İstanbul Ticaret Üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2002 yılında, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversite İstanbul’da Üsküdar, Eminönü ve Küçükyalı olmak üzere 3 kampüsle eğitim-öğretim hizmetleri vermektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; hukuk, fen edebiyat, mühendislik ve tasarım, ticari bilimler, iletişim fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından tam burs,P burs, Destek bursu adında burslar vermektedir. Bunların yanısıra, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Üniversiteli kadınlar derneği, Vehbi Koç Vakfı, İstanbul Ticaret Odası Bursu, Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Bursu, İlim Yayma Cemiyeti Bursu, İzzet Baysal vakfı bursu, Şahinler Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sabancı Vakfı gibi vakıflar tarafından da öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: İstanbul'da, çok sayıdaki özel yurtların yanı sıra, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde ise, Kadıköy'de 1 erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Kız öğrenciler için yurt bulma konusunda üniversite tarafından yardımcı olunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl, geleneksel olarak, bahar döneminde düzenlenen üniversite içi şenlikler yapılmaktadır. Sportif amaçlı; Futbol, Basketbol, Voleybol ve Tenis kulüpleri bulunmaktadır. Kulüpler alanlarında İstanbul ve Türkiye genelinde başarılı çalışmalar yapmakta ve bunlarla başarılı sonuçlara imza atmaktadırlar. Üniversite bünyesinde yapılan şenlikler dışında, spor ve kültür kulüpleri, üniversiteler arası şenliklere de katılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

İTİCU ’da eğitim öğretim ve bilimsel araştırmaların yanı sıra, kültürel ve sosyal etkinliklere de gerekli önem verilmektedir. Bu bağlamda İTİCU ’ da; seminer, panel ve sempozyumlar ve bilimsel tartışmalar gerçekleşmektedir. Tüm bunların yanı sıra, çeşitli sergi ve konserler, tiyatro, dans gösterileri gibi etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. İTİCU ’ da öğrenciler, hazırladıkları sempozyum, konferans ve söyleşiler ile kendilerini ifade etme şansını bulmaktadırlar. İTİCU ’da sosyal yaşam, kurucu vakfı; Kandilli Cemile Sultan Korusu Sosyal Tesisleri’nde sunulmaktadır. Bu tesislerde öğrenciler, günlük yaşamlarına renk katmak amacıyla, tenis kortları, basketbol sahaları ve yüzme havuzlarından faydalanmaktadırlar. Ayrıca öğrenciler, bu tesislerde mevcut olan, geniş kapasiteli kafeterya ve restoranlardan da hizmet alabilmektedirlerler.

Kütüphane

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, Üsküdar, Eminönü ve Küçükyalı kampüslerinde üç ayrı kütüphane olarak hizmet sunmaktadır ve bu kütüphanelerde toplam 27432 basılı kitap, 32917 elektronik kitap, 471 süreli yayın, 545 kitap dışı materyal (CD-ROM, Video-Kaset, Audio-Kaset, Disket) bulunmaktadır. Bu kütüphane, tüm İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrenci, öğretim üyeleri ve dışardan gelen akademisyenlerin kullanımına açık, bir bilgi merkezidir. Kütüphanede bulunan yayınlar, Türkçe ve İngilizce dillerinde olup, kapsamları üniversitenin eğitim politikalarını ve bilimsel araştırmalarını destekleyici niteliktedir.

Sağlık

Üniversite Sağlık Merkezleri, Üsküdar ve Eminönü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu merkezlerde, acil müdahale odası, poliklinik hizmetleri, 5 yataklı revir ve biyokimya laboratuarı mevcuttur. Merkezlerde tam zamanlı 1 doktor ve 4 hemşire görev yapmaktadır ve sağlık hizmetleri akşam okulu öğrencileri çıkış saatine kadar vardiyalı olarak devam etmektedir. Merkez ve bağlı birimlerinde, hastane şartları gerektirmeyen tüm müdahale ve bakımlar uygulanmakta, hastane şartları gerektiren durumlarda ise, acil yaklaşım uygulandıktan sonra hastanın tam donanımlı en yakın kuruluşa emin bir şekilde sevki sağlanmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan