Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Üniversitesi

Tarihçe

2006 yılında kurulmuş olan Kastamonu Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü,Kastamonu ilinde bulunan Kuzeykent Kampüsüdür. Üniversite bünyesinde; Eğitim Fakültesi, Orman Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kastamonu ili, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan; Sinop, Bartın, Karabük, Çankırı ve Çorum ile sınırı olan ilimizdir. Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi ilin en büyük ve en önemli dini turizm merkezidir. Hisarardı semtinde yer alan külliyede; Camii, Türbe, Asa Suyu, Şadırvan, Kütüphane ve Ahşap Konaklar bulunmaktadır. Külliye M.1575-1900 yılları arasında yapılanmalar ile genişletilmiştir. Buna ek olarak Karanlık Evliya Türbesi, Aşıklı Sultan Türbesi, Atabey Gazi Türbesi, Hepkebirler Türbesi, Müfessir Alaaddin Türbesi, Hatun Sultan Türbesi, Şeyh Mehmet Efendi (Sacayaklı Sultan) Türbesi, Yılanlı Külliyesi, Nasrullah Külliyesi ve içerisinde yer alan Münire Medresesi (Bayraklı Medrese), Benli Sultan Külleyisi gezilip görülecek yerler arasındadır. Kente bir de Kastamonu Arkeolojik ve Etnoğrafya Müzesi bulunmaktadır. Bu müze Batı Karadeniz bölgesinin Milli Sanat ve kültür kalıntılarının toplandığı bir yerdir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Sınav sonucunda belirlenen sayıda öğrenci arasına giren, Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden takımlarda yer alan, Ulusal Bilim Olimpiyatlarında madalya alan ve -Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmalarında ödül alan ve daha sonra TÜBİTAK tarafından gönderildiği "Uluslararası Proje Yarışmalarında" birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazanan öğrencilere lisans bursu verilir. Ayrıca; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kastamonu’da bulunan dernekler tarafından da üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversitenin Kuzeykent kampüsü yakınında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 312 erkek, 400 kız öğrenci kapasitesine sahip karma yurt, Kastamonu şehir merkezinde 244 kız öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek tüm olanaklar mevcuttur. Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı bu yurtların dışında, özellikle şehir merkezinde ve Kuzeykent kampüsü yakınında çok sayıda özel öğrenci yurtları da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitenin farklı birimlerinde 2 adet spor salonu ve 2 adet futbol sahası bulunmaktadır. Çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 2007 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca, Kuzeykent kampüsünde, bir mini futbol sahası, 1 adet basketbol sahası ve 1 adet tenis kortu öğrencilere hizmet vermektedir. Kastamonu Üniversitesinde her yıl geleneksel spor şölenleri düzenlenmekte olup fakülte ve yüksek okullar arası sportif yarışmalar tertip edilmektedir. Ayrıca, çeşitli dallarda sporcular ulusal ve uluslararası organizasyonlara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmektedirler. Her yıl bine yakın üniversite öğrencisi sportif etkinliklere katılmaktadır.Kastamonu’da kayak ve dağcılık gibi kış sporlarında popüler olan 2000 metre yükseklikte dağlar vardır. Üniversite kampüsüne sadece 40 kilometre uzaklıkta olan bu kayak merkezinden birçok öğrenci faydalanmaktadır. Hafta sonları için üniversite kayak merkezine servisler sağlamaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Kastamonu Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler gerek üniversite genelinde, gerekse fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde devam etmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalara danışmanlık yapılmakta ve denetlenmektedir. Öğrencilerin çalışmaları yıl içerisinde halka açık olarak sergilenmektedir. Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenliği üniversitede düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserler büyük ilgi görmektedir. Ayrıca, üniversite yıl boyunca eğlence programları konser, sergi, film, prodüksiyon ve diğer kültürel şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. Eğlence etkinlikleri, müzikal ve tiyatro performansları, halk oyunları ve canlı konserlerden oluşmaktadır. Öğrenciler bu etkinlikleri herhangi bir ücret ödemeden izleyebilmektedirler. Kültürel aktiviteler Kuzeykent kampüsünde bulunan konferans salonunda gerçekleştirilmektedir.

Kütüphane

Üniversite bünyesinde bulunan veritabanları; IEEE, Science Direct , Taylor&Francis; , Web of Science , EBSCOhost Deneme Veritabanları; Ebrary , ProQuest , Literary Reference Center™ Plus , Historical Abstracts™ with Full Texttir. Üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversite kütüphaneleri; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Kurum Kütüphanesidir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere muayene ve tedavi imkânı sağlanmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kastamonu Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan