İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Humayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. Gemi inşaatı ve haritacılık öğretimi yapan bu kurumdan sonra, kara ordusunun teknik kadrosunu yetiştirmek amacıyla, 1795 yılında Mühendishane-i Berr-i Humayun kuruldu. Bu okul, 1847'de mühendislik eğitimi yanında, mimarlık alanında da eğitim vermeye başladı. 1883 yılında kurulan Hendese-i Mülkiye, 1909'da Mühendis Mekteb-i Alisi adını alarak ülkenin alt yapı inşaatlarında görev alan kadroları yetiştirdi. Mühendislik ve mimarlık öğretimi, 1928 yılından itibaren kişilik kazanan Yüksek Mühendis Mektebi'nde, 1944 yılından sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi'nde sürdürüldü. 1946 yılında İnşaat, Mimarlık, Makine ve Elektrik Fakültelerinden oluşan, özerk bir üniversite oldu. İTÜ'nün eğitim binaları beş kampüse yerleşmiştir. Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü, İstanbul'un yeni finans merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir. Rektörlük ve yönetim birimleri bu kampüste bulunmaktadır. Diğer kampüsler Ayazağa, Gümüşsuyu Taskışla, Maçka ve Tuzla’dadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Ayazağa kampüsünde 12 adet, her biri 58 öğrenci kapasiteli "Gölet Yurtları"vardır. Ayrıca, herbiri 60 öğrenci kapasiteli dört adet "Vadi Yurtları" öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Bunlara ilaveten bu kampüste, 400 öğrenci kapasiteli "Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu" ve 110 öğrenci kapasiteli "Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu" bulunmaktadır.1400 öğrenci kapasiteli dört bloktan oluşan ve spor salonu ile sosyal merkezini de içeren "İTÜ Öğrenci Sitesi" Ekim 1999'da hizmete girmiştir. Gümüşsuyu Kampüsünde bulunan 54 kişilik kız öğrenci yurdunun yanında, 1998 yılında İTÜ mezunlarının restorasyonu gerçekleştirdiği, 254 öğrenci kapasiteli, Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

İTÜ, kurulduğu tarihten itibaren, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan teknik elemanları yetiştirmenin yanı sıra, sporun önemini kavrayan ve bunu uygulayan öncü bir üniversite olmayı başarmıştır. Öğrenci kulüp etkinlikleri Kültür Sanat Birliğinde, spor etkinlikleri ise Spor Birliği çevresinde yoğunlaşmaktadır. Mayıs ayında Ayazağa kampüsünde bütün İTÜ'lüler için, Kültür ve Spor Şenlikleriyle canlanan bir ortam sunulmaktadır. Üniversite kampüslerinde bulunan sosyal tesisler şunlardır: Gümüşsüyü Kampüs’ündeki Makine Fakültesi kampüsünde hizmet veren spor salonu ve açık hava spor alanları. Ayrıca, Gümüşsuyu binasında bulunan "Arı Öğrenci Merkezi", örgencilerin sosyal ve kültürel etkinliklerine olanak sağlamaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrenciler ders dışı boş zamanlarını İTÜ Spor Birliği ve İTÜ Kültür Sanat Birliği içinde değerlendirmektedir. Bu birimlere bağlı, çok sayıda öğrenci kulübü bulunmakta ve öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda kulüp sayısı her geçen gün artmaktadır. Kulüplerin yıllık faaliyetlerinin ürünleri olan sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve spor etkinlikleri kampüslere canlılık katmaktadır. İTÜ Kültür ve Sanat Birliği, mühendislik eğitiminin ağırlıklı olduğu İTÜ’de, kültürel ve sosyal etkinlikler sağlamaktadır. Bu birlik, öğrencilerin aktif katılımlarıyla, kişisel yeteneklerini bilimsel bir ortamda geliştirmeleri amacıyla 1987’de kurulmuştur. Öğrenciler tarafından kurulan kulüplerin kendi özel yönetmelikleri vardır. Bu yönetmelikler çerçevesinde, kendi alanında başarılı sanatçı ve uzmanlar tarafından gerektiğinde yönlendirilmekte ve desteklenmektedir. Kültür ve sanat Birliği’ne bağlı kulüplere, İTÜ öğrencileri serbestçe üye olmakta ve tüm olanaklardan yararlanabilmektedirler. Kültür ve Sanat Birliği Binası, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Mustafa İnan Kitaplığı yanında yer almaktadır. İki katlı binada konferans, sempozyum, panel, görsel ve işitsel tüm etkinliklerin düzenlenmesine elverişli 400 kişilik Büyük Toplantı Salonu, yine aynı amaca yönelik 90 kişilik bir de Küçük Salon bulunmaktadır. Ayrıca, fotoğraf laboratuarı, resim stüdyosu, kafeterya, her iki katta sergi alanları, toplantı ve bilgisayar odası ile üyelerine hizmet vermektedir. Tüm kulüpler, kendi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kütüphane

İTÜ, Dünyadaki çağdaş gelişmeleri izleyerek bu doğrultuda bir kütüphaneyi kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır. Bu kütüphane, basılı koleksiyonların yanı sıra, çok sayıda elektronik yayına da 24/7 erişim sağlamaktadır.

Sağlık

Üniversite, Sağlık Hizmetler Şube Müdürlüğünce öğrenci, öğretim görevlisi, personel ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine sağlık hizmeti vermektedir. Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı bir birim olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan