Kırklareli Üniversitesi Kırklareli Üniversitesi

Tarihçe

Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir. Üniversitenin merkez kampüsü Marmara Bölgesinin Kırklareli ilindedir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Turizm Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte özellikle Osmanlı dönemine ait camiler, çeşmeler ve hamamlar yer almaktadır. Kırklareli’nin turistik yerlerinin çarpık kentleşmeden ve sanayiden uzak oluşu, şehri turizm merkezi haline getirmektedir. Son yıllardaki araştırmalar ve arkeolojik kazılar, kentin tarihsel geçmişini de gözler önüne seriyor. Kırklareli’nde 2002 yılı itibariyle105 arkeolojik, 3 kentsel, 13 doğal, 4 tarihi sit ve 239 adet de tek yapı olmak üzere toplam 364 adet tescilli yapı ve sit alanı bulunmaktadır. Doğal sit alanları Demirköy ve Kıyıköy ziyaretçileri doğayla buluştururken, Kastros Körfezi Tabiat Koruma Alanı ise Trakya’nın tek doğal karaçam ormanı olma özelliğiyle ilgi çekmektedir. Dingiloğlu Parkı, Dereköy-Bulgaristan yolunun çevresindeki ormanlık alan, Pınarhisar Ali Özer Parkı, Kaynarca Pekmezdere Mağarasıve Alpullu Şeker Fabrikası kampüsü, görülmeye değer doğa harikaları arasında yerlerini almaktadır. Velika Deresi, Kocakaynaklar, Dolapdere, Dereköy, Çifte Kaynaklar,İnce Koru, İğneada-Mert Gölü, Karahıdır Korusu da doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca Dereköy yolundaki çağlayan, Kırklareli merkez ilçeye bağlı Şeytandere, İnece ve Erikler Korusu, Kofçaz İlçesi yakınlarında Böcekdere Koruları, Hudut Kapısı ve Çamlık mesire yerleri, piknik yapılabilecek yerler arasında bulunmaktadır. Kırklareli merkezdeki Karahıdır ve Kavaklı meşe korusu, Demirköy’deki Mert Gölü ve Vize’de İncekoru orman içi dinlenme yerleri, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Kırklareli il sınırları içinde bir kısmı tarih öncesi dönemlerde iskan edilmiş çok sayıda mağara bulunmaktadır. Doğal güzellikleriyle de ilgi çeken bu mağaralar arasında Dupnisa, Yenisu, Domuzdere ve Kıyıköy sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hızırbey Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu 444 kız 306 erkek toplam 750 öğrenci kapasitesine sahiptir. Ayrıca İlde özel yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Başkanlığınca Bahar Şenlikleri Kapsamında Futbol, basketbol, voleybol müsabakaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede kurulmuş olan kariyer kulübü ile meslek yüksek okullarınca sosyal duyarlılık çerçevesinde çeşitli etkinlikler ile geziler, sergiler, şenlikler ve çeşitli paneller, konferanslar düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır: Çanakkale Şehitleri Anma Programları, Huzurevi Ziyaretleri, Kan bağışı haftaları ve organizasyonları, Dünya İnsan Hakları Günleri Etkinlikleri, Güç Türkiye Projesi tarafından düzenlenen etkinlikler ile İnsan Kaynakları Haftaları, Çevre Gezileri, Lüleburgaz MYO öğrencilerinin kurduğu müzik gruplarınca çeşitli konserler, Fotoğraf sergileri, Balkan Kültür Sanat Şölenleri, Doğa Şenlikleri Üniversitede yapılan belli başlı faaliyetler arasındadır. Şölen ve şenliklerde Balkan Ülkeleri Halk Oyunları Gösterileri ile sanatçı konserleri yer alır.

Kütüphane

Üniversite kütüphanesi, Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Birliği üyesidir. Merkez Kütüphane, Üniversite kütüphaneleri arasındaki işbirliği çerçevesinde kütüphane materyalinin karşılıklı kullanılmasını sağlamaktadır.. Üniversite Kütüphanesi ‘Türkiye’nin Batıya açılan kapısı’ sloganıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri ilde bulunan 7 hastane, 2 sağlık merkezi, 46 sağlık ocağı, 55 köy sağlık evi, 3 verem savaş dispanseri, 2 aile planlama merkezi, 2 halk sağlığı laboratuvarı ile karşılanmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kırklareli Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan