İstanbul Üniversitesi İstanbul Üniversitesi

Tarihçe

Tarih sayfaları, İstanbul Üniversitesi'nin ilk başlangıç noktasının 1470 yılında kurulan Fatih Külliyesi olduğunu vurgulamaktadır. İstanbul’un fethinin ertesi günü, 30 Mayıs 1453'te Ayasofya ve Zeyrek'te yapılan bilimsel toplantılar, Türk-Osmanlı bilim yaşamının ilk günü ve takiben bir külliyenin kurulmasının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte, İstanbul Darülfünu'nun tüzel kişiliğini tanımış ve 7 Ekim 1925'de kurumun bilimsel ve yönetsel özerkliğini kabul etmiş, ve medreseler "fakülte" statüsüne kavuşturulmuştur. 1933'de Cumhuriyet 10. yılını kutlarken, İstanbul Üniversitesi "ilk ve tek" üniversite olarak eğitime başlamıştı. Üniversitenin merkez yerleşkesi, İstanbul’un Eminönü ilçesinin Beyazıt kampüsündedir. Ayrıca Fakültenin İstanbul’un farklı semtlerinde 9 kampüsü bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İstanbul Üniversitesi, başarılı öğrencilerin yanında olan, onların başarılarının devamı için maddi olanaklarını zorlayan bir yüksek öğretim kurumudur. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, herhangi bir kamu kuruluşundan burs almayan öğrencilere, rektörlük bursu vermektedir. Üniversite bünyesinde çok fazla sayıda burslu öğrenci vardır. Ayrıca, üniversiteye bağlı vakıflarda öğrencilere çeşitli burslar sağlanmaktadır. Bu vakıflar; İstanbul Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü,Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği,Vehbi Koç Vakfı,İstanbul Ticaret Odası Bursu,Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Bursu,İlim Yayma Cemiyeti Bursu,İzzet Baysal vakfı bursu,Şahinler Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sabancı Vakfı'dır. Ayrıca üniversite bünyesinde öğrencilere sosyal destek sağlamak amacıyla rehberlik-burs-yurt birimi oluşturulmuştur. YURT OLANAKLARI: İstanbul da, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunmaktadır. Üniversitenin Avcılar Kampüsünde, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne devredilen, 3 blokta toplam 900 öğrenci kapasiteli yurt bulunmaktadır. Buna ilaveten Avcılar Kampusu içinde, üniversiteye ait 4 adet yurt binası bulunmaktadır ve bu yurtlar 400 öğrenci kapasitesiyle, öğrencilere hizmet verilmektedir.

Spor Olanakları

Spor Birliği Kulübü, 1953 yılından beri öğrencilere çeşitli imkanlar sunmaktdır- Spor Birliği Kulübü, İstanbul Üniversitesi'nin fakülteler arası ve üniversiteler arası her türlü sportif etkinliklerini düzenlemekte ve yönetmektedir. İ.Ü. Spor Birliği Kulübü bünyesinde yer alan takımlar arasında; bayan-erkek basketbol takımları ve genç bayan basketbol takımı vardır. Bunlar, 2002 ve 2003 yıllarında Türkiye çapında çeşitli şampiyonluklar elde etmişlerdir. Erkek basketbol takımı, 1. ligde mücadele etmektedir. Futbol takımı "Üniversiteler Spor Oyunlarında" ikinciliği; bayan voleybol takımının Türkiye dördüncülüğü vardır. Karate ve eskrim dalında ise Türkiye üçüncülüğü, ve bunlara ilaveten okçulukta ve kürekte Türkiye ikinciliği elde edilmiştir. Bunların yanı sıra, İ.Ü. Spor Birliği Kulübü'nün bünyesinde; Tenis, judo, boks, satranç, güreş, tekvando, yüzme, masa tenisi, hentbol ve atletizm dallarında da sporcular faaliyet göstermektedirler. Spor Kulübü'ne bağlı olarak, Avcılar, Cerrahpaşa, Çapa ve Beyazıt Kapalı Spor Salonları, 6 halı saha, 6 basketbol sahası, voleybol ve futbol sahaları ile 3 de tenis kortu vardır.

Kültürel Etkinlikler

Fakülte bünyelerinde kurulan yaklaşık 100'ün üzerinde öğrenci kulüplerinde öğrenciler, çalışmalarını sürdürebildikleri gibi, Öğrenci Kültür Merkezi(ÖKM)'de de, ilgi duydukları alanlarda kulüplere katılabilmektedirler. ÖKM bünyesinde, şu anda 13 kulüp vardır. Sinema, Tiyatro, Resim, Klasik Türk Sanat Musikisi, Fotoğraf, Ebru, Müzik gibi sanatsal kulüplerimizin yanında, Felsefe, Edebiyat, Halkbilim, Dil, Bilgisayar, Diplomasi ve Sosyal Araştırmalar gibi, daha toplumsal ve bilimsel kulüpler de mevcuttur. Tüm bu kulüpler çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürmektedirler. Ayrıca, her yıl İstanbul Üniversitesi'nin öğrenim yılı başında, kulüplerin katılımıyla düzenlenen "Öğrenci Şenliği" ve kapsamlı bir programda hazırlanan "İstanbul Üniversitesi Kültür Günleri," ÖKM'nin artık gelenekselleşen çalışmaları arasındadır.

Kütüphane

İstanbul Üniversitesinin kütüphanesinin tarihi, 15.yy a kadar gittiği yazılı kaynaklarda dile getirilmektedir. Bilimsel anlamda çok zengin olmakla birlikte, son zamanlarda web tabanlı hale getirilerek, herhangi bir yerden kütüphanedeki içeriklere ulaşmak da mümkün hale getirilmiştir. Bu kütüphane, içeriğinde bulunması gerekli olan her türlü malzemeye sahip olmakla birlikte, Türkiye'de önde gelen kütüphanelerin başında gelmektedir. Tüm bunlara ilavaten bu kütüphane, üniversiteye bağlı tüm fakülte, yüksekokul, enstitü ve araştırma merkezine, yerli ve yabancı, kitap, dergi, CD-ROM ve benzeri yayınları satın alma işlemini de üstlenmiştir. Kütüphanenin 820 kişilik çalışma alanı vardır. Öğrenciler, derslerinin dışındaki zamanlarını, kütüphanede araştırma yaparak geçirebilmektedirler. Kütüphane hizmetleri, Merkez Kütüphane ile Nadir Eserler olmak üzere iki ayrı binada verilir. Her iki binada da, üniversite mensuplarının kütüphane içinde araştırma ve incelemede bulunması serbest ve ücretsizdir.

Sağlık

İstanbul Üniversitesi, Mediko-Sosyal Birimi tüm öğrencilere 1961 yılından itibaren, eşit, çağdaş ve nitelikli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Öğrencilerin ileri tetkikleri ya da hastane tedavisi, ve gereken durumlarda ameliyatları, İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerinde yapılabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İstanbul Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan