Karadeniz Teknik Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi

Tarihçe

Karadeniz Teknik Üniversitesi 1963 yılında kurumuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin kampüsleri, Merkez Kanuni , Fatih , Akçabat, Sürmene, Muammer Dereli Kampüsü olmak üzere 5 tanedir. Karadeniz Teknik Üniversitesi merkez kampüsü Trabzon merkezde bulunmaktadır.Üniversite bünyesinde; Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Orman Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fatih Eğitim Fakültesi, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Of Teknoloji Fakültesi, HuKUK Fakültesi, KTÜ Devlet Konservatuvarı, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan merkezi bir ilimizdir. Kentin Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Hem ticari hem kültürel hem de inanç olarak Karadenizin gerçek lokomotifi konumundadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek bir turizm şehridir. Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuş, Ortaçağ'da bir Rum imparatorluğuna başkentlik yapmış kent doğal güzelliklerinin yanısıra pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunların en önemlileri; Manastırlar: Sümela Manastırı Ayasofya müzesi, Kaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar (Panagia Theoskepastos) Manastırı, Gregorios Peristera (Hızır İlyas)Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı, Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri, Kiliseler ve Camiler: Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha (St. John)K, Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras, Hagios Kiryaki, Santa Maria, Hagios Mikhail, Panagia Tzita, Fatih (Panagia Khrysokephalos), Yeni Cuma (Hagios Eugenios), Nakip (Hagios Andreas Kilisesi), Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios), İskender Paşa Camii, Semerciler, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii, Trabzon valiliği ve Valievi. Konaklar: [Atatürk Köşkü] Memiş Ağa Konağı (Sürmene), Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of), Çakıroğlu Hasan Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi(Araklı) yer almaktadır. Ayrıca Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl bir turizm cennetidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca; ihtiyacı olan öğrencilere Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca beslenme ve giyecek yardımı yapılmaktadır. Yine KÜ Güçlendirme Vakfı da her yıl ihtiyacı olan öğrencilere çeşitli miktarlarda maddi olanak sağlamaktadır. Üniversite öğretim elemanlarının oluşturduğu yardım gönüllüleri ve Trabzon’daki sosyal sorumluk sahibi kişiler de öğrencilere burs vermektedirler. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek üniversite Merkez Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 1 kız, 2 erkek ve 1 karma öğrenci yurdu, Fatih Eğitim Kampüsü içindeki 2 kız, 2 erkek ve 1 karma öğrenci yurdu, Trabzon şehir merkezinde de bir kız yurdu, Sürmene’de 1 karma yurt bulunmaktadır. Yine Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli Kampüsü’nde üniversiteye ait bir karma yurt mevcuttur. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını buralardan sağlayabilirler. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı bu yurtların yanı sıra, özellikle merkez kampüs yakınında çok sayıda özel öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrenciler kapalı ve açık spor salonlarından,halı sahalardan ve Sarıkamış Kayak tesislerinden yararlanabilmektedirler. Her yıl Mayıs ayında üniversite tarafından düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Kaz Bayramı gibi etkinliklerde öğrenciler çeşitli spor dallarında kendi yeteneklerini sergileme fırsatı bulmaktadırlar.

Kültürel Etkinlikler

Atatürk Kültür Merkezi Merkez Kanuni Kampüsü içerisinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi; 1000 kişilik, 50 kişilik oturma kapasiteli iki ana salon ve bunlara ek hizmet sağlayan çok sayıda küçük salondan oluşmaktadır. Bununla birlikte Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 96 yataklı bir misafirhane, olimpik yüzme havuzu, Turim ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu uygulama işletmesi tesislerinde bulunan 250 kapasiteli öğrenci evi, üniversite Merkez Kanuni Kampüsü'nde Koru içinde yer alan Koru Tesisleri, Toplam 8000 m2’lik bir alan üzerinde inşa edilen Kongre ve Kültür Merkezi her türlü bilimsel ve kültürel faaliyetin yürütülebileceği modern bir donanıma sahiptir. Karadeniz Teknik Üniversitesi merkez Kanuni Kampüsünde yer alan kapalı spor salonu her türlü kapalı alan spor müsabakalarının yapılmasına uygun donanıma sahiptir.

Kütüphane

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, çağdaş iç ve dış görünümü, sahip olduğu materyal çeşit ve sayısı, nitelikli personeli ve tam otomasyona geçmiş hizmet anlayışı ile Türkiye'nin örnek kütüphanelerinden biridir. Kütüphane 30 kişilik referans salonu, 20 kişilik süreli yayın salonu, 20 kişilik Osman Turan Tarih Araştırmaları kitaplığı, 25 kişilik bilgi tarama, 400 kişilik kitap salonu, 110 kişilik bağımsız girişe sahip serbest okuma salonu ile iki ayrı büyük süreli yayın arşivi ve diğer çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Kütüphane bünyesinde; toplam 110.000'den fazla Türkçe ve yabancı dilde yazılmış kitap, 50.000'den fazla süreli yayın yer almaktadır. Kütüphanedeki bu yayınlar LC sistemine uygun şekilde düzenlenerek açık raf sistemine göre hizmete sunulmuştur. Uluslararası yayınevi ile anlaşmalar yapılarak binlerce dergi, kitap, yüksek lisans ve doktora tezleri elektronik veritabanları bünyesinde internet ortamından kullanıma açılmıştır. Her yıl giderek sayıları artan bu veritabanları ile 30.000'den fazla e-kitap ve 29.000'den fazla e-dergiye online erişmek mümkündür.

Sağlık

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin muayene ve tedavi hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının verdiği sağlık karnesi ile ücretsiz yapılmaktadır. Bu karneye sahip olan tüm öğrenciler ücretsiz, diğer öğrenciler ise düşük ücretlerle sağlık bakanlığına ait tüm hastanelerde tedavi görebilmektedirler. Ayrıca üniversitenin tıp fakültesine bağlı polikliniklerinde, çeşitli sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedirler.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

S

Slnm

16 Mayıs 2018 - 11:08

Konservatuar bölümü kaç puanla alınıyor

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan