Kafkas Üniversitesi Kafkas Üniversitesi

Tarihçe

Kafkas Üniversitesi 1992 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Kafkas Üniversitesi, 8 yerleşkeden oluşan bir devlet üniversitesidir. Üniversite’nin merkez yerleşkesi Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kars ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Kars ili kültürel yönünden köklü temellere dayanmaktadır. M.Ö. 9000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişinde Kars, bir çok uygarlığın hüküm sürdüğü bir yer olmuştur ve bu uygarlıkların izleri günümüze kadar ulaşmıştır. Anadolu’ya açılan kapı özelliğini taşıması bakımından Saka İskit devrinden günümüze kadar bir kültür çizgisi görülebilmektedir. Türkiye’nin en sert iklimli bölgelerinden biri olan bu ilde, Doğu Anadolu yüksek yayla iklimi egemen olarak hissedilmektedir. Kışlar çok soğuk ve sert, yazlar serin, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri ise çok kısadır. Kentte gezilip görülebilecek yerler arasında; Kars Kalesi, Havariler Kilisesi (16. yüzyılda Kümbet Camii’ne dönüştürülmüştür), Evliya Camii (1579), beylerbeyi konutu Paşa Sarayı ve Kars Müzesi (1963’te Kümbet Camii’nde açılan müzede Kars ve Ani çevresinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntular sergilenir) sıralanabilir. Bunlara ilaveten, Arpaçay ilçesinde Ani harabeleri, Ermeni mimarisinin en gelişmiş örneklerinden biri olan Büyük Katedral, Surp Gregor Kilisesi, Havariler Kilisesi, Surp Gregor Kilisesi, Ebu’l Muammeran Camii bulunmaktadır. Ayrıca Sarıkamış’ta bulunan kış sporları ve kayak tesisleri de görülmeye değer bir yerdir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kafkas Üniversitesi Akademik ve İdari Personeli katkılarıyla Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı tarafından düzenli olarak burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların yanı sıra, özel yurtlarda da barınma olanakları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler için öğrenciler tarafından düzenlenen tanışma çayları, geziler, mezuniyet baloları gibi etkinliklere üniversite, her türlü desteği sağlamaktadır. Öğrenciler kapalı ve açık spor salonlarından, halı sahalardan ve Sarıkamış Kayak tesislerinden faydalanabilmektirler. Her yıl Mayıs ayında üniversite tarafından düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Kaz Bayramı gibi etkinliklerle öğrenciler kendi yeteneklerini sergileme fırsatı bulmaktadırlar.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin ders dışı boş zamanlarını değerlendirmeleri için “Öğrenci Kulüpleri” bulunmaktadır. Şu an üniversite bünyesinde 15 kulüp mevcuttur. Bu kulüpler aracılığıyla, her yıl, üniversite tarafından fakülteler arası futbol, voleybol, basketbol turnuvaları düzenlenmektedir. Gösteri, sergi, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra, komşu ülkelerin tarihi ve turistik yerlerini gezip görme olanakları da üniversite öğrencilerine sunulmaktadır.

Kütüphane

Kafkas Üniversitesi Merkez Kütüphanesi rektörlük binasında hizmet vermektedir. Kütüphanede 70.000 basılı kitap, 26.000 elektronik kitap, 15 adet veri tabanı, 150 başlık altında süreli yayın ve birçok CD-ROM dokümanları mevcuttur. Merkez Kütüphanenin yanı sıra, fakülte ve yüksekokullarda da kütüphaneler öğrencilerin hizmetindedir.

Sağlık

Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin muayene ve tedavi hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının verdiği sağlık karnesi ile, ücretsiz yapılmaktadır. Bu karneye sahip olan tüm öğrenciler ücretsiz, diğer öğrenciler ise düşük ücretlerle sağlık bakanlığına ait tüm hastanelerde tedavi görebilmektedirler. Ayrıca üniversitenin tıp fakültesine bağlı polikliniklerinde, çeşitli sağlık hizmetlerinden de yararlanma imkanı vardır.

Kafkas Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kafkas Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan