Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Tarihçe

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin tarihi, Selçuk Üniversitesine bağlı olarak kurulan Meslek Yüksekokulu’na dayanmaktadır. 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 17 yeni üniversiteden biridir. Üniversitenin ana kampüsü İç Anadolu Bölgesi’nin Karaman ilinde bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler, Kamil Özdağ Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesİ, Eğitim Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde, Konya-İçel-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. M.Ö.8000’lerden itibaren iskan edilen Karaman ve yöresi, yeraltı şehirleri, mağaraları, inanç merkezlerinin yanı sıra yaylaları ve doğal güzellikleri, zengin el sanatlarıyla da turistleri büyülemektedir. Karaman ve çevresi arkeolojik yönden zengin olduğu için 1961 yılında yöredeki eserlerin toplanmış ve bir müze kurulmuştur. Müzeleri, kaleleri,mağaraları ve camileri gezilip görülecek kültürel ve tarihi zenginlikleridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Karaman’da bulunan dernekler tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Karaman’da, öğrencilerin barınmaları için çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 1692 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite’nin sportif etkinlikleri, Yunus Emre Kampüsünde bulunan kapalı spor salonunda gerçekleştirilmektedir. Spor salonu, üniversite öğrencilerine ve kendi personeline hafta içi ve hafta sonları kullanımlarına açık bulunmaktadır. Öğrenciler Kampüslerdeki açık ve kapalı spor sahalarında spor yapma imkânlarını sahiptirler. Voleybol, basketbol, hentbol gibi branşlarda spor yapabilecekleri ortam sunulmaktadır. Ayrıca kampüste bir kondisyon salonu da yer almaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik olarak 25 farklı öğrenci toplulukları oluşturmuşlardır. Ayrıca üniversite bünyesinde; çeşitli konularda seminerler, konferanslar, panel ve söyleşiler, eğlence programları, Mevlana gecesi, kan bağışı gibi çok sayıda faaliyet yapılmaktadır ve her yıl olduğu gibi üniversitede Mayıs ayında bahar şenlikleri düzenlenmektedir.

Kütüphane

Kütüphane, fakülte binasının üst katında hizmet vermektedir. Kütüphane hizmetleri 1 şef tarafından yürütülmektedir. Kütüphanede 4398 adet kitap yer almaktadır. Ayrıca Science Direct ve EBSCohost online veri tabanlarına abone olunmuştur.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Yunus Emre Kampüsünde bulunan Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Öğrenciler aldıkları sağlık hizmetlerinin karşılığını Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına ödemektedirler.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan