İzmir Üniversitesi İzmir Üniversitesi

Tarihçe

İzmir Üniversitesi, 2007 yılında kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Ege bölgesindeki İzmir ilindedir. İzmir Üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; fen edebiyat, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, mimarlık fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Anadolu yarımadasının batısında, Ege kıyılarının tam ortasında bulunmaktadır. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlein yanı sıra İzmir, antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler arasında; İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti ve Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır.Ayrıca İzmir’de bulunanTeleferik Tesisleri, spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunmaktadır. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde, keyifli ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çesme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla'dir. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı), her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü de içine alacak, 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenmektedir. Bu Fuar, Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İzmir Üniversitesi'nde verilen burslar; Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Diğer Burslar adı altında Sporcu ve Sanat Bursu olarak sınıflandırılırlar. Üniversite Giriş Başarı Bursu, ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitenin tam burs ve yarı burs kontenjanlarını kazanan öğrencilere verilir. Akademik Başarı Bursu, her akademik yıl sonunda, o yıl için eğitim programında belirtilen olağan ders yükünü alıp, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 ve üzerinde olanlara, Mütevelli Heyeti tarafından, belirlenmiş oranda başarı bursu verilmesini kapsar. Ancak akademik başarı bursu, öğrencinin bursu aldığı akademik yıl için geçerli olup, devamlılığı için her yıl yeniden değerlendirmeden geçmektedir. Sporcu ve Sanat Bursu ise, öğrencilerin sportif, sanatsal beceri ve tecrübelerine destek olmak amaçlı, Mütevelli Heyeti tarafından verilmesi öngörülen burslardır. YURT OLANAKLARI: Üniversite yerleşkesinin bulunduğu Güzelyalı semtinde, öğrenciler kiralama yoluyla barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait İnciraltı Yurdu, üniversiteye yakın bir mesafededir.

Spor Olanakları

Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde yer almaları, yeni arkadaş ortamları oluşturmaları, bireysel ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla, idari/akademik danışmanların desteği ile, üniversite bünyesinde öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Bu kulüpler yıllık plan dâhilinde çeşitli gösteriler, söyleşiler ve konserler düzenleyerek, hem üniversitenin kurumsal kimliğinin ön plana çıkmasında, hem de kamuoyunca tanınmada ve benimsenmede aktif rol üstlenirler. Özellikle İzmir Üniversitesi öğrencileri, sportif etkinlikler açısından İzmir Özel Fatih Koleji bünyesindeki yarı olimpik yüzme havuzundan, kapalı ve açık spor salonlarından (basketbol, voleybol, tenis, step-aerobik, kondisyon) yararlanma imkanına sahiptirler.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede çeşitli tiyatro gösterileri, resim yarışmaları, sportif faaliyetler, doğa yürüyüşleri, imza günü ve söyleşiler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Kütüphane, 2009-2010 eğitim/öğretim döneminde toplam 330 m2 alan üzerine kurulmuştur. Kütüphane, 60 kişilik oturma kapasitesi ve 2 personel ile hizmet vermeye başlamıştır. Gelişen teknolojiye paralel olarak değişen hizmet anlayışı kapsamında, kurumsal belleği oluşturmak, üniversitenin bilgi ve belge birikimini gelecek nesillere aktarabilmek için , “Açık Erişim Uygulamaları”na geçilmiştir. Bu kapsamda MİTOS Açık Erişim Sistemi satın alınmıştır.

Sağlık

Üniversitede ayakta tedavi yöntemi uygulayan İlkyardım Müdahale Merkezi bulunmaktadır. Anlaşmalı doktor ve bir hemşire ile yürütülen sağlık hizmetleri kapsamında, gelen acil vakalara ilk müdahale yapılmakta ve gerekli görüldüğü takdirde, hastalar hastaneye sevk edilmektedir.

İzmir Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İzmir Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan