Koç Üniversitesi Koç Üniversitesi

Tarihçe

Koç Üniversitesi, 1993 yılında İstinye'de bulunan geçici kampüsünde vakıf üniversitesi olarak eğitime başlamıştır. Üniversite 2000 yılında Rumeli Feneri'ndeki Merkez Kampüsüne taşınmıştır.Koç Üniversitesi, açılışından bu yana geçen on altı yıl içerisinde Türkiye'nin en gözde üniversitelerinden biri olmuştur. Üniversitede eğitim öğretim hizmetleri ücrete tabidir.Üniversite bünyesinde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi , Fen Fakültesi , İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi , Mühendislik Fakültesi , Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi , Hemşirelik Yüksekokulu , İşletme Enstitüsü , Fen Bilimleri ve Mühendislik Enstitüsü , Sosyal Bilimler Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Koç Üniversitesi’nde üç tür burs vardır: Karşılıksız Başarı Bursu; Üniversitenin burslu programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilere verilir. Karşılıklı Burs; Sadece Sağlık Yüksek Okulu’nda dört yıllık Hemşirelik Burslu Lisans Programı’na uygulanır. Burslu okudukları her yıl karşılığında öğrencilerin, Amerikan Hastanesi’nde bir yıl mecburi hizmetleri olacaktır. İhtiyaç Bursu; Üniversiteye burssuz olarak yerleştirilen öğrencilerin eğitim masraflarını kendilerinin karşılaması ana ilkedir. YURT OLANAKLARI: Koç Üniversitesi kampüs içindeki yurtlar 1.432 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Her yurt binası 60 – 70 yatak kapasiteli olup toplam 20 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında bir, iki ve dört kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Koç Üniversitesi kampüsünde yarı olimpik yüzme havuzu ve kışın hizmet veren buz pateni pisti öğrencilere stres atabilecekleri ve keyifli anlar yaşayabilecekleri imkânları sunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde çok sayıda klüp ve grup bulunmaktadırr. Üniversitenin sosyal faaliyetleri arasında Üniversitelerarası Münazara Turnuvası, Liselerarası Matematik Olimpiyatları, Üniversiteye Uyum Günleri, Geleneksel Yeni Yıl Partisi, Müzik Kulübü’nün düzenlediği rock, jazz, sanat müziği konserleri, Üniversitelerarası Dans Festivali, Üniversitelerarası Folklor Festivali, San Remo Şarkı Yarışması, Sevgi Gönül Tiyatro Günleri, Bahar Festivali, Engelsiz Show, Rehavet Panayırı ve Akademik Yıl Sonu Mezuniyet Balosu vardır. Ayrıca kulüplerin düzenli olarak organize ettikleri Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Tarih, Sosyoloji konferansları mevcuttur. Dil Kulüpleri (Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca) üyelerine ilgili ülkelerde yaz kursları ve çalışma imkanı bulmakta yardımcı olmaktadır. Örneğin İtalyanca Kulübü, her yıl ikinci yabancı dil olarak İtalyanca’yı tercih eden öğrencilerinin bir kısmını Fiat Bursu ile İtalya'ya göndermektedir.

Kütüphane

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Türkiye'nin en gelişmiş kütüphanelerden birisidir. Kütüphanede 2 adet çalışma salonu bulunmaktadır. Her iki salon 7 gün 24 saat açıktır. Her bir salonda on adet İnternet bağlantılı bilgisayar ve bir adet lazer yazıcı bulunmaktadır. Ayrıca tüm kullanıcılar bu salonlardaki kablosuz İnternet ağından yararlanabilirler. Nadir Eserler olarak tanımlanmış kitaplar Birinci Katta Nesteren ve Fuat Bayramoğlu Koleksiyonu Odası'nda tutulmakta ve bu eserler hiçbir şekilde dışarıya ödünç verilmemektedir. Nadir eserlerin kullanıcılarından Nadir Eserler Koleksiyonu Kullanım Politikasını okumaları ve onaylamaları beklenmektedir. Kütüphane’de on üç tane Grup Çalışma Odası vardır. Bu odalar öğrenci grupları tarafından dört saatliğine kullanılabilir.

Sağlık

Kampüs içinde sağlık sorunuyla karşılaşan öğrencilere hizmet vermek için ilk tanı, tedavi ve acil durumlarda ilk yardım yapan 24 saat açık bir Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Sağlık Merkezi’nde bir acil ünitesi, kısa süreli gözetim amaçlı yatışlar için yataklı servis, birinci basamakta tanıya yönelik tetkikler için bir laboratuar ve poliklinikler yer almaktadır. Ünitede; 1 doktor, 9 sağlık personeli ve 1 ambulans vardır.

Koç Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Koç Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan