Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Tarihçe

Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak Kilis ilinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren fakülte ve yüksekokullar, 2007 tarihinde Kilis 7 Aralık Üniversitesi çatısı altında toplanmıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kilis ilindedir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni devlet üniversitesinden biridir.

Bulunduğu Şehir

Kilis Akdeniz Bölgesinden Güney Doğu Anadolu Bölgene geçiş alanında ve Suriye ile komşu bir sınır kentidir.1995 yılında İl statüsüne kavuşan Kilis’in sınırları güneyden Türkiye – Suriye sınırı, batı ve kuzeybatıdan İslâhiye, kuzey ve kuzeydoğudan Gaziantep merkez ve doğudan Oğuzeli ilçeleri ile çevrilidir. Kilis, tarihi ve doğal güzellikler bakımından da önemli bir ildir. En ünlü yerleri arasında Ravanda Kalesi, Oylum Höyük, Akpınar, Söğütlüdere yer alır. Elbeyli, Musabeyli, Polateli ilçeleri Kilis şehrini oluşturmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehir içerisinde kredi ve yurtlar kurumuna ait yurtlarla birlikte, çeşitli özel yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde sosyal sorumluluk anlayışı ile çeşitli adımlar atılmaktadır. Bunun bir örneği olan ve yapımı devam eden merkezi derslik ile Sosyal Kültürel Merkez binalarının yanı sıra, yapımına başlanan halı saha inşaatı ve bakım onarım çalışmaları biten ve önümüzdeki günlerde öğrencilerin hizmetine açılacak olan "Kilis Evi" ile öğrenciler otantik bir ortamda zamanlarını değerlendirebilecekler.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite içerisinde kültür ve sanat faaliyetleri arasında yeni oluşmakta olan öğrenci kulüpleri, bahar şenlikleri Kilis yöresine ait yöresel faaliyetler bulunmaktadır.

Kütüphane

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mehmet SANLI Kütüphanesi, üniversite bünyesindeki fakülte, enstitü, yüksekokul ve araştırma merkezlerinin öğretim elamanları, öğrenci ve personelinin; eğitim, öğretim, araştırma ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için her türlü bilgiyi ve bilgi kaynaklarını toplayıp kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunmak amacıyla 2006 yılında kurulmuştur ve 1200 m2 lik kapalı alana sahiptir. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mehmet SANLI Kütüphanesinde 30.00 kitap ve 1.000 adet süreli yayın bulunmaktadır. 6 adet elektronik veritabanı aboneliği ile 1000 adet süreli yayın aboneliği bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitenin akademik, idari personel ve öğrencilerinin sağlık hizmetleri MYO giriş Katında hizmet veren Mediko-Sosyal Merkezi tarafından verilmektedir. Merkezde; Diş Ünitesi olup diş hekimi, hemşireden oluşan bir ekip çalışmaktadır. Merkez Mediko-Sosyal Hizmetler Ünitesinde; Ayakta Tedavi(Şeker ve Tansiyon Ölçümleri), Diş Sağlığı Tanı ve Tedavileri yanında Kantin ve Yemekhanelerimizde gıda üretim ve servis hizmetlerinde çalışan tüm personelin rutin kontrolleri yapılmaktadır. Üniversitenin çalışanları ve öğrencileri tüm sağlık işlemleri için öncelikli olarak Mediko-Sosyal Hizmetler Merkezine baş başvururlar. Merkezde Ağız ve Diş Sağlığı birinci basamak sağlık hizmetleri yürütülür.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan