Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi

Tarihçe

Kocaeli Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli İlindedir.Üniversite bünyesinde; Devlet Konservatuvarı, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kocaeli, Marmara Bölgesi’nin Anadolu yakasında bulunan ülkemizin önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biridir. İlin merkezi İzmit’tir. Kocaeli İstanbul’a yakın olması sebebiyle sanayi açısın oldukça gelişmiş ve günümüzde en çok göç alan iller arasında yerini almıştır. Kocaeli iline kültürel niteliğini kazandıran faaliyetlerden biri Değirmendere düzenlenen “Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu”dur. Eski Yalı Mahallesi’nde bulunan eski evler restore edilerek, bu evlerin çevrelediği ve yüzyıllık çınarların bulunduğu alana 600 kişilik bir amfiteatr yapılmış olup, her yıl düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu sonunda, parklar ile Çınarlık Meydanı’nda sergilenen heykeller büyük ilgi görmektedir. Erken roma dönemine ait antik kentler, Orhan gazi zamanında yaptırılmış camii ve külliyeler, tarihi konaklar ve hamamlar, köprüler, mesire yerleri, plajları ve kaplıcaları ve içmeleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken şirin bir ilimizdir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Kocaeli Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı, Milli Eğitim Vakfı, Nuh Çimento Sanayi Vakfı, Körfez Eğitim ve Kültür Vakfı, Kocaeli Eğitim ve Gençlik Vakfı tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Öğrenciler bu vakıfların dışında kamu ve özel kuruluşlardan da burs alabilmektedirler. YURT OLANAKLARI: Kocaeli’de öğrencilerin barınması için çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait İzmit, Hereke ve Gebze’de toplam 542 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Kocaeli Üniversitesi, öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirmeleri, beden ve ruh sağlığının korunması ve dengeli gelişmelerine yardımcı olumak için spor etkinliklerini organize etmektedir. Organizasyonlarla ilgili Spor Şube Müdürlüğü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile birlikte Bahar Şenlikleri kapsamında fakülte ve yüksekokullar arasında; futbol, black top, plaj voleybolu, masa tenisi ve kros yarışmaları düzenlenmektedir. Ayrıca; fakülte , yüksekokul ve meslek yüksekokullarındaki öğrencilerden oluşturulan üniversite takımları ve bireysel sporcularla; atletizm, badminton, basketbol, boks, cimnastik, eskrim, futbol, güreş, hentbol, judo, kayak, kros, kürek, masa tenisi, okçuluk, orienteering, salon futbolu, satranç, tekvando, tenis, voleybol, yüzme dalarında Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalara katılarak üniversite adına başarılar kazandırmaktadırlar. Öğrenciler için Umuttepe Kampüsünde spor tesisleri bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitedeki kültürel etkinliklerin amacı; öğrencilerin ders dışı zamanlarını ilgi alanlarına göre ya da yeni ilgi alanları doğrultusunda sorgulama, araştırma, üretme, sorunlara çözüm yolları bulma alışkanlığı kazanmalarının yanısıra; ürettiklerini ve öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşarak insan ve doğa sevgisi ile sosyal ilişkilerini geliştirerek değerlendirmelerine olanak sağlamaktır. Üniversite bünyesinde öğrenciler tarafından kurulan farklı 22 öğrenci Kulübü bulunmaktadır. Her yıl üniversite tarafından düzenlenen bahar şenliklerinde konser, halk oyunları ve dans ekiplerinin gösterileri, yarışmalar, sergiler, sanatsal etkinlikler, spor müsabakaları gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Üniversite’nin Merkez kütüphanesi Umuttepe Kampüsünde olmak üzere Tıp Fakültesi ve Anıtpark Kütüphanesi ile birlikte 3 tane kütüphanesi vardır. Yine bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da kütüphane hizmetlerini sürdürmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Umuttepe Kampüsünde Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin çok az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

Kocaeli Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan