İstanbul Medipol Üniversitesi İstanbul Medipol Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Medipol Üniversitesi; Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini içeren bir vakıf üniversitesidir ve bu üniversite Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kurulmuştur. Tarihi yarımadada kurulmuş olan ve İstanbul’un her yönünden ulaşılabilen merkezi konumdaki Avrupa yerleşkesine, yukarıda bahsedilen fakültelere 2010- 2011 öğretim yılında öğrenci kabul etmiştir. Ayrıca üniversite bünyesinde; tıp, eczacılık, diş hekimliği, sağlık bilimleri, hukuk, eğitim, iletişim, güzel sanatlar fakülteleri de bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: ÖSYS giriş sınavı sonrasında kayıt yaptırdığı puan türüne göre; ilk 1000 içinde yer alan öğrencilere % 100, ilk 5000 içinde yer alan öğrencilere % 50, ilk 7000 içinde yer alan öğrencilere % 25 lik burs verilmektedir. Ayrıca, yerleştiği İstanbul Medipol Üniversitesi programı ilk üç tercihi içerisinde yer alan öğrencilere , şehit ve gazi çocuklarına, yetim ve öksüz öğrencilere , fiilen görev yapan öğretmen ve üniversite öğretim elemanı çocuklarına da eğitim indirimi yapılmaktadır.

Spor Olanakları

-

Kültürel Etkinlikler

-

Kütüphane

Kütüphane, üniversitenin eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetlerini desteklemek, her türlü yazılı, basılı ve elektronik bilgi ve belge ihtiyacına cevap vermek amacıyla kurulmuştur. Kütüphane, TUBİTAK/ULAKBİM tarafından erişime açılan EKUAL kapsamındaki tüm veri tabanlarına üye olup, koleksiyon geliştirme politikasında basılı kaynakların yanında, elektronik yayınlara ve veri tabanlarına önem vermektedir. Üniversite akademik ve idari personeli, ve öğrencileri kütüphanenin doğal üyesidir. Üniversite dışından gelen araştırmacılar ise kütüphane içerisinde araştırma yapabilmektedir.

Sağlık

Modern mimarisi ve çağdaş iç dizaynı ile, ileri teknoloji donanımıyle, ve birikimli personeli ile açılmak üzere hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Üniversite hastanesi tıp eğitimi sağlamanın yanında, sağlık alanında lisans ve lisansüstü uygulama merkezi olarak hizmete girerek, halka kaliteli sağlık hizmeti sunacak öncü kuruluşlardan biri olmayı hedeflemiştir. Öğrenciler ve öğretim elemanları da üniveriste hastanesinin olanaklarından ihtiyaç duydukları her an yararlanabilmektedir.

İstanbul Medipol Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan