İstanbul Şehir Üniversitesi İstanbul Şehir Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Şehir Üniversitesi, 1986 yılından bu yana Bilim ve Sanat Vakfına yön veren akademik arayışın içinden doğdu. Gerçek bir “vakıf üniversitesi” olarak yola çıkan Şehir Üniversitesinin fiilî kuruluş çalışmalarına 2007 yılında başlanıldı. Üniversite 31 Mayıs 2008 tarihinde “kamusal kimlik” kazandı ve 1 Haziran 2008’de Tophane’deki irtibat ofisinde faaliyete başladı. Üniversite, Mayıs 2009 tarihinden itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Yerleşkesi ile 2010-2011 eğitim öğretim hizmetlerine başlamıştır. Üniversitede eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; insan ve toplum bilimleri, hukuk, iletişim, işletme ve yönetim bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI:TAM BURS kazananlar yemek ve konuk evine ücret ödemezler. Ayrıca tam burs alan öğrencilerin kitap ihtiyaçları da karşılanır. İlk tercih, peşin ödeme indirimi, kardeş indirimi, IB, Matura, Abitur gibi uluslararası diploma programlarından mezun olanlara indirim olanakları vardır. YURT OLANAKLARI: Dragos Kampüsü içerisinde yer alacak olan yurtlar şimdilik yapım aşamasındadır. Ayrıca, öğrenciler İstanbul'da çok çeşitli özel yurt imkanlarının yanında, devlet yurtlarında da barınma imkanına sahiptirler.

Spor Olanakları

Pek çok spor dalında iddialı bir “Şehir” gençliği hayal eden üniversitenin, bunun için gerekli altyapı çalışmalarını hazırlamaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite 2010 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Bu nedenle henüz hiçbir öğrenci topluluğu ve herhangi bir kültürel faaliyeti bulunmamaktadır. Öğrenciler istedikleri tüm kulüpleri kurma imkanına sahiptirler. Topluluk üyeleri tüzüklerini kendileri hazırlayacak, seçimler yapacak, etkinlik planları tasarlayacak ve bütçelerini kendileri yönetecektir.

Kütüphane

Türkiye’de dünya standartlarında etkin ve saygın bir üniversite kurmanın ancak iyi bir kütüphane ile mümkün olabileceği inancından yola çıkan İstanbul Şehir Üniversitesi, yalnızca kendi öğrenci ve öğretim görevlilerine değil, Türkiye’deki bütün araştırmacı ve akademisyenlere, dünya kütüphaneleri ile bütünleşmiş, okurlarının gereksinimlerini karşılayacak ‘iyi’ bir kütüphane vaat ediyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversite, araştırma kurumları ve araştırmacılara hizmete öncelik veren, üniversitede temsil edilen bütün disiplinlerin ana koleksiyonlarının, güncel kaynaklarının, özel koleksiyonların (kişi, tema, tür) ve bölge dillerine ait yayınların yer aldığı bir kütüphane amaçlanmaktadır. Elektronik ortamdaki yayınlara erişim imkanı sunan, konu uzmanlarının ve kullanıcıların taleplerini dikkate alan, güncelleme sistemine sahip, esnek bir ödünç verme sistemi olan bir kütüphane. Tüm bunlara ilaveten, Dünya ve Türkiye kütüphaneleri ile işbirliklerini önemseyen, uluslararası standartlara uygun, kullanıcı odaklı bilgi işlem alt yapılı, öğrencilerini doğru bilgi kaynaklarıyla buluşturabilen, çeşitli akademik alanlarda uzmanlıkları olan kişilerin de görev alacağı, sosyal odak merkezlerinden biri olan, çeşitlendirilmiş, ergonomik çalışma ve dinlenme mekânlarına sahip bir kütüphane kurulması amaçlanmaktadır.

Sağlık

Üniversitede 24 saat acil sağlık hizmeti veren bir sağlık ünitesi bulunması planmaktadır.Buna ek olarak psikolojik danışmanlık hizmeti de üniversite bünyesinde bulunacaktır.

İstanbul Şehir Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan