İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Tarihçe

Teknolojik alanda üst düzeyde eğitim-öğretim ve araştırma yapma amacı ile, dünyada en gelişmiş teknik üniversite modeli olan yüksek teknoloji enstitülerinin, ülkemizdeki iki örneğinden biri olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 1992 yılında İzmir’in üçüncü devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversitenin kampüsü, Ege Bölgesinde bulunan İzmir’in Urla ilçesindedir.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Anadolu yarımadasının batısında, Ege kıyılarının tam ortasında bulunmaktadır. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlein yanı sıra İzmir, antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler arasında; İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti ve Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır.Ayrıca İzmir’de bulunanTeleferik Tesisleri, spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunmaktadır. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde, keyifli ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çesme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla'dir. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı), her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü de içine alacak, 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenmektedir. Bu Fuar, Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı'nca ekonomik güçlük yaşayan öğrencilere, gerekli müracatları yapıldıktan sonra burs olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca, üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Urla Kampüsü içerisinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtla öğrencilere hizmet verilmektedir. Öğrencilerin, her türlü barınma, beslenme, sosyal ihtiyaçlarını karşılayan İYTE Yurtları bugüne kadar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nün ülke çapında kurduğu yurtlar arasında "yüksek standart" nitelikleri gösteren, "örnek yaşam köyü" yapısındadır. Mevcut bina sayısı ve yatak kapasitesine göre; 304 kız, 384 erkek olmak üzere toplam 688 öğrenciyi barındırmaktadır.Yurtlar, kampüsün kuzey bölgesinde, doğu-batı yönlerinde erkek ve kız olarak ayrılmaktadır. Kampüs çevresi ve iç alan güvenliğini sağlamak üzere 24 kişilik "Özel Güvenlik Ekibi"vardır ve bu ekip sayesinde öğrencilerin güven ve huzuru 24 saat boyunca sağlanmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi, bir sağlık kuruluşu olmanın yanı sıra, öğrencilere sosyal, kültürel danışma ve rehberlik sağlamakta, onlara spor ihtiyaçlarını karşılabilmeleri için hizmetler vermektedir. Aynı zamanda eğitim–öğretimin desteklenmesi amacıyla, ilgili alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir. Bu merkez tarafından yıl içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversitede bulunan spor takımları; Basketbol, Badminton, Futbol, Masa Tenisi , Tenis ve Voleybol, Doğa Sporları; Sualtı, Doğa ve Dağcılık Topluluğu ve Yelken olarak sıralanabilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde kurulan öğrenci toplulukları ve spor takımları, Şube Müdürlüğü bünyesinde etkinliklerini sürdürmektedir. Akademik Topluluklar; Çevre; IEEE Topluluğu, Yazılım Topluluğu, Dans Toplulukları Müzik Toplulukları; Müzik, Türkü, Radyo Kültür,Sanat ve İletişim Toplulukları; Tiyatro, Japon & Go, Sinema, Edebiyat, Satranç, Düşünce, Atatürkçü Düşünce, Girişim, Bilim Kurgu ve Fant. Kurgu, Toplum Gönüllüleri, Hayvan Dostları, AEGEE, Seramik, Fotoğrafçılık, Havacılık, Kuş Gözlem Nevruz kutlamaları ve bahar şenlikleri çeşitli platformlar, tiyatro gösterileri, seminerler gibi aktiviteler üniversite bünyesinde yer alır.

Kütüphane

Kütüphane, üniversite mensuplarının her türlü bilgi ihtiyacında kendisini başlangıç noktası olarak görmeyi hedeflemektedir. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, kullanıcılarının üretilen bilgiye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla, elektronik kütüphanecilik uygulamalarını hayata geçirmeye başlamıştır. Bu anlayış doğrultusunda, 1999 yılının sonunda, Bilkent Üniversitesi tarafından geliştirilen, entegre kütüphane otomasyon sistemi olan BLISS’i (Bilkent Library Information Services System) satın almıştır. Akabinde, kütüphane koleksiyonunun tamamının girişi bu sisteme eklenmiştir. 2000 yılından başlayarak, dünyada ve Türkiye’de “Veritabanı” ve “Elektronik Dergiler” kavramlarının ortaya çıkmasıyla basılı dergilerin yerini, İnternet üzerinden erişilebilen elektronik yayınlar almaya başlamıştır. Bu sebeple, birçok veritabanını, deneme amaçlı ve abone olunarak, kullanıma açmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 2000 yılında ANKOS’a (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) üye olmuştur.

Sağlık

Enstitü Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde; 1 diş hastalıkları polikliniği, 1 acil poliklinik ve 1 laboratuar bulunmaktadır. Ayrıca, gençlik sağlığı danışmanlık hizmetleri ve psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri de verilmektedir. İlgili polikliniklerde, 2 pratisyen hekim, 2 diş hekimi, 3 hemşire, 1 biyolog ve 1 laborant görev yapmaktadır. Ailelerinde sosyal güvence bulunmayan öğrencilerin tedavileri ve tedavi giderleri, Enstitü tarafından karşılanmaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan