Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında kurulan Kırıkkale Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkezi kampüsü İç Anadolu bölgesinde bulunan Kırıkkale ilindedir.Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliğ Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Veteriner Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kırıkkale İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan, 1989 yılında Ankara dan ayrılan önemli şehirlerimizdendir. Hasandede Camisi, Balışeyh Camisi, Koçubaba Türbesi, Silah Müzesi, Şeyh Türbesi, Kalekışla Türbesi, Kalekışla Mağarası, Çeşnigir Köprüsü, Gültepe höyüğü zengin kültürel ve tarihsel geçmişi olan Kırıkkale’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca bölgeden en uzun ırmaklarımızdan biri olan Kızılırmak geçmektedir. Kırıkkale şehrinin ilçeleri Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan ilçeleridir. Ulusal ve kültürel değerlerin sergilendiği Kırıkkale’de her yıl Karakeçili Uluslar arası Kültür Şenliği yapılmaktadır. Aynı zamanda Kapulukaya Baraj gölü ile Kızılırmak Vadisinde amatör olarak olta balıkçılığıda yapılmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Başbakanlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, Yüksek öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kırıkkale Furkan Hizmet ve Eğitim Vakfı bursu, Kırıkkale Zafer Vakfı bursu, Kırıkkale Üniversitesi Proje ve Koordinasyon Komitesinin Bursu, Toplum Gönüllüleri Bursu ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca bütün öğrencilere destek veren kurum ve kuruluşlar dışında Kırıkkale Üniversitesi Yönetim Kurulu kararı ile başarılı fakat maddi yetersizliği olan öğrencilere de burs verilmektedir. YURT OLANLARI: Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında özel yurt ve pansiyonların dışında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak hizmet veren merkez kampüste 850 kişilik erkek, 1100 kişilik kız yurdu; Keskin Kampüsünde 160 kişilik erkek, Keskin ilçe merkezinde 200 kişilik kız yurdu hizmet verilmektedir.

Spor Olanakları

Üniversite Merkez kampüsünde nizami ölçülerde 1 adet halı ve 2 adet toprak olmak üzere 3 adet futbol sahası,3 adet voleybol, 2 adet basketbol sahası, tenis kortu, kondisyon merkezi, ısıtmalı yüzme havuzu ve sauna bulunmaktadır. Kırıkkale Üniversitesinde öğrencilerin boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmelerine imkan sağlamaları için üniversite içinde bölümler arası spor müsabakaları ve karşılaşmalar düzenlenmektedir. Kırıkkale Üniversitesi, su sporları kulübünde Kızılırmak ve Kapulukaya Barajının imkanlarını değerlendirerek, bu spor dalını tercih eden öğrencilere çeşitli eğitim hizmeti vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 39 farklı öğrenci Kulübü ve topluluğu oluşturmuşlardır. Bu öğrenci toplulukları üniversitede düzenlenen bahar şenliklerinde çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. Ayrıca yine şenlikler çerçevesinde ünlü grupların konserleri, paneller, seminerler, konferanslar vb. Etkinlikler de yapılmaktadır.

Kütüphane

Üniversitenin kütüphane hizmetleri fakülte ve yüksekokullarda olmak üzere 3 ayrı yerde hizmet vermektedir. Sahip olunan bilgi belge otomasyon programı ile tüm kayıtlar elektronik ortamda modern bilgisayarlı alt yapı sistemiyle öğretim elemanlarına, öğrencilere ve diğer kullanıcılara uzaktan erişim imkanıyla da hizmet vermektedir. Kütüphanede 55.000 aşkın cilt kitap bulunmaktadır.

Sağlık

Kırıkkale Üniversitesi Mediko-Sosyal hizmetleri merkez kampüsünde bulunan Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanlığınca yürütülmektedir. Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için öğrenci kimlikleri ve sağlık karneleri ile başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin sağlık problemlerinde Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevki yapılarak giderleri üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Kırıkkale Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kırıkkale Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

h

hikmet özkaya

2 Temmuz 2018 - 14:01

gazi üniversitesindeki öğrenciler dd notu ile şartsız ders geçerken kırıkkale üniversitesinde geçemiyor kaldıki dc ile bile şartsız geçemiyor. Üstelikte sizde daha fazla ders oluyor. okul bitince herşey eşit oluyor ama okurken ders alma ders geçme neden eşit olmuyor

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan