulanıyor. Ayrıca kız öğrenciler için 70 kişi kapasiteli Kız Öğrenci Evi de bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’da Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı birçok yurt bulunmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesine en yakın Kredi Yurtlar Kurumu Avcılar’da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Salon sporları için (Özel Kültür İlköğretim Okulu) Ataköy 9. Kısımda bulunan spor salonu kullanılmaktadır. Tenis branşı için, üniversite takımlarının ve Tenis Kulübü üyelerinin çalışabilmeleri için muhtelif yerlerdeki kortlardan yararlanılmaktadır. Futbol branşına ilgi duyanlar için, üniversitenin Ataköy kampüsü yanındaki Londra Camping Halı Sahaları ve Terazidere Suni Çim Futbol Sahası kullanılmaktadır. Şirinevler yerleşkesi ana binasında kafeterya ve restauranlar bulunmaktadır. Ataköy Yerleşkesi’nde ise, 400 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği, AYSO şirketi tarafından işletilen, bir restaurant ve hazır yiyeceklerin satıldığı bir kafeterya tüm öğretim elemanları ve öğrencilere hizmet vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde, öğrenci kulüplerinin dışında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tiyatro toplulukları olarak üç sanat topluluğu sanatsal vekültürel etkinliklerde bulunmaktadır.

Kütüphane

TC İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi, üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1997 – 1998 akademik yılında kurulmuştur. İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi, Ataköy Kampüsü Kütüphanesi ve Şirinevler Kampüsü Kütüphanesi olmak üzere iki kütüphane olarak kullanıcılara hizmet vermektedir. İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü Kütüphanesi 170 kişiye aynı anda hizmet verebilecek büyüklükte ve iki katlı olup, 560m² alan üzerine kurulmuştur. Kütüphane 25.000 cilt raf kapasitelidir. Şirinevler Kampüsü Kütüphanesi ise 75 kişilik ve 15.000 cilt raf kapasitesi olup, 300m² kapalı alanda kurulmuştur. Kütüphanelerde kaynaklar Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre yerleştirilmiş olup, açık raf sistemiyle çalışmaktadır.

Sağlık

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Sağlık Hizmetleri Birimi, üniversite bünyesindeki mevcut tüm akademik ve idari kadroya, öğrencilere ve bunların birinci derece yakınlarına sağlık hizmeti vermektedir. Ataköy Yerleşkesi’nde yaklaşık 300 m2 kullanım alanına sahip olan bu alan, çeşitli büyüklükte Acil Muayene Odası, EKG Odası, Pansuman Odası, Muayene Odası, Psikolojik Danışmanlık Odası, Hasta Bekleme Salonu, Müşahade Odası, Ofis, Arşiv, Sterilizasyon Odası ve depo olarak, toplamda 11 oda ve 2 tuvaletten oluşmaktadır. Sağlık hizmetleri 1. basamak olarak verilmekte ve modern bir ortamda sunulmaktadır. Sağlık hizmetleri ile ilgili çalışmalar, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı, Uzman Doktor Başkanlığında bir hemşire, iki psikolog ve bir sekreterden oluşan kadrosuyla, 1999 tarihinde Mütevelli Heyeti’nce onaylanıp yürürlüğe giren “İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Sağlık Hizmetleri Birimi Yönergesi” doğrultusunda sürdürülmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan