Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Kapadokya Meslek Yüksek Okulu

Tarihçe

Cumhuriyet Üniversitesi 1974 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversite kampüsü İç Anadolu Bölgesinde bulunan Sivas il merkezinin 7km. güneyinde bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesini bulundurmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Sivas, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, ünlü medreseleri ile bilim ve kültür merkezi olmuş, İç Anadolu’nun doğusunda Kızılırmak kıyısında yer alan bir ilimizdir. Ankara’ya 430 km. uzaklıkta bulunan kente kara, hava ve demiryolu ile ulaşılabilmektedir. Sivas’ın en önemli özelliği Atamızın Cumhuriyeti ilanı sürecinde “Cumhuriyetimizin temelinin atıldığı yer” nitelemesini kazanan şehrimizdir. Son yıllarda bölgede inşa edilen baraj gölleri ile doğal iklimi yumuşayan, gelişen, büyüyen, güler yüzlü Cumhuriyet Üniversitesi ile toplumsal yapısı da güzelleşen, ozanlar, aşıklar memleketi Sivas, her geçen gün daha temiz, sakin bir üniversite kenti kimliği kazanmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite kampüsünde, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen 1872’si kız,1100’si erkek olmak üzere toplam 2972 kişi kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite kampüsünde 2010-2011 öğretim yılında hizmete açılan 1000 kişilik yurt da öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını gidermektedir.

Spor Olanakları

Spor hizmetleri Üniversite içi (Fakülte ve Yüksekokullar arası) ve Üniversiteler arası faaliyetler olarak yürütülmektedir. Üniversiteler arasındaki faaliyetler T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Üniversiteler Spor Federasyonu faaliyet programları çerçevesinde yapılmaktadır. Faaliyet gösteren spor dalları Atletizm, Basketbol, Jimnastik, Futbol, Güreş, Hentbol, Judo, Kayak, Voleybol, Dağcılık, Badminton, Karate, Tekvando, Boks, Kros, Orientring, Tenis, Su Kayağı, Jet-Ski, Bile Güreşi, Salon Futbolu ve Plaj Hentbolu’dur. Üniversite içi faaliyetlerden öğrencilere ve personele yönelik futbol, basketbol, voleybol, bisiklet, tenis, kros, sağlıklı yaşam yürüyüşü ve doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenlenmektedir. 1998-1999 akademik yılında Sualtı Sporları, Can Kurtarma Su Kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu ile işbirliği yapılarak bu spor faaliyetlerine de başlanmıştır. Hafta sonları 10-20 km. mesafelerde doğa yürüyüşleri (zirve tırmanışı, kanyon geçişi) ve mağaralar gezilip görülmektedir. Yine üniversitede gelenekselleşmiş olan Halk oyunları Şöleni ve Gençlik Şöleni bahar döneminde gerçekleştirilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesindeki kültürel etkinlikler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca gerçekleştirilmektedir. Daire Başkanlığına ve diğer akademik birimlere bağlı kulüp ve toplulukların sosyal kültürel ve sportif etkinliklerinde bütçe olanakları çerçevesinde destek verilmektedir. Üniversite bünyesinde gerçekleştirilen etkinlikler; Sivas Merkez Kampüsünde yer alan Kültür Merkezi Salonları, Merkezi Amfi Salonları ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Babşkanlığı tarafından oluşturulan çalışma salonlarında yürütülmektedir. Her yıl düzenlenmekte olan Bahar Şenliklerinde ünlü sanatçıların konserleri, spor müsabakaları ve yarışmalar yapılmaktadır. Üniveriste de faaliyet gösteren 63 farklı öğrenci kulübü bulunmaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası yapılan organizasyonlar, etkinlik programını hareketlendirmekte, öğrencilerin diğer üniversite öğrencileriyle iletişimini arttırmaktadır

Kütüphane

Üniversite kampüsü içerisinde hizmet veren 3 katlı Merkezi Kütüphane; 250 kişilik okuma salonu ile, 38.562 basılı kitapla, 2653 tezle, 147 çeşit basılı dergileri ile hizmet vermektedir. Ayrıca 19 tane veri tabanı aboneliği bulunmaktadır.

Sağlık

Cumhuriyet Üniversitesi Mediko Sağlık Merkezi, üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerle, çalışan üniversite personeli ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık problemlerin de ilk başvurduğu bir kurumdur. Mediko Sağlık Merkezi’nde; 1 Doktor, 1 Diş Hekimi, 2 Hemşire, 1 Sekreter ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrenciler bu yönetmeliğin mali hükümleri kapsamı dışındadırlar. Bu öğrencilerin Mediko Sağlık Merkezi’nde muayeneleri yapılır, reçeteleri yazılır, ancak ilaç ve hastane giderleri ödenmez.

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan