Lefke Avrupa Üniversitesi Lefke Avrupa Üniversitesi

Tarihçe

Lefke Avrupa Üniversitesi 1989 yılında Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurulan ve 1990 yılında faaliyete geçen bir özel üniveristedir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile Lefke bölgesinde yer almaktadır. Üniversite bünyesinde; mimarlık-mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, fen edebiyat, iletişim bilimleri, tarım bilimleri ve teknolojileri, sağlık bilimleri ve Dr. Fazıl Küçük Eğitim fakültesini bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kıbrıs, Akdeniz’de yer alan adaların en doğusundaki adasıdır. Bölgede Sicilya ile Sardunya’dan sonra, en büyük üçüncü adadır. En yakın kıyı noktalarından Türkiye’ye 40 mil, Suriye’ye 60 mil ve Mısır’a 250 mil uzaklıktadır. Kuzey Kıbrıs, en geniş noktada 100 mil uzunluğunda ve 40 mil genişliğindedir. Kuzey Kıbrıs’ın toplam 1357 mil karelik alanı vardır ve Kıbrıs adasının yaklaşık %6’sını oluşturmaktadır. Kıbrıs’ta bulunan, Gazimagosa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve İskele’de gezilebilecek birçok tarihi yer ve eğlence mekanları vardır. Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, Barış Özgürlük Müzesi, Boğaz Şehitliği, Mevlevi Tekke Müzesi, Barbarlık Müzesi, Kumarcılar Hanı, Othello Kalesi, Namık Kemal Müzesi, Selimiye Cami, Tarihi Büyük Han ve Lokmacı Kapısı bunlardan bazılarıdır. Lefke, Lefkoşa’nın 74 km uzağında ve Kıbrıs’ın kuzeybatısındadır. Turunçgilleriyle ünlü bir beldedir. Bölgede bulunan bakır yatakları ve limanı ile Lefke, adada önemli bir konuma sahiptir. Deniz ve dağ arasında kalan üniversite kampüsü, narenciye ağaçları ile çevrelenmiş olmakla birlikte çok çekici bir manzaraya sahiptir. Kampüse yürüyüş mesafesinde bulunan kristal berraklığındaki birçok plajlarda rüzgâr sörfü, dalgıçlık, devegüreşi ve birçok su sporları yapmak mümkündür. Modern binaları bulunan üniversite kampüsünde, temiz, güzel ve çekici bir çevre ile öğrencilerin eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verebilen, çok güzel bir öğrenim atmosferi sunmaktadır. Lefke, öğrencilerin bütçelerine uygun, aile ortamının bulunduğu ve cezbedici bir doğal güzelliğe sahip bir kenttir. Başkent Lefkoşa'dan sadece 45 dakika, Ercan Havaalanı'nda 60 dakika, liman şehri Girne'den 60 dakika ve en uzak deniz limanı olan Gazimagusa'dan ise, 80 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Bu adı geçen şehirlere saat 18: 00 den, yani otobuslerin bitiş saatinden itibaren gitmeniz pek mümkün değildir. Bu saatten sonra Lefkoşa'ya taksi ile gidiş veya ordan geliş sadece 45 dakikadır ve 70 liradır. Tarihi yerler, örneğin mozaikler ile ünlü Soli harabeleri ve Vuni Sarayı Lefke Avrupa Üniversitesi'ne çok yakındır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniveriste sınavında belli derece almış olan öğrencilere çeşitli oranlarda burs verilmektedir. Üniversitenin burslu programlarına yerleştirilen öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı dahil, öğrenimleri süresince kılavuzda belirtilen oranda "eğitim harcı bursu" alırlar ve burs devam koşullarını sağladıkları sürece, bursları devam eder. Üniversitemizde birden fazla kardeşin öğrenim görmesi halinde, kayıt sırasına göre ikinci ve daha fazla kardeşler için P oranında eğitim harcı bursu verilmektedir. Spor ve kültürel alanlarda başarı kazanmış öğrencilerimize de, branş ve başarı derecelerini dikkate alınarak, burs yönetmeliğinin ilgili hükümleri çerçevesinde burs verilir. YURT OLANAKLARI: Kampüs I Yurdu, 76 adet 2 kişilik odalarla toplamda 152 yatak kapasitesine sahiptir. Kampüs II Yurdu, 128 adet iki kişilik odalarla 256 yatak kapasitesine sahiptir. Kampüs III Yurt ise 222 yatak kapasitelidir. Ayrıca bu yurtta, 24 saat hizmete açık, 2 adet yüksek hız kapasiteli internet donanımına sahip bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, Sağlık Hizmetleri bünyesinde bulunan Doktor, Hemşire tam donanımlı bir revirde öğrencilere sağlık hizmeti vermektedirler. Bunlara ilaveten, 3 Psikoloji hocası ise Danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Tüm kampüs yurtlarının odalarında; çalışma masası, duvar dolabı, mini buzdolabı, banyo ve tuvalet mevcuttur.

Spor Olanakları

Büyüklüğü 4800 m2 olan spor salonu iki katlı olarak dizayn edilmiştir. Bu spor salonu; spor malzemeleri satış yeri, soyunma odaları ve duşlar, idari ve eğitici personel odaları, vip odası, basın odası, sağlık personelinin bulunduğu “Sağlık Birimi” odası ve çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı toplam 6 değişik salondan oluşmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin boş zamanlarını yararlı etkinlikler yaparak değerlendirmeleri amacıyla kurulmuşlardır. Ayrıca kulüpler, öğrencilerin istek ve gereksinimleri doğrultusunda, sosyal, kültürel ve hatta akademik programları tamamlayıcı nitelikte aktiviteler yapmalarını sağlamaktadır. Öğrenciler, bilimsel araştırma yapmakta, kendilerini zihinsel ve bedensel yönlerden geliştirmekte ve bu doğrultuda etkinlikler yapmaktadırlar. Bu kulüpler aracılığıyla öğrenciler, üniversitedeki eğitimleri ve sonrasında, kulüp üyeleri ve üniversitenin diğer bireyleri arasındaki dayanışmayı güçlendirecek faaliyetler düzenlemektedirler; üyelerin eğitimine kurs, açık oturum, konferans, seminer, sempozyum, söyleşi, panel ve geziler ile destek olmaktadırlar. Öğrenci kulüplerinde öğretim görevlileri öğrencilerle dayanışma içerisinde görevler almakta ve danışmanlık yaparak, kendi birikimlerini öğrencilere aktarmaktadırlar. Her kulüp kendi alanında teknik konferanslar, seminerler, geziler, yurtiçi ve yurtdışı staj olanakları yaratmak amacıyla çalışmalarda bulunur. Kulüpler, toplantı ve çalışmalarını, Öğrenci Merkezi'nde bulunan toplantı ve etkinlik odalarından faydalanarak yapmaktadırlar.

Kütüphane

LAÜ Kütüphanesi, üniversitenin 1990 yılında kurulması ile birlikte küçük bir odada faaliyet göstermeye başlamıştır. Üniversitenin büyüyüp gelişmesi, kütüphaneyi ve kütüphanede verilen hizmetleri de etkilemiş, ve 1999 yılında şimdiki modern binasına taşınmıştır. 2500m2'lik alana sahip kütüphanenin 240 oturma kapasitesi ve 255.000 kitap kapasitesi vardır. Sahip olduğu kitap sayısı 30.000'e yakındır.

Sağlık

Sağlık merkezi, kampüs 3 yurdunda, hizmet vermektedir. Öğrencilerin muayeneleri Merkezde yapılmakta, verilen reçetelere yazılan ilaçları da ücret ödemeden hastane eczanesinden alınabilmektedir. Hatta gerekli durumlarda öğrenciler, Merkez’de yatılı olarak kalabilmekte ve gerekli hasta takipleri yapılabilmektedir.

Lefke Avrupa Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Lefke Avrupa Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum

B

Berşin cengiz

30 Temmuz 2018 - 22:00

2018 sıralmam 115.867 bu sıralamamla diş hekimliği fakültenizde eğitim alabilirmiyim acaba

M

MUAMMER KAZAZ

29 Temmuz 2018 - 13:46

Kızım bu yıl tercih yapacak isteği mimarlık veya tıp üniversitenizi neden tercih etmelidir bilgi vermenizi rica ederim

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan