Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Tarihçe

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 1992 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. KSÜ bünyesinde Avşar , Bahçelievler ve Karacasu olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. KSÜ’nin ana kampüsü olan Avşar Kampüsü, şehir merkezine 14 km. uzaklıktadır.

Bulunduğu Şehir

Kahramanmaraş ili, üç coğrafi bölgenin; Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, birleştiği noktada bulunan bir ildir. Kahramanmaraş bölgedeki yerleşim olarak çok eski tarihi olan bir şehirdir. Kahramanmaraş denildiğinde ilk akla gelen Kahramanmaraş dondurmasıdır. Bu ilde gezilecek yerler arasında; Eshab-ı Kehf Külliyesi, Taş Medrese, Karahöyük, Afşin Elbistan Ulucamileri, İklime Hatun Mescidi, Kahramanmaraş Müzesi sayılabilir. Kahramanmaraş'ın İlçeleri; Afşin, Andırın, Çağlıyancerit, Elbistan, Göksun, Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleridir

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burslar verilmektedir. Ayrıca, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Kahramanmaraş Belediyesi ve yerel bir çok vakıf ve dernek taraflarından da burs imkanları sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: Kahramanmaraş’ta çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 2950 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde bulunan, Bahçelievler kampüsü ve Karacasu kampüsü Yüksekokullarında sportif faaliyetler yapımktadır. Avşar Yerleşkesinde ise, öğrencilerin sportif ve kültürel faaliyetlerden yararlanmalarını sağlamak için Spor Kompleksi odaları mevcuttur. Üniversite bünyesinde bulunan tesisler; Kapalı spor salonu ( 2 adet ), Futbol sahası ( 2 adet ), Basketbol sahası ( 4 adet ), Voleybol sahası ( 4 adet ), Tenis Kortu ( 6 adet ), Halı Saha ( 2 adet ), ve Aletli Jimnastik ( 1 adet ) salonudur. Ayrıca, Atatürk Kültür ve Spor Merkezi dahilinde bulunan 2 adet mini futbol sahası, 2 adet basketbol sahası, 6 adet tenis kortu, 2 adet voleybol sahası ile açık anfi-tiyatro hizmete sunulmuştur. Atatürk Kültür ve Spor Merkezi dahilinde, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu hizmet binası, kafeterya, ve olimpik yüzme havuzu yapılması planlanmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde; her yıl gelenekselleşen bahar şenlikleri ve nevruz kutlamaları, alanlarında uzman kişilerce verilen konferanslar, yazar ve sanatçılarla söyleşiler ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Yine üniversite bünyesinde bulunan kulüpler, Bilim Öğrenci Toplulukları, Kültür Öğrenci Toplulukları, Sosyal Öğrenci Toplulukları ve Spor Öğrenci Toplulukları olarak ayrışmaktadır.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, 1200 m2 alana ve 200 kişilik oturma salonuna sahip, 35.000 cilt kitap kapasiteli merkez kütüphane mevcuttur. Bu kütüphane, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla bir web sitesi oluşturmuş ve böylece elektronik ortamda da hizmetlerinin devam etmesini sağlamıştır. 35.000 kitabın yaklaşık 34.000 adedi bilgisayar ortamına aktarılarak okuyucuların hizmetine sunulmuştur. Ayrıca üniversite kütüphanesinin dergi ve tez koleksiyonu da oldukça zengindir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Mediko-Sosyal merkezinde, ileri vakalarda ise Tıp Fakültesi hastanesi yapılmaktadır. KSÜ Araştırma Hastanesi, modern teknik donanımı ile üniversite öğrencilerine ve yöre halkına hizmet sunmaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan