Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi

Tarihçe

Kadir Has Üniversitesi 1997 yılında İstanbul’da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. “Altın Boynuz” diye de anılan Haliç’e birkaç metre uzaklıkta olan ve 1884 yılında Osmanlı’lar tarafından kurulan Cibali Tütün Fabrikası, restore edilerek Kadir Has üniversitesine dönüştürülmüştür. Cibali Kampüsü dışında Bahçelievler Kampüsü ve Selimpaşa Kampüsü ile üç ayrı yerleşkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Kadir Has üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; fen edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, hukuk, iletişim, güzel sanatlar fakültelerini bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Anadolu yarımadasının batısında, Ege kıyılarının tam ortasında bulunmaktadır. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlein yanı sıra İzmir, antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek yerler arasında; İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti ve Kemeraltı Çarşısı bulunmaktadır.Ayrıca İzmir’de bulunanTeleferik Tesisleri, spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunmaktadır. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde, keyifli ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çesme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla'dir. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı), her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü de içine alacak, 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenmektedir. Bu Fuar, Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: İlk 100 (Dil puan türünde ilk 10) içinde yer alan öğrencilere 2.000 TL, ilk 500 (Dil puan türünde ilk 50) içinde yer alan öğrencilere 1.000 TL, ilk 2000 (Dil puan türünde ilk 200) içinde yer alan öğrencilere 500 TL, ilk 1000 (Dil puan türünde ilk 100) içinde yer alan öğrencilere 750 TL, ilk 2000 (Dil puan türünde ilk 200) içinde yer alan öğrencilere 500 TL, ilk 3000-5000 (Dil puan türünde 300-500) arasında yer alan öğrencilere ise 250 TL verilmektedir. Ayrıca “Selimpaşa Bursu” diye adlandırılan bir burs verilmektedir. Bu burs, Selimpaşa ve çevresindeki meslek lisesi ve liselerden mezun olup, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu ve Meslek Yüksekokulu programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin öğretim ücretinde 1.000 TL indirim yapılır. YURT OLANAKLARI: İstanbul dışından gelen ve yurtta kalmak isteyen ilk 5000’den gelen öğrencilere üniversitenin öğrenci konukevinde 2 kişilik odalarda barınma imkânı sağlanır. Yer verilememesi durumunda; ilk 100’den (Dil puan türünde ilk 10) gelen öğrencilere 500 TL, ilk 1000’den (Dil puan türünde ilk 100) gelen öğrencilere 300 TL, ilk 5000’den (Dil puan türünde ilk 500) gelen öğrencilere ise 200 TL aylık barınma yardımı yapılır. Barınma yardımı, bir eğitim yılında 9 ay süre ile ödenir ve öğrencinin başarı durumu bu bursu etkilemez. Promosyon: Lisans öğrencilerine diz üstü bilgisayar.

Spor Olanakları

Kadir Has Üniversitesi, sporun her alanında faaliyet göstermektedir. Spor çalışmaları, alanında uzman antrenörler tarafından üç ayrı alanda (üniversite takımları çalışması, serbest çalışmalar ve üniversitelerarası organizasyonlar) gerçekleştirilir. Öğrencilerin kullanımına sunulmuş açık tenis kortu, mini futbol sahası, fitness ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Kadir Has Üniversitesi, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere büyük destek vermektedir. Öğrenci kulüpleri, bilim adamları, siyasetçi, işadamları, sanatçılar ile düzenledikleri paneller, konferanslar, yayınladıkları dersiler, sanatçılarla gerçekleştirilen söyleşiler, konserler, tiyatro oyunları, şenlikler, geziler, sergiler ve yarışmalarla kampus yaşamını renklendirmektedirler. Şu an üniversitede 36 öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. Her yıl Mayıs ayının ikinci Cuma ve Cumartesi günleri bahar festivali (Khasfast) düzenlenir. Yerli ve yabancı tanınmış sanatçıların katıldığı bu festival, üniversitenin en büyük organizasyonudur.

Kütüphane

Kütüphane hizmetlerini en yeni teknolojik gelişmelerle destekleyerek, kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını en kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılamak felsefesi ile hizmet vermektedir. Kadir Has Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Cibali Kampüsü’nde olup aynı anda 225 kullanıcıya hizmet vermektedir. Kütüphanenin koleksiyonunda 42.000 adet basılı yayın, 1500’den fazla DVD, 500 adet video kaset, 40.000 adet elektronik kitap, 22 adet online veritabanında 25.000’den fazla elektronik dergi yer almaktadır.

Sağlık

Üniversitenin her üç yerleşkesinde de mediko-sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilmektedir. Öğrenciler gerekli durumlarda bu merkezlere başvurabilir, muayene olabilir ve ilaçlarını alabilirler. Ayrıca üniversiteye yakın hastanelerle yapılan anlaşma gereği öğrenciler, tam teşekküllü bu kuruluşlarda tedavi olma imkanına sahiptirler.

Kadir Has Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kadir Has Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan