İzmir Ekonomi Üniversitesi İzmir Ekonomi Üniversitesi

Tarihçe

İzmir Ekonomi Üniversitesi, 2001 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Bu üniversite, Ege Bölgesi'nin ve İzmir’in ilk vakıf üniversitesidir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde eğitim ücretlidir.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Anadolu yarımadasının batısında, Ege kıyılarının tam ortasında bulunmaktadır. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlein yanı sıra İzmir, antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler arasında; İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti ve Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır.Ayrıca İzmir’de bulunanTeleferik Tesisleri, spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunmaktadır. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde, keyifli ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çesme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla'dir. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı), her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü de içine alacak, 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenmektedir. Bu Fuar, Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İEÜ, öğrencilerini daha fazla çalışmaya teşvik etmek ve başarılı öğrencileri ödüllendirmek için, çeşitli burslar vermektedir. Öğretim Ücreti Bursu almaya hak kazanan öğrencilerden, öğretim ücreti alınmaz. Şehir dışından gelenler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet edenlerden, isteyenlere, Üniversite’nin sağladığı öğrenci yurdunda kalma olanağı vardır. Başarı Bursu : İngilizce hazırlık programı dışında, öğrenim gördüğü lisans/ön lisans eğitiminin kayıtlı olduğu bölümünde/programında, bulunduğu öğretim yılının Güz ve Bahar yarı yıllarında, öngörülen en az normal ders yükü kadar ders almak kaydıyla, bu iki dönemde aldığı derslerin ağırlıklı not ortalaması 3.50 veya daha yukarısını elde eden öğrencilere, belirlenen kontenjan dahilinde öncelik sırasına göre, verilen bir burstur. YURT OLANAKLARI: Üniversite kampusu içinde, 479 kişilik öğrenci yurdu vardır. Yurtlarda; Sağlık Merkezi, Güzellik Merkezi, Restoran, Kafe, Kış Bahçesi, Çamaşır Yıkama-Kurutma-Ütüleme Servisi, Çalışma Mekânları, Dans Salonu, TV Stüdyosu ve Radyo Stüdyosu bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrenci yurdunun, sinema, alışveriş, eğlence ve sağlık merkezlerine en fazla 1 km mesafede olması, boş zamanları değerlendirmek için öğrencilere ek imkânlar olmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitede, öğrencilerin yararlanabilecekleri spor alanları; futbol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca voleybol, basketbol, futbol, yelken, masa tenisi, sualtı, dağcılık ve trekking, Uzakdoğu sporları ve motor sporları gibi çeşitli spor alanlarında faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri de mevcuttur. Üniversite öğrencilerinin istifadesine sunulan imkanlar; 1 adet suni çim küçük futbol sahası, 1 basketbol sahası, 1 yarım basketbol sahası, ortak kullanılan nizami ölçüde suni çim futbol sahası ve ortak kullanılan kapalı basketbol-voleybol salonudur. Ayrıca ortak kullanılan, kapalı 2 adet bale, folklor, ve jimnastik salonu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrenci Kulüpleri, üniversite misyonu doğrultusunda, akademik çalışmaların yanı sıra öğrencilerin bedensel, zihinsel, kültürel, sanatsal gelişimlerini sağlamak ve bu alanlardaki yeteneklerini ve niteliklerini arttırmak amacıyla faaliyet göstermektedir. Öğrenci Dekanlığı, kulüp başkanları ile sağlıklı iletişim kurabilmek amacıyla, 15 günde bir toplantılar yapılmakta ve bu süre içerisindeki faaliyetler değerlendirmektedir. Üniversite bünyesinde 61 öğrenci kulübü bulunmaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu ile Açık Hava Gösteri Merkezi, başta Balçova İlçesi olmak üzere, İzmir’in kültürel, sanatsal yaşamına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra, çevredeki sanatseverlerle kültürel, sanatsal etkinliklerin paylaşım da hedeflenmektedir. İEÜ’de verilen çağdaş bilgiler yanında, aynı zamanda, öğrencilerin kültürel ve sanatsal açıdan da başarıyla eğitildiği ortam oluşturulmaktadır. Seyircilerin farklı tercihleri göz önünde bulundurularak, sanatla buluşmayı hedefleyen etkinlikler programa alınmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış sanatçılara ev sahipliği yapılarak, nitelikli organizasyonlar düzenlenerek, kampüs içinde iki sanat noktası oluşturulmuştur.

Kütüphane

Kütüphane, 2002 yılı içinde üniversitenin kuruluşuna paralel olarak açılmış ve akademik personelin, öğrencilerin ve araştırmacıların bilgi ihtiyaçlarını karşılamak, eğitim ve araştırmalarına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. 2004 yılında British Council Kütüphanesi ile birleşerek üniversite dışından gelecek kullanıcılara da fiziki ve fiili olarak çağdaş İngiltere’nin ve İngiliz dili ve öğretiminin yansıması için İngilizce kütüphane hizmetlerinin verilmesiyle yeniden yapılanmıştır. Kütüphanede, 196 adet internet erişim portu, 23 adet internete bağlı bilgisayar ve 2 adet katalog tarama terminali bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonunda kitap, süreli yayın, multi media CD-ROM, DVD, müzik CD’si, videokaset, ses kaseti ve online veritabanları bulunmaktadır. Ayrıca, otomasyon sistemi olarak “Yordam 2001 Kütüphane ve Bilgi-Belge Hizmetleri Otomasyon Sistemi kullanılmaktadır. Sistemin bir parçası olarak online katalog, kullanıcıya internet üzerinden tarama yapma olanakları sunmaktadır. Kütüphanede, aynı konulardaki yayınları bir araya getirmeyi amaçlayan ve akademik kurumların en çok tercih ettiği “Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi” kullanılmaktadır.

Sağlık

Üniversite bünyesinde sürekli olarak bir hekim ve hemşire görev yapmaktadır. Ayrıca görevli psikologlar tarafından öğrencilerin zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden gelişimlerine katkıda bulunmak üzere, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Öğrenciler, sağlık sorunlarıyla ilgili olarak acil haller dışında, öncelikle üniversite doktoruna başvururlar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan